Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hogyan győzzem meg anyukámat,...

Hogyan győzzem meg anyukámat, hogy ez rossz ötlet?

Figyelt kérdés

Sziasztok, a helyzet a következő: anyukám ma reggel kijelentette, hogy ma "wifi és kütyümentes nap van". Ami annyit tesz, hogy gyakorlatilag hozzá sem érhetnék a telefonomhoz/laptopomhoz, és a wifi le van tiltva egész nap. Reggel hallottam apukámmal vitatkozni, aki próbálta lebeszélni erről, de természetesen anyám nyert. Szerinte túl sokat ülünk a gép előtt, meg túl sokat nyomkodjuk a telefonunkat, és bár ebben van valami, szerintem nem ez lenne a jó megoldás. Az érvelése szerint így legalább lennének önálló gondolataink és nem készen kapott információkat kapnánk a netről. Mobilnetem nincs, és nem vagyok túl szociális típus, a meglévő 2 barátom sem nagyon jár ki a házból, de ők még durvábbak ilyen téren. 3 testvérem van, a legkisebb 3 éves, neki nyilván semmi köze ehhez. Húgom kb olyan mint én, táncol itthon, játszik a kisöcsénkkel, stb. A másik öcsém (11) viszont elég durván netfüggő, nem tud élni a tabletje nélkül, ami viszont nekem sem tetszik.

Szóval anya ötlete dióhéjban: minden héten egy teljes napig nincs internet, valamint mobil, tablet és laptophasználat, helyette társasozzunk, csináljunk házimunkát, olvassunk, stb. Valamilyen szinten igaza van, mert tényleg a nap nagy részét a netezés teszi ki, de ezt akkor sem így kéne lereagálni szerintem. Ma ezzel csak azt érte el, hogy mindenki ugyanúgy ült a szobájába és duzzogott meg aludt. Most is csak azért kapcsolta vissza a netet, mert el kellett küldenem a fogalmazásaimat az angoltanáromnak. Gyorsan letöltöttem egy filmet a laptopomra, mert ha ki lesz kapcsolva a wifi, akkor igazából leszarja hogy mit csinálunk. Hogyan vegyem rá, hogy ezt hagyja abba? Mert szerintem ezzel csak ezt fogja elérni, hogy mindenki meg lesz rá sértődve, és ezen megint ő fog felháborodni.

Ha engem érdekel valami, akkor csakis azzal foglalkozom, tökmindegy hogy az sorozat vagy könyv (nagyon szeretek olvasni, csak ritkán találok jó könyvet), de szoktam itthon edzeni is, és elég jól tanulok, szóval nem csak a neten élek. Ma már össze is vesztem vele egyszer emiatt, de hajthatatlan. A másik mániája az, hogy minden nap le kell mennünk sétálni, vagy valahova, de ezt legalább nem erőszakolja annyira ránk, plusz ha olyan kedvem van, magamtól is le szoktam menni. Viszont ha egy nap nem akarok, akkor máris ki van akadva. Ma is csak azért voltam utcán, mert a főtéren van ingyen wifi.

A lényeg, hogy valahogyan meg szeretném győzni, hogy ezzel semmit sem fog elérni, és nem kéne ilyen szinten korlátozni minket (öcsémmel viszont valamit tényleg kezdeni kéne) kérlek írjatok ötleteket. Köszönöm ha eddig elolvastad, kicsit zavaros lett, szóval kérdezzetek nyugodtan.

16/L



2017. nov. 4. 19:34
1 2 3 4
 21/38 anonim ***** válasza:
90%

Az y generációba tartozom, és az előttem szólókat kell támogatnom. Akármilyen furcsa a számodra kérdező, internet nélkül is lehet élni.

Mondjuk én aznap az anyukád helyében eleve szerveznék vmi közös családi programot, kirándulást vagy ilyesmit. Lehet ha anyu beszállna a társasba neadjisten apu is, akkor még az öcséd se bánná hogy nem ülhet a gép előtt. Az tényleg nem jó, ha csak szimplán kikapcsolják a wifit és csak várják, hogy a gyerek ellegyen magába. Közös családi programok kellenének.

