Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hogy oldanád meg sértődés...

Hogy oldanád meg sértődés nélkül ezt a helyzetet?

Figyelt kérdés

Pár éve már nem lakom a szüleimnél, 26 éves nő vagyok, a vőlegényemmel élek, másfél órányira a családomtól. A helyzet az, hogy a szüleim sorozatosan átlépnek egy bizonyos határt, amikor pedig szóvá teszem nekik, tehát megpróbálom leállítani őket, akkor hatalmas viták és hetekig tartó nem beszélések lesznek belőle, bármennyire is próbálok finom lenni. Mivel van egy kis kereskedésük, gyerekkorom óta folyamatosan segítek nekik ott is, és a ház körül is. 22 éves koromra eljutottam oda, hogy én lettem a házi cseléd 6 ember után, mert anyám és a testvérem semmit nem csinálnak, semmibe néztek (és néznek), egy szolgának. Ha beteg voltam, ha fontos vizsgám volt, nekem a házi munka volt az első. Ezt megelégeltem, elköltöztem, szerencsére épp adódott egy lehetőség. Persze mindenki tiltakozott, meg csábított haza, ahogy lehetett. Mindig valami családi esemény volt vagy segíteni kellett, így hazajártam.

Viszont a páromnak idővel egyre több munkája lett, a főállású munkája mellett lett pár maszek projektje, amit így is nehezen bír, de jól jön a plusz pénz. Viszont ezeket csak hétvégén tudná csinálni, ráadásul nagy gép kell hozzá (a laptop gyenge bizonyos programokhoz), a szüleim meg elvárják minden hétvégén, hogy menjünk. A helyzet odáig fajult, hogy anyám már megmagyarázta a páromnak, hogy dolgozzon hétköznap többet (most így is reggel 8-tól este 10-11-ig kisebb szünetekkel folyamatosan dolgozik), azért, hogy hétvégén nekik tudjon menni fát szedni. Odakértek az erdésztől egy hatalmas területet, amin ha 5 férfi dolgozik rajta nyár közepéig, kb akkorra végeznek vele. De az erdész meg már sürget. A páromnak meg halomban áll a maszek munka. Mégis minden hétvégén haza kell menni, elvárás, sőt kötelező.

Leírom, miből áll a hétvége, csak hogy értsék az olvasók: hazamegyünk, kipakolunk (mert még törölközőt és ágyneműt is vinni kell, sőt wc papírt is, különben anyám szóvá teszi, meg a szobámat zárni kell, különben a testvérem mindent kilopkod), aztán szombat délután erdő, faszedés (később ez farakásba/-vágásba vált át otthon), késő délután érünk haza, koszosan, fáradtan. A fürdőkád penészes és koszos (kb heti 1x én sikálom ki), melegvíz alig van, mert a testvérem bulizni készül és kifürödte. A wc össze van kenve ürülékkel, de tagadják (mintha nem látnák), azt is én takarítom nekik évek óta. Még anyám virágait is én gondozom, mert ő képtelen rá. Vasárnap délelőtt megint erdő, délutánig, megint ugyanez. Talán este tud egy kicsit a párom dolgozni, de ez kevés. Kirándulni, szórakozni, kikapcsolódni nincs idő, mikor?! Hétvégén lenne, de azt mindig ott kell tölteni. Ha meg nem erdőn vagyunk, akkor a párom családjánál, ami megint kész "felüdülés", bár ők legalább nem csicskáztatnak. Érdekes mód az anyósom sosem kér semmit a fiától, nem vár el semmit, mindent megold maga, mégis jobban szereti a fiát, mint engem az én anyám, akitől mindig csak az elvárásokat kapom.

Szóval a koszos ruhát hozom vissza magunkhoz mosni, anyámnál nem lehet, mert sok lesz a víz, és a testvérem mindig lefoglalja a mosógépet is meg a szárítót is. Ő persze soha nem jön az erdőre. Fűteni nekünk kell, mivel nagy a ház, napi fél-1 óra elmegy ezzel, 2 óránként futkozni kell a kazánhoz, hogy meleg maradjon. Anyám már csak úgy utasítgatja a páromat, hogy ekkor meg akkor menjen tüzelni, mintha az ő kötelessége lenne. Ők hétvégén a kazánhoz nem nyúlnak. Cserébe annyit kapunk, hogy apám segít fél évente egyszer az autómat szerelgetni, amit kell, 1-2 órát, meg ha valami extra van, 3 évben egyszer, akkor azt.


