Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hogyan lehet feldolgozni egy...

Hogyan lehet feldolgozni egy szülő halálát?

Figyelt kérdés
Csütörtök délelőtt váratlanul meghalt édesapám, és teljesen összeomlottunk. Nyáron már volt egy infarktusa, akkor megmentették, most kellett volna egy újabb katéterezést megbeszélnie, de már nem jött össze. A szomszéd talált rá hanyatt esve, a feje is roncsolódhatott, mert vérzett, a mentők azt mondták, hogy valószínűleg azonnal meghalt, azért esett össze. Éppen nem voltunk itthon, ő meg kiment a kiskertbe, és a szomszéd hallotta a puffanást, átjött, próbálta újraéleszteni, hívták a mentőket is, de minden hiába. Édesanyámmal voltunk távol, utánunk telefonáltak, és mire hazaértünk, már csak azt láttuk, hogy küzdenek érte. Megfogtam a kezét, de már kezdett kihűlni, az arca elszürkült, a szemei felakadtak, borzasztó volt, erre abszolút nem voltam felkészülve, el is sírtam magam. Édesanyám is ott jajgatott, sírt, járkált, leguggolt, attól tartottam, hogy beleőrül a fájdalomba. Nagyon nehéz, mert mindig várjuk haza, mindenütt őt látjuk, mindenről eszünkbe jut. Férfiember létemre én még soha nem sírtam ennyit, már nem is tudom megszámolni, hogy az elmúlt napokban hányszor bőgtem el magam, alig van étvágyunk, nem is nagyon alszunk, csak szenvedünk. Még csak 67 éves volt, annyi mindent tervezett, szeretett élni, nem voltak ellenségei, mindenkin igyekezett segíteni, templomba járt, sokat imádkozott. Nagyon erősen kötődtünk egymáshoz, kései gyerek vagyok, egyke is, így csak mi hárman voltunk egymásnak, csak egymásra számíthattunk. Mindent megtettünk volna egymásért, még ha időnként voltak is viták a családban. Azt hiszem, sosem tudtunk volna 100%-ig elszakadni egymástól, a szüleimnek sem nagyon volt más támaszuk, és nekem sem. Tavasszal az anyai nagymamám halt meg, mostanra kezdtünk volna kicsit helyrejönni, de megint tragédia történt. Számomra azért is nehéz ez az egész, mert eleve depressziós vagyok, rosszak a szociális készségeim, így pl. barátaim sem voltak soha, de rengeteg kudarc és fájdalom ért az életem során, ezért is értékelődött fel a szememben a család és az otthon. Most meg felbomlott a család, teljesen megsemmisült a régi életünk, és kilátástalannak tűnik minden, nem tudjuk, hogyan tovább. Az egyik legfontosabb embert vesztettük el, még szükségünk lett volna rá, annyi mindent terveztünk, a szüleim is utazgatni akartak az országban, szépítgetni a házat, élni az életüket a sok rossz után, de csak még rosszabb lett. Örülnék, ha valaki, akinek van ilyen jellegű tapasztalata, megosztaná, hogy hogyan lehet túlélni az ilyesmit, köszönöm.

2016. okt. 2. 20:56
1 2
 1/14 anonim válasza:
100%
Ezt nem lehet. Őszinte részvétem. Nagyon sok erőt és kitartást kívánok.
2016. okt. 2. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hát én is attól félek, hogy amennyire kötődtünk egymáshoz, össze fogunk roppanni. Elgondolkodtunk a költözésen is, szerettünk kertes házban lakni, de ketten képtelenek lennénk rendben tartani, nekem is vannak más dolgaim, így talán célszerűbb lenne elmenni. Viszont sajnos már csak ketten mennénk, korábban a költözés mindig úgy vetődött fel, hogy ha én elkerülnék messzire, akkor a szüleim is a közelben telepednének le, de így, hogy egy szétzúzott család maradt csak, a maradás is fájdalom lenne, de a költözés is.
2016. okt. 2. 21:11
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Még akkor is nehéz lenne, ha tudtátok volna, hogy nincs hátra sok, így meg pláne nehéz. Közhely, de az idő mindent begyógyít, bár ez így nem teljesen igaz, inkább úgy mondanám, hogy enyhíti a fájdalmakat. Úgy durván 1 év kell hozzá, mire kellően túl tudod tenni rajta magad.
2016. okt. 2. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
Sok ero kell hozza. Es ido. Engem anyu hagyott itt masfel eve, alig 58 evesen. Mostmar jobban erzem magam, de meg mindig sirok, ha eszembe jut.nagy urt hagyott maga utan, amit nem lehet kitolteni. Fogadd reszvetem.
2016. okt. 2. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
#3: Nagymamámmal is sokat szenvedtünk, évekig volt pelenkás, sokszor félre is beszélt, nagyapám ápolta őt, de mi is igyekeztünk kivenni a részünket, amiből lehetett. Aztán kiszáradással kórházba került, már nagyon le volt gyengülve, a belgyógyászaton valamelyest helyrehozták, de pár nap után tüdőembóliát kapott. Onnan visszahozták, viszont elkezdődött nála a felfekvés, és alig tudták megmozdítani, úgyhogy a krónikus osztályra került. Amikor átvitték, azt mondták, hogy max. 1-2 nap, de még egy hónapig szenvedett, addig szinte minden nap mentünk hozzá. Úgyhogy megvolt a keresztünk, a temetés után kezdtünk volna egy kicsit megnyugodni, rá két és fél hónapra jött apám infarktusa, akkor megint stresszeltünk, hogy mi lesz, de túlélte. Most meg itt van ez, és teljesen összetörtünk. Nem látunk semmi kiutat, én meg attól félek, hogy egyedül maradok.
2016. okt. 2. 21:22
 6/14 A kérdező kommentje:
#4: Az is borzalmas lehet, és sejtem, hogy mit élhetsz át, én is részvétemet fejezem ki neked. Egy szülőt nem lehet pótolni, ráadásul mi tényleg nagyon ragaszkodtunk egymáshoz, nagy volt a kötődés, édesapám sem volt link alak, mindig alig várta, hogy csinálhasson valamit, nem voltak rossz szenvedélyei, a családjának élt, a faluban is szerették, akik ismerték, az egyik szomszéd is úgy sírt, mint egy kisgyerek, pedig 50 elmúlt, senki nem tudja ezt felfogni. Nem értjük, miért ilyen igazságtalan az élet, rengeteg olyan ember van, aki tényleg nem érdemelné meg az életet, mégis vígan van, nekünk meg tönkrement az életünk egyetlen szempillantás alatt.
2016. okt. 2. 21:27
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
nagyon sajnalom, legy eros, sajnos ez az elet termeszetes velejaroja. gondolj arra, hogy 67 evet azert megelt, ha tervezett es elte az eletet, akkor valoszinuleg szep elete is volt koztetek, s ez meg mindig sokkal szebb halal ( mar ha van szep halal), mintha evekig pelenkaztatok volna vagy esetleg mar sokkal fiatalabban elment volna az elok sorabol. fogjatok ossze anyukaddal, es kitartassal tulveszelitek ezt is!
2016. okt. 2. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Nem tudom, mi a rosszabb, ha hirtelen hal meg valaki, vagy ha előtte hosszabb ideig küszködik még. Nagyon hiányzik nekünk, mi hárman voltunk egyek, ő is mindenben a támaszunk volt, sok mindent megcsinált a ház körül, hogy nekünk nem is kellett ezekkel foglalkoznunk, és bár voltak hibái, de jó ember volt. Teljesen be vagyok lassulva, pedig nyugtatót se vettem be, ténfergek egész nap, állandóan rám jön a sírás, én még soha életemben nem éreztem ekkora fájdalmat.
2016. okt. 2. 22:06
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!!

