Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Túl lehet ezen lépni? Lehetek...

Túl lehet ezen lépni? Lehetek még egészséges ember?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Előre is elnézést, ha hosszú lesz.


Fiatal felnőtt nő vagyok, és csak nemrég döbbentem rá arra, hogy a lelki problémáim a gyermekkoromból erednek. Nevetséges igazából, hogy eddig nem ébredtem rá arra, hogy mennyire bántalmazott lelkileg az anyám és hogy milyen mély nyomokat hagyott bennem.


Nagyon szigorúan fogott mindig is, valamint rajtam vezette le a dühét minden miatt. Apróságok miatt is kikaptam, pl. életem legnagyobb verését (velem záratta be az ablakot, hogy a szomszédok ne hallják, ahogy zokogok és könyörgök, hogy ne csinálja) azért kaptam, mert szerinte 8 évesen én tönkretettem egy kazettáját (amiről később kiderült, hogy tökéletesen működik, csak ő nyomkodott el valamit a magnón). Amikor szóba hoztam évekkel később, csak annyit mondott rá, hogy csináltam már elég stiklit, nem ártott meg az a verés. Fura, hogy felnőtt emberként is ilyen fájdalom van bennem emiatt, de sajnos az ilyen emlékeim megmérgezik az életem.


A fizikai bántalmazás még nem is volt annyira nagyon durva, volt pár ilyen túlkapása, de lelkileg még jobban terrorizált. Gyerekkorom óta hallgatom, hogy lusta vagyok, sunyi vagyok (ez akkor indult, amikor kaptam egy 1-est elsős koromban és egy hétig nem árultam el, mert tudtam, hogy verés lesz belőle), rosszindulatú vagyok. A fő probléma, hogy el is hiszem magamról, mára odáig jutottam, hogy nehezen teremtek kapcsolatot, amit sikerül, az is felszínes, mert habár küzdök ellene, folyamatosan olyan érzés van bennem, hogy ha valaki előtt megnyílok, az megtudja, hogy milyen szörnyű vagyok és többé szóba sem áll velem.


A mai napig hatalmas befolyással van az életemre. Olyan fősulit csináltam, amit ő szeretett volna, persze még inkább eltűnt az önbizalmam, mert bukdácsoltam folyamatosan, vért izzadtam, hogy befejezzem. Az első év után abba akartam hagyni, hogy mást kezdjek el, de kijelentette, hogy akkor többé nem tehetem be hozzájuk a lábam. A befolyása mértékét mutatja, hogy akkor már külön éltem és eltartottam magam, mégsem voltam képes lépni.


A legrosszabb az egészben, hogy mindezek ellenére szeretem őt, mert habár csak abban támogatott mindig, amit ő jónak látott, azért tudom, hogy szeret engem, mert volt és van sok jó pillanatunk is.


Ami még nagy probléma, hogy úgy érzem, én is ilyen leszek, mert már megjelentek az előjelei. A párom úgy le tudom hurrogni, hogy elképesztő, utána pedig őrült bűntudatom támad. Van egy kutyusunk, aki a múltkor nagyon kiakasztott, és olyanokat mondtam a páromnak, hogy "ez a legostobább dög a világon", "kár volt megmenteni", "megérdemelte volna, hogy ott hagyjuk", stb, ami őszintén megrémiszt, mert most is elsírom magam, ha eszembe jut, hogy miket mondtam. Emellett ez nagyon baljós előjel a jövőbeli gyerekemmel szemben, emiatt lassan a gyerekvállalás gondolatát is elvetem, mert nem akarok majd ilyen anya lenni.


Borzalmasan nehéz, most is össze vagyok zavarodva, és félek, hogy mindent szétbarmolok magam körül. Úgy érzem, hogy nagy előrelépés, hogy sikerült tudatosítani magamban, hogy igen, engem bántalmaztak olyan dolgokért, amiket NEM érdemeltem meg, de itt még egy problémába ütközöm: ha megpróbálom magam úgy elképzelni, aki belül nem szemét, rosszindulatú, sunyi dög, akkor egyszerűen nem találom saját magam. Az identitásommá vált, amit az anyám éveken keresztül belém sulykolt, és nem tudom, hogy akkor ki is vagyok én.


Dühös is vagyok az anyámra, de sajnálom is, mert a nagyanyám ugyanez a kategória, az anyám is ezen ment át, csak ő nem ismerte fel, hogy ez így nincs rendjén.


Önfejlesztéssel ezen túlléphetek? Lehetek még egészséges lelkületű ember? Tudom, hogy hosszú volt, ha végigolvastad, nagyon köszönöm.


