Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hogyan beszéljem le a lányomat...

Hogyan beszéljem le a lányomat a bölcsész életpályáról?

Figyelt kérdés
52 éves apuka vagyok, a lányom most érettségizik, már beadta (sajnos) a felvételi jelentkezését. Most derült ki, hogy első helyeken bölcsészettudományi szakokat jelölt (kiemelten a magyar szakot), holott én a közszolgálati egyetemet javasoltam neki. Többször beszéltünk erről, próbáltam győzködni, hogy az sokkal, de sokkal hasznosabb lenne, utána simán elhelyezkedhet valahol a közszférában, és nem egy diplomás munkanélküli lesz belőle, még jó fizetést is kap érte. A magyar szakkal maximum tanárnak mehet el utána, azt meg ahogy kivettem a szavaiból, ő sem tervezi annyira. Eleget olvasni és hallani arról, hogy hány bölcsész nem tud mit kezdeni magával az egyetem után, vagy ha tud is, nevetséges összegekért. Egyszer még lehet módosítani a felvételi jelentkezés sorrendjét. Hogyan hassak rá, mivel győzzem meg, hogy a közszolgálati egyetemet tegye az első helyre?
2015. máj. 4. 12:23
1 2 3 4 5 6
 11/59 anonim ***** válasza:
63%
Én megértelek, mert igazad van. A férjem bölcsészként végzett és azóta is csak azt mondja, hogy a legnagyobb butaság volt odamennie, teljes időpocsékolás. Nagyjából semmire nem jó, ha még tanárként sem akar dolgozni valaki, akkor pláne. Ő is egy teljesen más területen helyezkedett el és keres jól, de a bölcsész diplomájával sajnos kitörölheti a fenekét. Azt is megértem, hogy le akarnád beszélni, mert egy szülő a legjobbat akarja a gyerekének és látja azt, amit egy 18 éves még nem feltétlenül. Ennek ellenére erőszakosan ne akard lebeszélni a lányod. Ha ő mindenáron így akarja menjen bölcsész szakra, tanuljon a saját kárán, ez is hozzátartozik a felnőtté váláshoz. Azt természetesen mond el neki, hogy az első diplomáját tudod finanszírozni, de többet már nem, ha majd rájön, hogy mellényúlt, akkor azért azzal legyen tisztában, hogy a második diplomát már ő állja.
2015. máj. 4. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/59 anonim ***** válasza:
52%
Ha van egy kis eszed, és tényleg apának tartod magad, akkor sehogy. Akkor nem akarnád irányítani az ő életét. Tudod, az ő élete, nem a tiéd.
2015. máj. 4. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/59 anonim ***** válasza:
75%

Ha választanom kéne, hogy jó kapcsolatom legyen-e a lányommal, aki munkanélküli bölcsész (tegyük fel igazad lesz), vagy rossz kapcsolatom egy jól kereső lányommal, aki bár azt végezte el, amit én kértem tőle, már szóba sem áll velem, mert nem boldog, hiába keres jól.


Tedd fel magadnak a kérdést, hogy mi a fontos az életben?

Az, hogy a lányod tehesse, amit érez, hogy neki való, köztetek jó viszony legyen és mindig számíthassatok egymásra, vagy az, hogy keressen eleget és a lehető legkevesebb problémát okozza neked 25 éves kora fölött, mert neked már eleged van az apaságból.


Rövid úton tönkreteheted a kapcsolatotokat, ha olyasmire kényszeríted, amitől ő nem boldog.