Az első és legfontosabb, hogy tudd, az élet tényleg megy tovább!! Sokat fog segíteni az idő, ahogy már előttem írták. Persze mindig ott marad a fájdalom, de elviselhető lesz. Ne haragudj, de sztem neked most, mint férfiembernek erősnek kell lenni, mert édesanyád is rosszabbul lesz, ha csak a fájdalmat látja!!

Az, hogy mennyire jó ember volt, nagy ajándék volt és még most is nektek. Azt szokták mondani, hogy Isten azokat veszi magához korán, akiket nagyon kedvel!! Ha hiszel Istenben, akkor támaszkodj arra a felismerése, hogy az elszakadás nem véges, hanem majd odafent találkoztok egyszer.

A másik hogyha ennyire megviselt és nem tudod feldolgozni, meg még plusz depressziós is vagy, sztem keress fel egy pszichológust, aki ezzel foglalkozik! Tehát segít a veszteséget feldolgozni!

2016. okt. 3. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Próbálok erős lenni, de nekem is támaszra lenne szükségem, csak ahogyan írtam is, pl. barátaim sincsenek, akik segítenének átvészelni, a rokonok is inkább fizikailag/érzelmileg távoliak, úgyhogy tényleg ketten maradtunk, pedig mindig hármasban terveztünk szinte mindent. Féltettük egymást, szerintem az átlagnál jobban ragaszkodtunk egymáshoz, és valahol én is mindig ebben a hármasságban gondolkodtam. Sosem volt olyan, hogy valaki közülünk egyedül lett volna hetekig-hónapokig a családtól, max. pár napig, vagy ha elutaztunk, akkor is rendszerint együtt, ha lehetett. A másik dolog az, hogy mindent megtettünk egymásért, édesapám is nagyon szeretett minket, mi is őt, még ha nem is tudtuk mindig kimutatni. És a ház körül is mindent elvégzett, amit tudott, nekünk sok mindenre nem volt gondunk, engem is kímélni akart valószínűleg. Most teljesen szétszakadt a család, nem lehet elmondani, mekkora tragédia, ha szoros kötelékek bomlanak fel. És azt sem tudom elfogadni, hogy akkor kellett meghalnia, amikor már teljesen a családjának élhetett volna, és élveznie kellett volna a megérdemelt pihenést, mert rengeteget dolgozott életében.

Egyébként meg vagyok keresztelve, régebben én is jártam templomba, de már nincs hitem, most meg főképp nincs. Hittem Istenben, rengeteget könyörögtem hozzá, hogy csak egy kicsit tegye jobbá az életemet, adjon barátokat, párkapcsolatot, segítsen a betegségem legyőzésében, de nem hallgatott meg, csak pakolta rám a terheket. Most pedig elvette az egyik legfontosabb embert az életünkből, holott még nagy szükségünk lett volna rá. Őszintén szólva én nem hiszek a jóságos Isten teóriájában, elég csak szétnézni a világban, és azzal sem értek egyet, hogy elveszi, akit szeret, mert akkor viszont azoknak árt, akik itt maradnak, tehát akkor őket nem szereti, mert ha szeretné őket is, akkor nem okozna nekik ekkora kárt. Vagyis szerintem akkor vagy nem létezik Isten, vagy gonosz, vagy megválogatja, hogy kiket szeret, pedig azt mondják, hogy ő mindenkit szeret, és jóságos, és mindenki az ő gyereke. Viszont egy jóságos atya nem teszi tönkre a gyerekei életét, azaz szerintem minden hazugság, amit állítanak.

2016. okt. 3. 20:09
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!