Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Gyerekként bántalmaztak....

Gyerekként bántalmaztak. Hogyan tudok túllépni rajta?

Figyelt kérdés
Kicsi voltam amikor a szüleim elváltak és a bíróság anyámhoz ítélt. Sajnos ő orvosok által is megállapított depresszióban szenvedett. Minden reggel talált valami indokot arra hogy megfenyegessen, megverjen vagy megalázzon. Esténként olyanokat mondott, hogy feleslegesen élek, egy senki vagyok és jobban tenném ha öngyilkos lennék. Nem barátkozhattam senkivel, senkinek sem mertem beszélni az otthoni dolgokról. 15 éves voltam, amikor anyám kitett az utcára és megszakadt minden kapcsolatom vele. Azóta 22éves lettem, jó munkahelyem van, normálisan és egészségesen élek, kitűnő bizonyítványokkal végeztem, sok barátom van és azt hittem túl vagyok a történteken, túl léptem a múlton és új életet kezdtem. Azonban már pár hónapja reggelente be ugrik egy-egy emlék régről. Minden nap egy újabb régen történt cselekmény, amiről azt hittem már elfelejtettem és olyan, mint ha egy rémálom lenne, mint ha napról napra újra kéne élnem a történteket. Egyszer már voltam pszichológusnál és azt mondta nincs semmi bajom, normális vagyok. Akkor ez is egy normális folyamat és majd elmúlik?

2016. aug. 30. 10:17
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
67%
10-es válaszolóval (más témakörökben) nem szoktam egyetérteni, de itt szóról szóra azt írta, amit én írtam volna.
2016. szept. 1. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem normális folyamat abban az értelemben, hogy igen, a természet által megalkotott emberi agy törvényszerűen reagál így a múltbeli szörnyű emlékekre. Normális válasz egy múltbeli nemnormális katasztrófára.

Viszont olyan értelemben ,,nem normális'', hogy teljesen magától nem feltétlenül múlik el, kezelés nélkül megmaradhat, és mivel nagyon leronthatja az életminőséget, ezért érdemes is kezelni. Magától az agy sajnos nem mindig tud túllenni rajta, még idővel sem. Persze vannak könnyebb esetek, de alapból nem lehet erre feltétlenül számítani.


Viszont jó ht hogy manapság már egyre inkább tudják kezelni, viszonylag erősen kutatott terület, vannak külön erre specializálódott szakemberek. Főleg Amerikában a rengeteg háborús veterán, megerőszakolásos eset stb. miatt már régóta halad a kutatása, külön erre specializálódott szakemberek tanulmányok.


[link]


Ezek a visszatérő emlékek, amiket leírtál, meg gondolom valamiféle flashback-ek lehetnek. Az angol wikiben meg általában angol keresőkifejezésekkel keresve több leírást találhatsz (post-traumatic stress disorder).

Sok minden miatt kialakulhat, ilyen alakulhat ki veterán katonáknál, megerőszakolt nőknél, bántalmazott gyerekeknél, természeti katasztrófák túlélőinél. Amerikában ez külön szakma, de egyre inkább nálunk is. Ha olyan pszichológust keresel meg, aki külön ehhez ért, akkor szerintem jó eredményekre számíthatsz.


Ami a szülőtartást illeti, úgy emlékszem, a törvényben az van, hogy akkor nehéz megtagadni, ha a szülő a törvényes kötelességeit teljesítette. Persze ez is igazságtalan, hiszen formálisan törvényes kötelességeit teljesítő szülő is lehet bántalmazó, de a Te esetedben remélem elég lesz csak annyit bizonyítani, hogy 15 évesen kitett otthonról, és máris nem kötelez Téged a törvény, nem fogják megítélni anyukédnak a szülőtartást. Ehhez nem értek, de szerintem jogász tud majd Neked segíteni, sőt ilyen gyakoribb fajta kérdésre talán önkormányzat családsegítő ingyenes jogásza, szakembere is tud valamiféle kiindulást adni. válaszolni.

2016. szept. 8. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
100%
Valamiért a legfontosabb mondatok kitörlődtek, szóval szerintem ez a poszttraumás stressz (poszttraumatikus stressz, post-traumatic stress disorder, posttraumatic stress disorder) valami fajtája lehet esetleg, szerintem ha külön e témában elindulsz, találsz külön erre specializálódott szakembert, aki évtizedek óta direkt ezzel foglakozik, ilyenben gyakorlata van. Szerintem sikerrel fog haladni a kezelés, sok rossz dolog meg fog oldódni. A flashback-ekről (emlékbetörés magyarul) jó hogy írtál, minden ilyesmiről nyugodtan beszélj neki is, ezek jólismert, kezelhető dogok a szakmában.
2016. szept. 8. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Felkerestem egy pszichológust, aki mondta, hogy segít keresni olyan szakembert, aki kifejezetten ezekkel a gyerekkori traumákkal foglalkozik.
2016. szept. 15. 13:13
 15/15 anonim válasza:
Nemlehet túllépni rajta! Én sokszor próbáltam de a gyerekkorom ota felnőttkoromig kísért és valószínű ez már így is marad.Sok sérelem és harag gyűlik fel amit szinte lehetetlen feldolgozni elengedni.Esetleg eltemetni megpróbálni a rossz emlékeket ezt megkelll meglehet próbálni.Én 12 éves korom óta szedek nyugtatókat mert mindig van valami állandóan szorongok stresszelek.Kezeltek már depresszióval és pánikbetegséggel többek között és kísérleteztek rajtam gyógyszereket.most ami kb eszembe jut amit szedtem xanax tegretol frontin melleril melipramin seropram helex rexetin ez nost csak kapásból jutott eszembe. Ami érdekes hogy soha senki nem vette észre rajtam hogy hogy érzem magam nemis szerettem mondjuk soha kimutatni.tényleg tapasztalat hogy elkíséra rossz ha testi ha lelki sérelemről van szó
2016. okt. 2. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!