Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » 22 év "kihagyás" után mégis...

22 év "kihagyás" után mégis hogy javíthatnám apámmal a kapcsolatom?

Figyelt kérdés

Apám mindig is a domináns családfő volt otthon, folyton szorongtam, amikor hazaért munkából, mert féltem, hogy most megint miért fog lekiabálni. Egész kicsi koromtól kezdve. A kommunikáció kettőnk között sosem volt a legjobb, kimerült abban, hogy beszámoltam róla, milyen jegyeket kaptam az iskolában, vagy hogy leszidott és csúnyán kiabált, ha éppen valamit nem mondtam el (aminek általában oka volt, mármint a titkolózásnak, egy négyesért már különtanárhoz akart küldeni, de ha ötöst kaptam sem dícsért meg, gyakran mintha meg se hallotta volna, hogy beszámolok róla). De az iskolai dolgokon kívül szó szerint semmiről nem beszéltünk sosem. Ha próbáltam valahogy beavatni abba kivel, mit csináltam, mindig letolt, hogy ne csacsogjak, őt ez nem érdekli.


22 éves lettem, egyetemre járok, másik városban, másik országban. Havonta egyszer hazalátogatok. Még mindig félek kicsit hazamenni, mert ha éppen olyan kedve van... Volt, hogy három hónapon keresztül vissza se köszönt, amikor hazamentem hétvégére. És fogalmam sem volt róla, mégis mit vétettem. Még mindig éretlen kislányként kezel, és mellette sajnos én is annak érzem magam továbbra is.


Párszor megkaptam tőle, hogy sosem érdeklődök felőle, hogy hogy van meg mit csinál meg ilyenek. A mai napig nincs más téma, csak az egyetem, amikor arról számolok be neki, hogy haladnak a vizsgáim, vagy a szorgalmi időszakban is azért hetente jelentkezem, akkor is mindig megkérdezem hogy van, de erre annyi az összes válasza, hogy jól. Próbálnék neki részletesebb leírást adni, hogy legalább valamilyen minimális szinten megismerjen, de őt ez nem érdekli, őt a tőmondatban közölt száraz tények érdeklik, és (gondolom, mostanra már kiderült) én ebben nem vagyok olyan jó.


Mégis, hogyan lehetne javítani kettőnk között a kommunikációt? A maga módján tudom, hogy szeret és jót akar, bántalmazni igazán sosem bántalmazott, lelki terror volt esetleg, de az inkább mindig külső okok miatt, mert rengeteget dolgozik, amikor hazamegy, akkor is csak abból áll a napja, hogy dolgozik (programozó). Apaként ugyan sosem volt ott, volt egy idegen a sarokban a gép előtt, akitől engedélyt kell kérni, ha el akarok menni barátnőkkel, vagy bármi, és ha szükségem volt bármire, anyagi hozzájárulását némi morgás után megadta, de szülői nevelést, beszélgetést, bizalmat, ilyesmit nem kaptam tőle.


Mostanság látom rajta az igyekezetet, de ez is inkább a hangulatától függ. Szeretne kicsit jobb kapcsolatot kialakítani velem, és én erre nyitott vagyok, de fogalmam sincs, hogyan lehetne ezt. Félek tőle még mindig, az elismerésére hiába vágyom, az iskolával kapcsolatban sem kaptam meg soha, még ha színjeles bizonyítványt vittem is haza sorozatosan éveken keresztül, akkor sem.


Hogyan gyűrhetném le a félelmem, hogyan tudnék vele jobb kapcsolatot kialakítani? 22 év után ez már késő, lehetetlen? 54 éves különben. Tudom, hogy ő már változni nem fog, anyukám szerint egyre rosszabb lesz, ahogy múlik az idő, de én azért szeretnék tenni a jó kapcsolatért.


Tudtok tanácsot adni? Elnézést, ha a leírás hosszú lett. ELőre is köszönöm a segítséget.


2015. jan. 22. 12:02
 1/5 anonim válasza:
Nem is biztos, hogy kell ezt forszírozni. Hiszen most is csak te szenvedsz, mert úgy gondolod, ezt neked kell helyretenned, és te teszel erőfeszítést, mert azt gondolod talán, ez így illendő, mert ugye a szülőket tisztelni meg szeretni kell...Nem lehet szeretetet kötelességtudatból kicsiholni magunkból. Azt neki, mint apának, meg kellett volna alapoznia, meg kellett volna keresnie azokat a csatornákat, amin keresztül veled kommunikálhat - még akkor,régen,és még régebben, amikor mint apa, neki magának kellett volna ezeket a csatornákat kiépítenie azzal, hogy rád hangolódik,jobban. Nem kell egy szülőt feltétlenül szeretni. Te tiszteled őt sőt el is fogadtad olyannak, amilyen, pedig ezért saját magadon kellett átlépned,hogy felérj hozzá. Fel - hiszen vele szemben mindig is te leszel a "gyerek", akárhány éves korodban. Tiszteled, elfogadod, nem utasítod vissza. Ez máris egy jó kapcsolat, és szerencsés vagy, de ő még inkább! hogy pozitív tulajdonságaid ezt lehetővé teszik a számodra. Neki is "illik" akkor lépni, és mert ő már "nagy", és hozzád képest szülői arányában mindig is nagyobb marad, tegyen egy nagyobb lépést ő is. Előtted pedig le a kalappal!
2015. jan. 24. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Apud kocka,ezt sajnos el kell fogadnod.A programozók külön világ,nem éppen szociálisak.Szerintem csak te fújod fel az egészet és gondolj bele:nem véletlen mentél te külföldi egyetemre,egyértelműen benne van a menekülés is.Szerintem ez is bántja valahol,csak nem vallja be magának.Érzi ő,hogy valamit irreverzibilisen elbaszott nálad,csak magának az életben nem fogja bevallani.
2015. aug. 8. 02:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

A "kocka" és a "programozó" azért nem ugyanaz. Van egy bátyám, ő programozó, értelmes ember, jó fej, társasági, lehet vele beszélni. A párom is programozó, szintén egy intelligens, humoros, társaságkedvelő ember, akivel néha lehet kockulni is, néha el lehet menni vele kirándulni, satöbbi. Apámmal nem az a baj, amit csinál, hanem inkább az, amit nem. Nem kommunikál velem, és félek, hogy sosem lesz nekem is egy olyan apukám, akire szükségem lenne/lett volna, akit szeretnék. És én ezen szeretnék változtatni, csak nem tudom, hogyan.


De a válaszaitokat mindenesetre nagyon köszönöm :)

2015. aug. 15. 20:13
 4/5 A kérdező kommentje:
Amúgy a testvérem is ebben a városban tanult, illetve most már él és dolgozik, mint én, ha rá nem sértődött meg, hogy eljött otthonról, akkor rám sem kellene. Főleg, hogy legalább mi ketten vagyunk itt.
2015. aug. 15. 20:14
 5/5 anonim ***** válasza:
HagJAD Apukadat jo!.bantalmazo mergezo! Te vagy a gyerek! O van Teerted! Pofanvagnam
2021. jan. 7. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!