2017. nov. 4. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/38 anonim ***** válasza:
82%
Ha 1 nap miatt duzzogtok, akkor igaza van, mert ez annyit jelent, hogy függők vagytok. Ha nem lennétek, akkor feltalálnátok magatokat és csinálnátok valami mást. Ha nincs internet és telefon, akkor nem tudtok mihez kezdeni magatokkal. Anyukád nagyon jól csinálja.
2017. nov. 4. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/38 anonim ***** válasza:
25%
Így képezni se tudod magad, meg a hobbijaidnak élni -mondjuk csak aznap, de mondjuk korlátozva vagy, hogy adott esetben megéld önmagad, mert lehet, hogy amit kitalálnál magadnak , ahhoz pont kéne az internet, és így az elve is gátolt önmagvalósításodnak gátat szab. Tehát eleve alig van időd azt csinálni az iskola miatt, amit szeretnél, amiben te magad kibontakozhatnál, így te még jobban háttérbe szorulsz, még kevésbé fontossá válsz a saját életedben. Szóval muszáj megismerned és megélned önmagad, és ő ebben korlátoz. Mert az iskola miatt már eleve nemigen van időd, hogy megismerd önmagad, hogy kicsit magadban legyél, a saját dolgaiddal, saját világodban, ami téged foglalkoztat, annak élni; amiben jobb lehetnél, kiteljesedhetnél, annak hódolni, olyan dolgoknak , ami igazán te vagy. Pedig amúgy a saját életedben neked kéne lenni a főszereplőnek, saját magadért születtél le ebbe a világba, nem azért, hogy mások kénye-kedve szerint ugrálj, akiknek ráadásul te nem is feltétlenül vagy olyan fontos, mint a saját elveik. Hogy pont azért vesz tőled el valamit, ami manapság már fontos, mert ponthogy erre hivatkozik, hogy fontos vagy, hát ez milyen már. Az internet tele van lehetőséggel, mert mi van, ha pl a hobbidban, amivel később is majd szeretnél foglalkozni, szóval hogy abbéli fejlődésedtől foszt meg téged. Mert pl szeretnéd magadat képezni, szeretnél elmerülni, ami téged izgat, és nem csak valami kötelezően ráderőltetett valami. Mert amit ezzel anyud csinál, az is egy kötelezően ráderőltetett valami; szóval nem elég, hogy egy iskolában diktálják folyamatosan, mit csinálj, most már még otthon is? Most már még otthon sem lehetsz el magadban. De amúgy persze, értem én anyud szándékát, viszont nem bízik benned, lehetségesnek tartom, hogy csak az uralkodási vágyát akarja rajtad kiélni, mert annak idején, vagy akár most is, a munkahelyén, őt is elnyomták. Te már közeledsz a felnőttség-felé, és nem igazán értékel talán téged teljesjogú embernek. Persze, tudom én, nem jó, ha valaki egész nap a gép előtt ül, de szerintem nem ez a megoldás, akkor legalább mutasson fel alternatívát, beszélgessen, foglalkozzon, törődjön veled, beszélgessetek, ha már elvette tőled az internetet, hogy tartalommal teljen el az az idő is. Pl beszélgessen veled arról, hogy ő ugyan visszakapcsolja a netet, de módjával üljél ám előtte, és te az ő nagy lánya vagy már, rádbízza, hogy mennyit netezel, de ő szeretné, hogy minél kevesebbet. Vagy beszélgessetek akármi egyébről is, csak ne legyen ez, hogy akkor magára is hagy, mert az meg valamilyen szinten hanyagolás. Mondjuk egy ilyen anyával nem tudom, mit lehet beszélni, valószínűleg nem egy tündéri személyisége van, és az olyan emberekkel pedig nem lehet igazán értékes, mély beszélgetéseket folytatni, mert nem is igazán érdekli, hogy mi van veled; ami viszont tényleg szomorú, ha így van:S
2017. nov. 4. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/38 anonim ***** válasza:
56%

Ez remek ötlet.

Én is befogok vezetni egy ilyen kütyümentes napot.

