Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hogyan beszéljem le a lányomat...

Hogyan beszéljem le a lányomat a bölcsész életpályáról?

Figyelt kérdés
52 éves apuka vagyok, a lányom most érettségizik, már beadta (sajnos) a felvételi jelentkezését. Most derült ki, hogy első helyeken bölcsészettudományi szakokat jelölt (kiemelten a magyar szakot), holott én a közszolgálati egyetemet javasoltam neki. Többször beszéltünk erről, próbáltam győzködni, hogy az sokkal, de sokkal hasznosabb lenne, utána simán elhelyezkedhet valahol a közszférában, és nem egy diplomás munkanélküli lesz belőle, még jó fizetést is kap érte. A magyar szakkal maximum tanárnak mehet el utána, azt meg ahogy kivettem a szavaiból, ő sem tervezi annyira. Eleget olvasni és hallani arról, hogy hány bölcsész nem tud mit kezdeni magával az egyetem után, vagy ha tud is, nevetséges összegekért. Egyszer még lehet módosítani a felvételi jelentkezés sorrendjét. Hogyan hassak rá, mivel győzzem meg, hogy a közszolgálati egyetemet tegye az első helyre?
2015. máj. 4. 12:23
1 2 3 4 5 6
 21/59 A kérdező kommentje:
Ő mindenképpen a magyar szakot szeretné, más nem nagyon érdekli. A közszolgálatit az én javaslatomra, kérésemre jelölte meg, nála szerintem fel sem merült volna. Mondtam neki, hogy jelölte meg amit szeretne, de tegyen mellé egy olyat is, ami hasznos. De ezt én persze fordított sorrendben gondoltam. Elhiszem, hogy vannak a közszférában is olyan állások, amik alig fizetnek és kizsigerelik az embert, de az ellenkezőjére is van néhány ismerősöm. Ők a honvédségen belül dolgoznak, 300 ezer ft nettóért. Emiatt javasoltam neki.
2015. máj. 4. 13:06
 22/59 anonim ***** válasza:
12%

Szerintem az a legokosabb, ha most rábeszéled arra, hogy végezzen el mellette mondjuk még egy OKJ-t. (Mellette, nem utána.)

Közgazdászként sem biztos, hogy el tud helyezkedni, bár ugye sokkal jobbak az esélyei.

Én TTK-n végeztem, ugyanaz lett, amitől te is félsz, 24 évesen kell most teljesen mást tanulnom, hogy ne minimálbérért kelljen dolgozni.

Majd időközben rájön mivel milyen esélyei vannak. Szerintem most már csak egy OKJ-ról próbáld meggyőzni egyetem alatt.

2015. máj. 4. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/59 anonim ***** válasza:
78%
Magyar szakot végeztem és eddig még mindig simán kaptam munkát és egész jókat :) Mondjuk én tipikus bölcsész munkákat vállaltam, de van ismerősöm, aki százezreket keres teljesen más területen. Senkit nem érdekelt milyen diplomája van,csak a rátermettsége
2015. máj. 4. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/59 anonim ***** válasza:
97%
A húgom Elte BTK magyar szakon végzett két éve. Ez volt az álma. Mivel nagyon jól beszél angolul már az egyetem alatt dolgozott egy turisztikai cégnél, mikor végzett teljes állásban. Azóta megcsinált egy idegenvezetői sulit. Nem tudom hogy alakult volna az élete ha bölcsészként akart volna elhelyezkedni, de mi nagyon büszkék voltunk rá akkor is és most is azok vagyunk.
2015. máj. 4. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/59 A kérdező kommentje:
23-as, megkérdezhetem, hogy milyen munkahelyeid voltak eddig?
2015. máj. 4. 13:25
 26/59 anonim ***** válasza:
82%
2015. máj. 4. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/59 anonim ***** válasza:
100%

Hát nem mindegy, hogy irodalommal foglalkozik valaki, vagy katona néni lesz... vagy hivatalnok, "a hivatalnak packázásait" csinálni, ahogy azt már a jó öreg Shakespeare is mondotta volt:D (már akkor is:))... Ha ehhez van kedve, ezt szereti, jobban jár! Sajnos ez nem úgy működik, hogy benyomok valaki egy olyan helyre, amiről - úgy gondolom- jól jövedelmező lesz. Mert ezer helyen üt vissza, ha valaki olyat csinál egész életen át, amit nem szeret, amire kívülről kényszerítették. Belebetegszik. És nem is fog keresni.