Nem sokára lesz a születésnapom, előre megmondtam anyámnak, hogy akkor nem megyünk az erdőre. Nem szólt semmit rá, erre ma tudtam meg, hogy sunyiban a hátam mögött szólt a páromnak (akiről tudja, hogy nem mer visszaszólni neki), hogy mégis kell menni, valahogy etesse meg velem ezt, különben meg, ha nincs időnk minden hétvégén nekik segíteni, osszuk be jobban az időnket. Na erre pöccentem be. Jómódúak, simán kérhetnének munkásokat segíteni, mi ingyen ott segítünk nekik, mikor tudunk, erre még az sem elég, még az évi 1 születésnapomat is elvenné tőlem. Nem keveset spórol rajtunk, ami pénzt utána meg a testvérembe töm. Ha szólok, ha nem, folyamatosan sajnáltatja magukat, hogy apámnak fájós a dereka, nem bírja a munkát (akkor minek kérte az erdőrészt). Múltkor már a "lehet apám halálos beteg" szöveget is bevetette, hogy manipuláljon, apámtól tudtam meg, hogy kamu.

Ha szólok neki, hogy nem érek rá a születésnapomon, ki fog akadni és fenyegetőzik, hogy "jó, akkor ne gyertek, de ha nektek kell valami, akkor se gyertek, majd megoldjuk apáddal a fájós derekával, majd csak belehal egyszer ebbe a nagy hajtásba".


Elképesztő, és fogalmam sincs, hogy oldjam meg ezt örök harag nélkül. Hamarosan költözünk, ahova jól jönne nekünk is a segítség. De hát egy fél napnyi segítség reményében ugráljak nekik nyárig, minden hétvégén? Adjuk fel egy fontos bevétel forrásunkat, csússzon a párom a munkákkal, hogy nekik olcsóbb legyen? Még az üzemanyagot sem kapjuk vissza egy ott töltött hétvégén, pedig az is van vagy 5 ezer ft/alkalom, jól sem érezzük magunkat, kosz is van, és még csicskába is vagyunk nézve. De hogy lehet ebből kiszabadulni harag nélkül?


2017. márc. 1. 08:53
1 2 3 4 5
 31/45 A kérdező kommentje:

Köszönöm a sok választ, nem gondoltam, hogy ennyien legaláb bnekiállnak ennek a hosszú szövegnek.

Amúgy támogatták az indulásunkat, kaptam a szüleimtől 2 milliót a lakásunkba, de ezt a párom is megkapta, és sosem kellett egy kézmozdítást sem csinálnia otthon.

A legdurvább az, hogy nem csak elvárják a segítséget, de ha épp más programunk van, meg vannak sértődve, anyám gyakran fenyegetőzik, a testvérem meg azzal támad, hogy milyen szemétláda vagyok. Anyám nem egyszer elvárta volna, hogy tegyem félre a saját programjaimat, de nem tettem, abból is vita volt. Most meg a párom már a munkáját is tegye félre. És előreláthatólag tényleg eltart nyárig a munka...

2017. márc. 1. 14:24
 32/45 A kérdező kommentje:
Többen felhívták a figyelmem a páromra, hogy milyen fajta veszélyt jelent ez a dolog a kapcsolatunkra. Na, a pláne, hogy a párom sokkal nagyobb türelemmel fordul már évek óta ehhez a dologhoz. Mint írtam, anyám neki szólt, hogy vasárnap is dolgozni kellene, ő ki sem akadt, csak simán bejelentette nekem, amit anyám mondott neki. Én voltam az, akinek egy pillanat alatt 200 lett a vérnyomása, őt az se zavarná, ha végdolgozná a születésnapomat. Kicsit mindegyiküknél azt érzem, hogy "kapsz drága ajándékokat meg elég pénzt, aztán kussolj, jogod nincs ezen felül semmihez (pl boldogan töltött születésnaphoz)".
2017. márc. 1. 14:30
 33/45 anonim ***** válasza:
94%

Kedves Kérdező,


Én értem, hogy ők a szüleid, ők a testvéreid, ők a családod, de kérdem én:


Ők tekintettel vannak arra, hogy te a lányuk vagy, születésnapod van, és nem munkával töltenéd?


Foglalkoznak azzal a testvéreid, hogy sem pénzed nem volt, mikor ott laktál, mert te tartottad el őket, sem időd most, mert rájuk áldozod mindened?