2015. máj. 4. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/59 anonim ***** válasza:
94%
A lány 18 éves, kb. nulla élettapasztalattal. Természetes, hogy a szülő jót akar neki. Nekem is vannak bölcsész (és magyar szakos) ismerőseim, senki sem tudott elhelyezkedni a szakmájában. Nagyon csalódottak voltak, amiért annyit tanultak, és kárba ment annyi évük és kitartásuk, mert végül nem csinálhatják azt, amit szerettek volna. Egyetlen magyar szakos ismerősömnek van jövője, ő egy speciális nyelvész mesterszakot választott, ami úgy tűnik, kelendő lesz a piacon. Ettől függetlenül nem szabad senkit olyasmire kényszeríteni, amit nem akar. Akkor inkább tanuljon a saját kárán, mert ha valamit nem szívből csinál, sosem fogja magáénak érezni, soha nem fog küzdeni érte, könnyebb lesz mindenre ráfogni, hogy csak azért nem sikerül, mert ő nem oda való. Vagy éppen az apja hibája, amiért nem megy neki a suli, még akkor is, ha neki nincs kedve tanulni.. Létezik viszont kompromisszum, amilyen irányba érdemes lehet terelgetni. A magyar mellé felvehetne nyelvszakot, ami kicsit javítaná az esélyeit később elhelyezkedésnél. Annak idején egyébként én is magyarra készültem, mert jó voltam benne és szerettem, de abba kellett hagynom az egyetemet, és végül sok-sok évvel később kezdtem csak újra, teljesen más szakon. Addigra volt már önismeretem és élettapasztalatom ahhoz, hogy átgondoltan döntsek a jövőmről. Lehet ő is később átalakítja az elképzeléseit, ehhez viszont az kell, hogy senki ne vegye el a kedvét a tanulástól, és ne akarjon rákényszeríteni olyasmit, amit egyáltalán nem akar csinálni.
2015. máj. 4. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/59 anonim ***** válasza:
86%
Ne szólj bele, az ő élete. Hagyd érvényesülni, Te is tudod; nem lehetsz mindig ott, mellette!
2015. máj. 4. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/59 anonim ***** válasza:
96%
Palyat modositani sosem keso. Ha nem tetszik neki, levelezon meg elvegezheti barmelyik masik egyetemet, ha nem jon be neki. Az sem igaz, hogy bolcsesz szakkal csak a mekiben lehet sultkrumplit arulni, aki szereti, amit csinal es ugyes, talpraesett, az sikeres lehet barmivel. Aki meg nem az, az programozokent is ehen fog halni.
2015. máj. 4. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/59 anonim ***** válasza:
91%

Az én fiam jogra ment leginkább szülői kérésre, de soha nem volt hozzá kedve. Járt 4 évet, amikor ott hagyta, mondanom sem kell, rettentő dühösek voltunk rá az apjával, de nem sokat tudtunk tenni. El kellett fogadnunk a döntését.

Átment bölcsészkarra tanulni egy olyan szakra, amit nagyon szeretett, de gyakorlatilag semmit nem ért vele. Mivel ezt már nem tudtuk finanszírozni, diákhitelt vett fel. A bölcsészkar elvégzése után nagyon sokáig kereste a melót, de reménytelen volt találni. Kiment külföldre dolgozni, jól keres, de nagyon nehéz és megerőltető munkát végez, köze nincs a bölcsész diplomához, meg egyéb diplomához sem.


Az elején, amíg nem volt munkája, fizettük a diákhitelét, de most már ő fizeti külföldről.

Ma már belátja, teljesen rossz döntése volt, de ehhez kellett a saját tapasztalat.

2015. máj. 4. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/59 anonim ***** válasza:
100%

Más szakterület egyáltalán szóba sem jött, csak ez a kettő?

A közszolgálati egyetem sem piskóta azért, a közszférába pedig bármilyen papírral elmehet az ember dolgozni (de nem mindenki keres jól).

Én ahogy olvaslak, egyiket sem akarja igazán a lányod. Egyáltalán mihez akar kezdeni, mit szeretne csinálni, mivel foglalkozna szívesen?

2015. máj. 4. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/59 anonim ***** válasza:
76%
A bölcsész szaknál már csak a közszolgálati egyetem nagyobb hülyeség.
2015. máj. 4. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/59 Andizsuzsi ***** válasza:
77%
Én azért elgondolkodnék azon a kapcsolaton, ami közted és a gyereked között van. Most derült ki, hogy hova jelentkezett??? Ezek szerint neked természetes volt, hogy a gyerek azt fogja választani, amit te javasoltál, még ha az nem is érdekli, ő pedig nem tartotta fontosnak (nem merte?) elmondani, hogy másként döntött? A közszolgálat pedig az egyik legrosszabbul fizető hely jelenleg az országban. 7 éve nem volt béremelés.
2015. máj. 4. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!