Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Javulhat anyuval a kapcsolatom...

Javulhat anyuval a kapcsolatom, vagy egyre rosszabb lesz? Mit tudok ebben a helyzetben csinálni?

Figyelt kérdés

21 éves lány vagyok és lassan az őrületbe kerget anyu itthon. Soha nem volt velem semmi probléma, nem feleseltem vissza, nem csapkodtam rá az ajtót, nem iszok, nem cigizek, egyetemre járok, ösztöndijas vagyok középsulis korom óta, segitek itthon, még anyagilag is beszállok a dolgokba amikor tudok.. Itthon mégis mindig belém köt és egyre több vitánk van. Akármit csinálok, és ha nem úgy van, ahogy azt ő elképzeli, akkor elkezd velem kiabálni. Pl. ha főzni szeretnék beleszól, hogy ő azt nem úgy csinálná és még sorolhatnám.

A másik problémám az, hogy nincs egy szabad percem tőle. Múltkor csak elmentem magamnak kaját venni és azért nekiállt velem vitázni, hogy mert nem szóltam neki, hogy jöjjön le velem. Többször feljárok Pestre, mert vannak ott barátnőim, ismerőseim(saját pénzből, sosem kértem tőlük) mégis állandóan vita meg veszekedés van belőle, mert menni akarok. Már avval is megfenyegettek, hogy elveszik az útlevelemet és megakadályozzák, hogy elmenjek (nem Magyarországon élek). Miután hazaérek mindig csesztetve vagyok, mert hogy elmentem. Amikor nem vagyok itthon akkor is állandóan irkál. Mondtam neki, hogy miután befejeztem az egyetemet valószinűleg szeretnék Pestre költözni, letenni még egy tanfolyamot + mellette munkát keresni és a saját lábamra állni, de ezen is csak megsértődött, és vita lett belőle, még csak szóbeli támogatást sem kapok a terveimhez, pedig annyira jól esne. Legutóbb itt mentem el egy barátnőmhöz, mert együtt csináltunk egy egyetemi feladatot és ott aludtam egy estét, és mielőtt elmentem akkor is összeveszett velem, mert hogy nem mondom meg percre pontosan, hogy mikor jövök haza, csak annyit, hogy majd jövök másnap. Minden mozdulatomról tudni akar, a boltba nem mehetek el nyugodtan, mert rögtön indul, hogy ő jön velem, ha azt mondom, hogy ne akkor meg megvan rám sértődve! Pedig már vásárlás közben is volt vita, mert nem tetszett semmi és nem vettem meg és ezért kiakadt, hogy nem igaz, hogy nem találok semmit magamnak, hogy lehetek ennyire szerencsétlen.Én ezt nem érzem normálisnak 21 évesen, és egyre nehezebben viselem, egyre többet összeveszünk és nem tudom, hogy hogyan kezelhetném ezt a helyzetet. Próbáltam megbeszélni vele, de mindenen csak megsértődik és aztán olyanokat vág a fejemhez, hogy én biztos utálom, meg hogy ameddig az ő házában élek ő szab meg nekem dolgokat stb. Sokszor olyan dolgon van vita, hogy nem akkor megyek enni, amikor azt ő szeretné, vagy nem azt eszem amit ő épp elképzelt. Beleőrülök már ezekbe a dolgokba, hogy napi szinten azon kell stesszelnem, hogy vajon mibe fog belekötni vagy épp min fog megsértődni. Gyomorgörcsöm van, amikor bejelentem, hogy épp elszeretnék menni Pestre, mert tudom, hogy mindig hatalmas balhé van belőle, nem is értem ehhez miért kell engedélyt kérnem, amikor még csak a pénzt sem tőlük kérem rá... Aztán olyanokat mond nekem, hogy én mennyire szar vagyok és rossz, és csak megbántom őt, olyat is, hogy ha tudná, hogy ilyen egyszerű, akkor már felakasztotta volna magát, vagy, hogy örüljek, hogy nem veszi el az ösztöndijamat, meg nem tesz ki. Tényleg ehhez kell hasonlitania magát? Amikor én mondom, hogy mások milyenek a korosztályomból, akkor bezzeg azt kapom, hogy én ne hasonlitsam magam másokhoz. Miért okozok neki ekkora csalódást avval, hogy önnállósodni akarok, meg hogy néha elmegyek szórakozni, jól érezni magam?

Tudom, hogy talán az lenne a megoldás, hogy költözzek el, de még egy évem van az egyetemből és azt megakarom rendesen csinálni, utána elszeretnék menni és a saját lábamra állni, de mint mondtam ezen is megvan sértődve és nem akar engedni... Tudok bármit is tenni, ami kibirhatóbbá tenné ezt az egy évet, vagy felejtsem el?


2015. dec. 1. 15:16
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Felnőtt nő vagy. Tehát ha végzel, önállósodj, ahogy tervezed. Nagyon szélsőséges anyukád hozzáállása. Talán félt, vagy nem tudja feldolgozni, hogy az ő kislánya felnőtt. Nincs valaki a családban, nagyszülő, vagy bárki, aki egy kicsit elbeszélgetne vele?
2015. dec. 1. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

A nővéreim, más rokonok, sőt már a szomszédasszony is mondta neki, hogy már felnőtt lány vagyok, hagyjon hagy menjek és csináljam a dolgom.