2016. jún. 10. 12:57
1 2
 1/18 A kérdező kommentje:
Még valami: Tudnátok esetleg olyan könyvet / cikkeket írni, amik ilyen esetekről szólnak? Segítene, ha látnám, mások hogyan kerekedtek felül ezen.
2016. jún. 10. 12:59
 2/18 anonim ***** válasza:
23%
Hallgasd meg Brian Tracy - főnix szeminárium-át youtube-on
2016. jún. 10. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
38%
Persze, hogy lehetsz egészséges. Kérd pszichológus segítségét.
2016. jún. 10. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
19%
Nem, te már viszed tovább anyád mintáját. Nálunk is ez volt, idegbeteg, agresszív anya, négyen vagyunk tesók, egyikünk pont olyan lett, mint anyánk volt, mi hárman meg az ellentéte, mi soha nem bántottuk sem szavakkal, sem fizikailag a gyerekeinket, de az említett testvérünk rendszeresen agyba-főbe verte, minden önbizalmát elvette... ebből nincs kiút, ha már huszonéves vagy, és beléd ivódott anyád mintája, akkor ilyen maradsz örökre. Ötvenesek vagyunk már és az én testvérem is hiába látta be százszor, ezerszer, hogy ez így nem jó, hogy ugyanazt teszi a gyerekkel, amit vele tettek, amit ő maga is gyűlölt, nem bírt megváltozni soha. Tedd meg azt a szívességet, hogy a kutyát is elajándékozod, és gyereket sem szülsz, senki élőlény ne legyen kiszolgáltatva neked, mert csak kínzod őket.
2016. jún. 10. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
Ennek egy része önsajnálat. +nézd meg ezt: www.aca.hu
2016. jún. 10. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
88%
#4es... valaki segitseget kert, attol mert a te csaladodban tortent egy ilyen tragedia (egyebkent csak egy emberrel, ti tobbiek akkor miert nem lettetek bantalmazok eme logika menten?), meg nem minden esetben vegzodik ez igy. Bele van ivodva... nagyon sok esetben az ember pont ezt probalja elkerulni, hogy nehogy olyan legyen, mint a szuloje, ugy banjon a gyerekevel ahogyan vele bantak. Kerdezo, szerintem is celszeru egy jo pszichologussal megbeszelni ezeket, a gyogyulas fele vezeto uton mar elindultal. El ne hidd, hogy te ezen nem valtoztathatsz, vagy ez mar beled van kodolva es olyan leszel mint az anyukad.
2016. jún. 10. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
34%

"4es... valaki segitseget kert, attol mert a te csaladodban tortent egy ilyen tragedia (egyebkent csak egy emberrel, ti tobbiek akkor miert nem lettetek bantalmazok eme logika menten?),"


Leírtam értelmesen, hogy miért. Mert valaki vagy ugyanolyan lesz, vagy az ellentéte, átmenet nincs. De mit tudhatsz te kívülállóként minderről, semmit, dobálózol itt a szép szavakkal, de ez hazugság, amivel nem segítesz. Ez a lány már elindult, kialakult személyisége van, hiába ismeri fel hol a hiba, a bőréből nem tud kibújni. Mintha neked azt mondanám, hogy ne legyél kedves, ezen nem tudsz vàltoztatni. Persze te könnyen beszélsz, bíztatod őt kicsit, aztán örülsz magadnak, hogy te jót tettél és éled tovább az életedet, te nem láttál fájdalomtól sikítva menekülő gyereket, akit a saját anyja kergetett... pár nappal azután, hogy ezredszerre is megigérte nekünk, hogy többé nem emel kezet a gyerekére...

2016. jún. 10. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
90%
Hat egyreszt nem tudom, te honnan tudod, hogy en mit lattam vagy nem lattam, de ez talan mindegy is. Es szerinted akkor megis mit kene tenni? Elfogadni, hogy akkor en sajnos rossz ember vagyok, meg sem probalok ezen valtoztatni, az anyam hibaja az egesz? Ez szerintem onsajnalat, a felelosseg alol valo kibujas es nem vezet sehova, csak felmented magad a kovetkezmenyek alol. Ennyi idosen mar viszonylag kiforrott szemelyisege van az embernek, de inkabb meg kell probalni valtoztatni, mint elmerulni az onsajnalatba es potyogo konnyekkel verni a gyereket nem? Es plane ugy, ha a lany idejeben felismerte, hogy baj van vele, meg akar hajlando lenne segitseget is kerni, celszeru inkabb ezt erositeni benne nem? Predesztinalhatunk is valakit, akit nem ismerunk, csak semmi jora nem vezet.
2016. jún. 10. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
97%
Pszichoterápia nagyon sokat segíthet ezügyben.
2016. jún. 10. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat, keresek egy szakembert.


Én szeretném hinni, hogy van ebből kiút és nem azzal a tudattal kell leélnem a még hátralévő kb. 60 évemet, hogy nem tudok kilépni az anyám árnyékából. Sajnálom, hogy a testvérednek nem sikerült, de ha 50 évesek vagytok, még mindig változhat, én úgy gondolom.

2016. jún. 10. 13:52
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!