Tiszteletben tartják a párodat? Nem ugráltatják? Dehogynem!


Szép dolog, hogy a család a minden, de ez oda-vissza megbecsülés, nem egyoldalú. Végtelenül ki vagytok használva, és egészen addig sajnos meg is érdemled, amíg hagyod. Egyszerűen mond azt, hogy NEM mentek, NEM takarítasz máshol, NEM vágsz fát, NEM segítesz.


Itt legyen elég. Mi az, hogy ha fiad lesz, neki is mennie kell majd, és be lesz fogva ?! Könyörgöm, ne szülj, amíg nem tudsz nemet mondani anyunak és apunak. NEM kell mennie a gyerekednek, NEM kell mennie a párodnak, és NEM kell menned neked sem.


Miért törődsz azzal, hogy lesz-e sértődés? Őket érdekli, neked mi sok, mi bántó, mi megalázó? NEM.


Szóval:


1. Csinálod ezt tovább, de akkor ne sírj, hogy Hamupipőke vagy, mert önként, dalolva teszed.


2. Hagyd már végre abba, és éld az életed!

2017. márc. 1. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/45 acelsziv ***** válasza:
100%

beszólt a testvéred? Először emelje meg a lusta seggét és takarodjon dolgozni aztán szólogasson be.

Amúgy meg rakj hívásszűrést a telefonodra és éld az immár nyugodt és féregmentes életedet. Azt a kétmilliót meg már régesrég ledolgoztátok.

2017. márc. 1. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/45 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem te már bőven ledolgoztad nekik az a 2 milliót, amit kaptál, (a pároddal együtt) számolj csak utána!


Innentől kezdve nyugodtan élheted a saját életedet. Aki hétközben dolgozik, szüksége van a pihenésre, mert előbb-utóbb kikészül.

Egyébként meg megbeszélték veled, hogy erdő kell nekik, és ott majd dolgozni kell? Vagy csak kész helyzet elé állítottak?

Én biztosan befejezném ezt a rabszolgamunkát. Nem azt mondom, hogy sosem segítenék a családomnak, de én mondanám meg, hogy melyik nap érek rá, és tudok menni, nem pedig ők követelőznének. De a hétvégén is csak az egyik napot szánnám rá, vagy csak egy fél napot, aztán hazajönnék. Van saját életem is, inkább azt élném.

2017. márc. 1. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/45 A kérdező kommentje:
Persze, kész tények elé állítottak. Nem szokás a családban kikérni bárki véleményét is... :/
2017. márc. 1. 18:34
 37/45 anonim ***** válasza:
100%

"Hogy oldanád meg sértődés nélkül ezt a helyzetet?"


Sehogy!

ÉN sértődnék meg rohadtul, hogy nem vesznek emberszámba és nem tartják tiszteletben a magánélethez való jogomat.


(Amilyen az én természetem, már a föld alól is kerítettem volna 2milliót és letettem volna az asztalukra, innentől nem "tartozom", aztán szevasz, a soha viszont nem látásra!

De ez én vagyok!)

2017. márc. 1. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/45 anonim ***** válasza:
100%

Légyszi..Kérdező. Ne legyél már ennyire buta. Nem mész el. Megsértődnek. És akkor mi van?

A testvéredet meg inkább nem is véleményezem..

2017. márc. 2. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/45 88Móni88 ***** válasza:
100%

Kérdező ez sértődés nélkül nem fog menni!

Abba gondolj bele, hogy ha ennyit segítesz és mégis semmibe vesznek és kihasználhak, mi változna, ha nem csicskulnál nekik???

Megmondom neked: ugyanúgy semmibe lennél nézve, de legalább a saját életed élhetnéd.

Állj a sarkadra és közöld, hogy többet nem mész max havi 1x látogatóba és nem cselédnek.

Ne akarj nekik megfelelni, mert úgysem tudsz!!!!

2017. márc. 2. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/45 anonim ***** válasza:
100%

Ha Te nem mersz ellentmondani szüleidnek, akkor fogd rá a nyuszira, bocs a férjedre. A férjed meg legyen olyan tökös, hogy kiáll, és azt mondja, igen Ti hétvégén pihenni, szórakozni akartok.


Nálunk pl. apám unta már meg húga állandó anyagi támogatását, anyám mondta neki, hogy nyugodtan fogja rá.

2017. márc. 2. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!