2017. nov. 4. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/38 anonim ***** válasza:
66%

Szerintem meg tök jó ötlet. Heti 1 napot azért ki lehet bírni - ha ennyire nehezen megy, akkor meg pláne igaza van anyukádnak, mert nagyon erősen függők vagytok.

Vidd az öcsédet sétálni, csináljatok valami programot.

2017. nov. 4. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/38 anonim ***** válasza:
64%

Szerintem ez baromság, ez egy hülye ötlet. Azzal maximálisan egyetértek, hogy nem jó, ha valaki folyton csak a neten lóg és azon kívül nincsen semmilyen más elfoglaltsága, mert az nem egészséges(főleg, ha már valaki függő, de egyébkén én egy hihetetlenül hasznos és jó dolognak tartom az internetet), ugyanakkor ez nagyon nem jó megoldás. Te is leírtad, így ugyanúgy mindenki a saját szobájában kuporog, mint korábban is, csak most még haragudtok is anyukátokra, duzzogtok. Jobb lett? Nem. Akkor jó megoldás volt? Nem...

Szerintem ennek nem ez a módja, lehetséges, hogy egyes családokban működne ez a megoldás, de szerintem a többség ugyanúgy reagálna mint ti, pl. mi is. Anyukád egy napra kikapcsolja a netet, mindenki elfetreng a saját szobájában, másnap bekapcsolja és onnantól kezdve ugyanúgy mindenki a telefonját/gépét/tabletjét bámulja. Semmi nem változott.... Szerintem sokkal jobb lenne, ha mondjuk megpróbálna rávezetni titeket, hogy keressetek valamilyen szabadidős elfoglaltságot, egy új hobbit. Mindenki kipróbálna néhány új dolgot, ami érdekli pl. valamilyen sportot vagy valami kreatív hobbit stb., és előbb-utóbb valószínűleg mindenki találna olyan hobbit, amit szívesen csinál, élvez és leköti a figyelmét. Ez szerintem sokkal hatásosabb, parancsszóra nem megy, hogy "jó, akkor most nincsen net, csináljatok valami mást". Ha tényleg mindenki csak a telefonját bújja, akkor mégis honnan tudná, hogy mit szeret vagy mit tudna még ezen kívül csinálni, ami érdekli? A barátnőidet is megpróbálhatod elhívni néha sétálni, enni-inni stb., hátha ők is kedvet kapnak hozzá vagy esetleg, ha a városodban vannak különböző programok, akkor oda is elmehettek néha, akár a tesóddal is. A családi program is jó lehet, de nem működik mindenhol...Mi például nem veszekszünk stb., elbeszélgetünk és tök jól megvagyunk, de sosem csinálunk semmi közöset pl. társas vagy kirándulás, mert egyszerűen nem megy, senki nem érzi jól magát. Mindenki elvan a saját maga dolgával, csinálja amihez éppen kedve van, elmegy ide-oda és ez így abszolút működőképes, kár erőltetni a közös programokat, semmi értelme nincsen.

Úgyhogy szerintem néha vedd rá a tesódat, hogy menjetek el valahova vagy csináljatok valamit közösen, te is néha találkozz a barátnőiddel és a tesódat is bíztasd, hogy néha mozduljon ki otthonról, ha éppen kedve tartja. Előbb-utóbb anyukád talán majd leáll ezzel az egésszel, ha látja, hogy feltaláljátok magatokat anélkül is, hogy ilyen szabályokat hozzon. Addig is pedig próbáljatok beszélni vele, hogy ez így nem jó...

2017. nov. 4. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/38 anonim ***** válasza:
74%
31 éves vagyok. 10 éves voltam, mikor bekötötték hozzánk a netet. Nem volt még wifi, egy darab gépünk volt és úgy működött, mint a vezetékes teló, hogy percdíjat számláztak még csatlakozva voltunk a netre, mintha telefonálnánk, nem ám korlatlan net és barátai. Eleve csat este 8 után engedték, hogy bekapcsoljuk, mert akkor olcsóbb volt és csak célirányosan használhattuk, ha valamit meg kellett nézni, stb., nem csak úgy. Youtube meg hasonló még nem is létezett. Ezt csak azért írom, hogy érzékeltessem, hogy az 1 nap wifi nélkül mennyire hanyagolható dolog. Van élet a wifi után (nélkül) is, hidd el.
2017. nov. 5. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/38 Argloss ***** válasza:
96%

Aki éhezik az nincsen kisegítve azzal, ha hetente egyszer enni adnak neki. Amire szükségük van az a képesség, hogy bármikor ételt tudjanak szerezni.