Ami viszont nagyon fontos: vegyen fel egy nyelvet mellé, és magas szintre is vigye 5 év alatt, ez belefér. Akkor még a tanári álláson kívül rengeteg helyen tud majd dolgozni, kulturális területen (szerkesztés, könyvkiadás, fordítás). Meg lehet csinálni, és így jó: tapasztalatból mondom!

2015. máj. 4. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/59 anonim ***** válasza:
100%

Jó dolgok amiket javasolsz, de azt is mérlegelni kell, hogy egy adott munkakörre az illető nem csak tudás, hanem személyiség, testalkat alapján is alkalmas legyen. Pl. tanárnak csak a türelmes, érdekesen, lényegre törően magyarázó emberek a megfelelőek, akik szeretik is a gyerekeket. Vagy börtönőrnek, katonának nem a mimózalelkű, vasággyal 40 kilós hölgyek feltétlenül a legideálisabbak.

Én is elkövettem a hibát, hogy bölcsészre mentem. Mindenki ezt javasolta, mert a fizika,kémia nem ment (nem érdekelt) a családból pedig sok irodalom és nyelvtanár került ki. El tudtam volna végezni, de 1 év után éreztem, hogy nem nekem való.

Mérlegeltem mi az, ami még érdekel (biológia) és újabb egyetem helyett elmentem szakmára. 2 év után állásom lett úgy, hogy még nem is végeztem. A 3 év után továbbképeztem magam, most intenzíves szakápoló vagyok és 100000 alatt utoljára segédápoló koromban kerestem (itt rendesen kifizetik a túlórákat).

Nem feltétlenül rossz választás szakmát tanulni, van akinek bejön csak az a lényeg, hogy ne legyen az érdeklődésének szöges ellentéte és valamennyire szeresse csinálni.

2015. máj. 4. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/59 anonim ***** válasza:
80%

Egyet értek azzal, hogy nem kellene beleszólnod, mert abból jó nem sülhet ki, ha ráerőltetsz valamit. Manapság egyébként is (főleg multi vállalatoknál) csak az a fontos, hogy legyen valamilyen diploma, még ha "Dr. WC pucoló", akkor is jó, azzal már felveszik és ha van esze, akkor szépen araszolhat felfelé a ranglétrán több százezreket keresve.

Egyedül abban értek egyet veled, hogy a bölcsész szakot ellenzed, mert az aztán valóban semmire se jó. Az tesóm folyton azt mondogatja, hogy bárcsak hallgatott volna a családra, amikor mindenki lehülyézte a bölcsész szak miatt. Most ő is multinál dolgozik, köze nincs a bölcsészethez. Ennyire volt jó neki ez a diploma, hogy amikor átfutják az önéletrajzát, akkor van ott egy sor az egyetemi tanulmányok rovatban...

2015. máj. 4. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/59 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem semmiképpen se menjen a NKE-KTK-ra! Én ott tanulok, de szörnyű és egyáltalán nem olyan mint amit ígérnek... Egy csomó felesleges baromság van, nagyon utálom. Persze lehet, hogy valakinek bejön, de nehéz elképzelnem! Azt meg gondolom nem akarod, hogy hhk-ra, vagy rtk-ra mennyen, ennyire hü#lye nem lehetsz. Oda tényleg csak az mennyen aki kifejezetten ezt szeretné teljesen magától!


Amúgy a bölcsészszakokról azért alakult ki ez a sztereotípia, mert tényleg azoknak akik oda jelentkeztek 50-60% úgy megy oda, hogy nem akar semmit, csak néhány évig olcsóbban utazni a BKV-n. De egyébként a nagy cégek szeretik a kreatív embereket és azért a ott elég sok van. A magyarról amúgy sok minden lehet a lányodból, lehet mondjuk újságíró. Én ha újra kezdhetném és lenne 900 ezer forintom, hogy abbahagyjam az NKE-t ez lenne az egyik opcióm kövi élet célnak... :) Nem kell annyi pont min KOMMÉDIÁRA. De pl. az unoka nővérem anglisztikára ment és most egyegész neves angol egyetemen tanít! Jól is keres,meg minden. Angliában az egyetemi tanárokat majdnem annyira tisztelik mint mondjuk az orvosokat, vagy a jogászokat.


Ne akarj beleszólni ilyen szinten a lányod életében és tartsd tiszteletben a döntéseit! Egyébként az, hogy nem szeretnéd, hogy bölcsészetre menjen még valahol oké lenne, de az, hogy azt is megakarod mondani, hogy konkrétan hová jelentkezzen már mindennek a teteje!


Elnézést, azért ahogy írtam, de egy nagyon idióta telót használtam... 20/f

2015. máj. 4. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!