De mindenkire kiakad, meg inkább visszaszól, hogy ne engem pártoljanak meg tegyék alám a lovat. Nem gondolkodik el azon, hogy talán neki kellene másképp csinálni.

Persze én nem hagyom magam és elmegyek amikor szeretnék(még csak sürün sem megyek, de ha hetente, ha félévente megyek, akkor is baj), de irtóra rossz érzés, hogy aztán én kapom az érzelmi zsarolást tőle meg, hogy állandóan csak a balhé van ez miatt, mintha 10 éves lennék..:(

2015. dec. 1. 15:29
 3/14 A kérdező kommentje:
És ahogy egyre jobban a sarkamra állok, egyre több a vita is belőle.
2015. dec. 1. 15:31
 4/14 anonim ***** válasza:

Egyelöre kerüld a konfliktusokat, ne vitatkozz vele - mert ezzel csak magadat idegesíted.


Ha aktuális lesz, akkor jelentsd be, hogy most költözöl és menj. Idövel megszokja a gondolatot, hogy máshol élsz.

2015. dec. 1. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Ezt próbálom, de egyre kevésbé megy.:S

Az a baj, hogy ha egy kicsit kiakarok mozdulni egyből veszekedés lesz és tényleg nem akármilyen, mintha nem tudom evvel mekkora bűnt követnék el és ő mekkorát csalódik bennem ez miatt. Azt meg nem csinálhatom, hogy itthon ülök egész évben, mert szerinte ez lenne a jó. Igy is olyan ritkán megyek el valahova és nem tudom felfogni ez tényleg miért fáj neki ennyire. Kérdeztem már tőle, hogy miért baj, hogy jól érzem magam Pesten, amikor ott él több ismerősöm is és találkozok velük? Erre csak vissza kérdez, hogy de mit tudok ott csinálni, meg nem érti mit szeretek ott. Kérdeztem tőle már, hogy hol kellene szeretnem? A válasz az, hogy itthon. Oké, de állandóan? Meg igy?

2015. dec. 1. 15:39
 6/14 anonim ***** válasza:

Először is tanuljál jól, mert ez ad erkölcsi alapot arra, hogy elvárhassad, hogy még tanuló fiatal felnőttként megbecsüljenek.


Anyukáddal pedig kedvesen, szelíden közöld, amikor korlátozgatni akar, hogy köszönöd de Te ebből már nem kérsz. Ptk. szerint továbbtanuló nagykorút támogatnia kell szülőknek, de ez nem jelenti azt, hogy cselekvőképességét cserébe korlátozhatják.


Persze azért a magyar realitás nem az, hogy Te kiveszel egy albérletet, és nyújtod kezed a havi csekkért, hanem inkább azt, hogy ha nem távol tanulsz, akkor otthon élj, házimunkából kivedd a részedet, meghallgasd szüleidet.De azt már semmi esetre sem, hogy ők döntsenek helyetted, életmódodban korlátozzanak.



38F

2015. dec. 1. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Amikor nem muszáj, ne legyél otthon - tanulj a könyvtárban, legyél ismerösöknél, stb.

Így lassan megszokja, hogy az az alaphelyzet, hogy máshol vagy, és mivel nem vagy ott, nem is tud veszekedni.

2015. dec. 1. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm annak aki válaszol és próbál segiteni valami tanáccsal.


ma 15:45

Nem dicsekvésből, de amióta az eszem tudom jól tanultam. Nem véletlen lettem ösztöndijas középsulis korom óta. Ennek köszönhetően az iskolára azóta semmit nem kell nekik fizetni, mert abból intézem + más dolgaim is tudom abból szerencsére. Sem a kiruccanásaim, sem a ruháimra stb nem kérek évek óta. Kb annyi, hogy otthon eszek, meg fürdök, de sokszor erre is adok.(5 évig havi rendszerességgel az egyik ösztöndijam felét el is vették a kérdezésem nélkül, mert apum munkahelyéről kaptam és a fizetésével kaptuk meg. Ők úgy fogták fel, hogy az nekik jár és legyek hálás, hogy a felét nekem adják. Nem avval volt bajom hogy szükségük volt rá, hanem avval, hogy meg sem beszélték velem). Persze az azért túlzás lenne, hogy mindezt tudnám az ösztöndijamból, de dolgozni is eljárok, amikor megtudom tenni. Ezért sem értem mi a probléma velem, hogy igy kell viselkedni.

2015. dec. 1. 15:57
 9/14 anonim ***** válasza:
Én meg azt mondom, szard le és egy büdös szó nélkül hátat fordítva menj a dolgodra, vásárolni, Pestre, amit akarsz - mi történhet? Agyon nem üt. És nyugodt lehetsz, hogy fel se akasztja magát.
2015. dec. 1. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Csak attól félek, hogy azt mondja, hogy ha igy csinálom akkor menjek itthonról amerre látok.:S Még ez sem volna gond igazából, mert igy is-úgy is költözni akarok majd, meg is van kivel, hova stb. Csak hát itt van még az egy évem a suliból..
2015. dec. 1. 17:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!