Anyukád ötlete nem feltétlenül lenne rossz, de csak látszatintézkedés, ha valóban el akar érni valamit, akkor bizony időt kellene szánnia rátok.

2017. nov. 5. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/38 anonim ***** válasza:
50%
Én ezt éjszakára vezetem be este 9-fél10től wifi kikapcsolva kütyüket a töltöre és alvás .
2017. nov. 5. 06:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/38 A kérdező kommentje:

Sziasztok, köszi az eddigi pár értelmes választ. Azoknak meg akik csak a kérdés alapján ítélnek meg, hogy egy elkényeztetett tini pcsa vagyok, és túl sokat várok el meg mindent jobban tudok, mondanám, hogy a házimunka nagyobb részét mi csináljuk húgomékkal (anyámnak kb csak a főzés meg a saját ruháinak vasalása jut). A telefonomat karácsonyra meg szülinapomra összevonva kaptam, mert a másikon még telefonálni sem lehetett normálisan, plusz nem volt egy nagy összeg. A laptopom pedig majdnem egészében én fizettem a nyári munkával keresett pénzemmel. Szóval nem, nem vagyok egy tipikus hisztis ringyó aki megköveteli a legújabb ájfónt és minden másba cseszik bele. Írtam, hogy szoktam otthon edzeni, ezen kívül meg heti kétszer járok szertornára. Járok különtanárhoz is, mert előrehozott érettségit szeretnék tenni idén. Szoktam anyáékkal beszélgetni meg öcsémmel játszani, nem csak bevonulok a szobámba kockulni. A barátaimmal is szoktam programokat szervezni, csak nem minden héten. Ezek mind olyan alkalmak amikor nem a neten lógok, de még lehetne sorolni. Régebben volt egy időszakom mikor állandóan csak olvastam, ezért írtam hogy nehezen találok jó könyvet, mert a klasszikusokat már mint olvastam. Anyámnak az se tetszett, akkor az volt a baja, hogy túl sokat olvasok. Volt olyan könyv ami annyira tetszett, hogy többször is kiolvastam, akkor meg elvette tőlem és adott egy olyat ami szerinte jó lehet..

Szóval én értem az ötletét, és nyilván valahol jogos, de szerintem még mindig nem ez a megoldás a problémára. Szerintem senki sem örülne neki, ha reggel menne ki WC-re és jó reggelt helyett annyit b@$znának a fejéhez, hogy "mára letiltottalak a netről". Amúgy ha lett volna valami alternatíva, akkor nem lettem volna ennyire ideges emiatt. De nem volt semmi program, csak otthon foglaljuk el magunkat. Valamelyik válaszoló írta, hogy náluk nem mennek kirándulni, mert senki sem élvezi. Mi néha megyünk, de akkor is csak anyámnak meg apámnak tetszik, ezen is fel vannak háborodva. Egyszer már anya kijelentette, hogy többet nem fog beleszólni ha nem akarunk menni, de továbbra is ezt csinálja. Egyik nap telibe szarja a fejünket, másik nap mindent irányítani akar. Ha már muszáj lenne valamilyen korlátozást bevezetni, akkor inkább az, amit egy másik válaszoló írt, hogy este 9-től nincs internet, de erről hallani sem akar pedig ezzel mindenki megbékélne és jogos is lenne. De az, hogy egész napra letiltja szerintem nem is igazságos, mert attól még apám meg ő ugyanúgy használja, de nekik persze szabad. De igazából mindegy is hogy mit írok, a legtöbben úgysem a kérdésemre válaszolnak. A kivételeknek köszönöm.

2017. nov. 5. 11:32
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!