Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Apukám 4 éve meghalt. Anyukámm...

Pepe91 kérdése:

Apukám 4 éve meghalt. Anyukámmal élettársi kapcsolatban voltak. Én kiskorú voltam mikor apukám elhunyt. Most nagykorú vagyok és anyukámnak új barátja van. De nem jó a kapcsolatunk. Anyukámnak haszonélvezete van?

Figyelt kérdés
Anyukám egyedül hagyott kiskorúan a lakásban..stb..Már külön lakik a barátjával.Földet és házat örököltem.Én vagyok a tulajdonos és ö a haszonélvezö.És nagyon nem jó a kapcsolatunk elvenne tölem mindent..Tudok valamit lépni? Most hogy nagykorú vagyok ellehet törölni/töröltetni a haszonélvezetet hogy nem voltak összeházasodva vagy hogy nem jó szülő? (nem voltak összeházasodva)
2017. dec. 24. 18:19
 1/5 anonim ***** válasza:
97%
A haszonélvezeti jog holtig tartó.
2017. dec. 24. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
68%

Ha a ház szüleid közös vagyona volt, akkor anyukád nem haszonélvező, hanem tulajdonos. Felerészben.

Ha örökölted, akkor az öröklési IRATOKBAN BENNE VAN, hogy mi a státusza anyukádnak. Pl hogy ha haszonélvezete van, akkor az mire terjed ki. Nagy valószínűséggel nem az egész házra.


Ha viszont haszonélvező és elköltözött, akkor ez irányba lehet lépni: a haszonélvezőnek ugyanis kötelezettségei is vannak az ingatlannal kapcsolatban.


A legrosszabb eset a kivásárlás, viszont a haszonélvezetet kizárólag a felek megállapodása alapján lehet forintosítani.

2017. dec. 24. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
85%

A haszonélvezet nem lehet eltörölni, anyukád halálával fog megszűnni.

A haszonélvezetnek semmi köze ahhoz, hogy milyen szülő, mert apukád miatt kapta, nem miattad.

Anyukád barátjának az ügyhöz semmi köze. Ha netűn összeházasodnak, a haszonélvezete akkor is megmarad.

2017. dec. 24. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

"Ha viszont haszonélvező és elköltözött, akkor ez irányba lehet lépni:"


A haszonélvező albérletbe is kiadhatja a házat, és minden bevétel az övé.

Feltehetően, a ház fele az özvegy tulajdona, ha az eggyüttélésük alatt szerezték.

2017. dec. 24. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:

A haszonélvezeti jog lényege, hogy a jogosult a más személy tulajdonában álló dolgot birtokában tarthatja, használhatja és hasznait szedheti.


A haszonélvező a fenti jogai révén még a tulajdonossal szemben is védelmet élvez, így a tulajdonos néhány alapvető jogát (birtoklás, használat és a hasznok szedésének joga) csak annyiban gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező e jogaival élni nem kíván. A lakás fenntartásával kapcsolatos költségek és közterhek - a rendkívüli javítások és helyreállítások kivételével – a haszonélvezőt terhelik.


A haszonélvezeti jog személyhez kötött jog, így azt a haszonélvező nem ruházhatja át más személyre, de annak gyakorlását átengedheti. Jogosult például az ingatlan bérbeadására is, de csak akkor, ha a tulajdonos - azonos feltételek mellett - annak használatára nem tart igényt.


A haszonélvezeti jog megszűnhet lemondással is, amely történhet ingyenesen vagy ellenérték fejében. Ha a haszonélvezet ily módon szűnik meg, a haszonélvező köteles a dolgot visszaadni. Felelős a dologban bekövetkezett károkért, kivéve, ha bizonyítja, hogy úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható. A rendeltetésszerű használattal járó értékcsökkenést viszont nem köteles megtéríteni.


A haszonélvezeti jog megszűnik még abban az esetben is, ha a haszonélvezet tárgya, tehát a lakás megsemmisül, tehát az eredeti rendeltetési céljára véglegesen alkalmatlanná válik), ekkor a tulajdonos nem köteles azt helyreállítani.


A fentiek alapján indokolt a kérdés, hogy milyen jogok illetik meg egyáltalán a tulajdonost? A tulajdonos jogosult a lakás feletti rendelkezési jog gyakorlására, ami azt jelenti, hogy például eladhatja a lakást. A lakás tulajdonosának megváltozása azonban – a haszonélvező e jogról való lemondása hiányában – önmagában nem szünteti meg a haszonélvezeti jogot.


A tulajdonosnak lehetősége van még a lakás megterhelésére (pl. jelzálogjog alapítása). Tulajdonosként továbbá ellenőrizheti, hogy a haszonélvező rendeltetésszerűen használja-e az ingatlant.

2018. jan. 2. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!