Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Ebben a beteg helyzetben...

Ebben a beteg helyzetben hogyan serulhetne legkevesbe egy kisgyerek?

Figyelt kérdés

Adott egy csalad, anyuka, apuka, kisfiu, nagymama (apuka anyukaja). Nagymama beteg, skizofren, eros gyogyszereket szed evtizedek ota, nyugtatot, hashajtot, mindent. Orvos nem latja, hallucinal, teveszmei vannak, tettlegessegig is fajult mar. Latszolag is le van robbanva, de nagyobb baj a mentalis egeszsege.

Napkozben anyuka van otthon vele, az anyosaval es a 3 eves kisfiaval.

Mama minden nap megy oda az anyukahoz, hogy "hivja fel az unokajat, hogy otthon van e mert meg fogjak olni/elraboltak/fogva tartjak/megvertek/megoltek". Anyuka szo nelkul naponta akar tizenotszor is telefonal ha keri, hallgatja ezt a szoveget, tobb mint 5 eve.

Nem akar otthonba menni, elvitetni elmeletileg nem lehet.

Bekovetkezett amit senki se ert: apuka korhazba kerult mutet miatt 1 napra, tehat nem aludt otthon. Erre a 3 eves kisfiu azt mondta, hogy "apat elraboltak a gonosz emberek".

Ezen anyuka csak mosolyog. En majdnem elajultam. Az en csaladomrol van szo. Az en ocsemrol es az en anyamrol, rokonilag csak a mamahoz nincs kozom es nevelofateromhoz.

En elkoltoztem, de 4 evig eltem ezzel a novel egyutt, engem is megviselt, hogy ezeket hajtotta egesz nap, hogy halatlan, hogy egyszer felment a felsoszomszedhoz zokniban, hogy adjak vissza az unokajat, mert hallja, hogy fogvatartjak.

Mit tudok tenni? Nagyon feltem ocsemet, rhadtul nem tartom egeszsegesnek, hogy egy ilyen beteg emberrel el egy fedel alatt akinek a gyogyszere sincs beallitva es kezelest sem kapott soha. 3 eves alig mult es mar o is mond ilyet...lehet csak belelatom mar, mert eleve mindig is tartottam, hogy be fog kovetkezni.

Beszeltem errol a pszichologusomnak, o azt mondta, hogy nem igazan tudok mit tenni, csak majd lelkitamaszt nyujtani ocsemnek ha nagyobb lesz, ez miatt is meg anyam miatt is, hogy ne eljen negativ burokban ahogy anno en.

Tehetetlen vagyok es baromira bosszant... hogy lehet ebbol a helyzetbol kimaszni?

20/L



2018. jún. 13. 13:25
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
20%

Inkább neked kéne orvos, mert már a sokadik kamud.


Egy sorköz kihagyással ontod magadból a meredekebbnél meredekebb hülyeségeket... :(

2018. jún. 13. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
96%
Orvos kell, hogy lássa a nagymamát, mert skizofréniára való erős gyógyszereket csak orvosi rendelvényre lehet kiadni, az orvos pedig csak akkor írja fel, ha a beteg állapota alapján ezt indokoltnak látja. Hasonló érvényes a nyugtatókra is. Az idős emberek (bár lehet, hogy nagymama nem olyan nagyon öreg) gyakran nem fogyasztanak megfelelő mennyiségű folyadékot és a kiszáradás okozhat pszichés tüneteket, ezért külső személynek kell odafigyelnie a folyadék bevitelre. Egyebet valóban nem lehet tenni.
2018. jún. 13. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Elso: hat orulnek, ha kamubol irtam volna ki. De sajnos valos a helyzet.


Evtizedekkel ezelott latta orvos, akkor kapott gyogyszert, azota a lanya megy a receptert x idokozonkent, megveszi a gyogyszert es hozza. Utoljara talan 1 eve kiharcoltuk (mert a lanya, aki nem is el vele, nem hagyta hogy beleszoljunk ebbe anyuval), hogy feljojjon a doki. O meg csak annyit mondott, hogy szedje tovabbra is a gyogyszereket. Pedig latta o is, hogy mennyire s7arul nez ki.

Xanaxbol, az 1 mg-bol naponta szed 4 darabot. A tobbi gyogyszert nem tudom, de anno lattam a betegtajekoztatot, skizofren betegeknek van.

2018. jún. 13. 13:53
 4/15 anonim ***** válasza:
78%
Háziorvos tud valamit tenni.
2018. jún. 13. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
20%
Hallucinációkat ezek a gyógyszerek is okozhatnak, simán lehet, hogy csak le van drogozva a nagyi. És most nem viccelek!
2018. jún. 13. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Uldozesi maniaval kezdodott anno ahogy meseltek.

Hat azt vettuk eszre, hogy mikor szedi normalisan akkor jobb a helyzet, csak nyilvan az is ront a dolgon, hogy osszevissza szedi, van hogy napokig a gyogyszerek fele se nez.

2018. jún. 13. 15:58
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem így van. Háziorvos csak szakorvosi javaslatra írhat bármi ilyet, a szakorvosi javaslatot pedig X időközönként meg kell újítani (3-6 hó, 1 év... attól függ, milyen gyógyszer).


Egy 3 éves pedig skizo nagyi nélkül is mondhat ilyet és még normális is.

2018. jún. 13. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
40%
Én arra gondoltam hogy a háziorvos a helyzet megoldásában segíthet, azzal tisztában voltam, hogy főleg ilyen gyógyszereket csak szakorvos írhat fel.
2018. jún. 13. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Csak ugye megfordult a fejemben az is, hogy nem e ezert valaki jelenti oket a Gyamugynel mert a lepcsohazban tudjak tobben is, hogy mennyire durva allapotban van.
2018. jún. 13. 16:56
 10/15 anonim ***** válasza:
53%

Ha összevissza szedi, akkor elvonási tünetek is jelentkezhetnek, szintén zavart állapottal.

Kontrollálni kéne a gyógyszerszedését. Én nagyapámnak 1 hétre előre beosztottam és gyufáskatulya dobozt csináltam, minden nap 3 fakk: reggel, délben, este bevenni való gyógyszerek. Előtte össze-vissza szedte, utólag jöttem rá, hogy sokszor a gyógyszerek miatt került kórházba. És minden kórházi tartózkodás után átvariálták a gyógyszereit, kicseréltek valamit valamire, ő kiváltotta, behajította a gyógyszeres zacskóba és beszedte a régit is, az újat is ugyanarra a problémára. Egy doki hívta fel a figyelmem a kórházban, hogy nem alkalmas az öngyógyszerezésre, osszam már be neki én. Akkor jöttem rá, miről beszél, amikor minden héten eltöltöttem ezzel 1-2 órát. Az volt a csoda, amikor elkezdtek hatóanyagot írni a zárójelentésben, és nem gyógyszer nevet. Akkor még azzal is elment fél órám, hogy beazonosítsam, melyik gyógyszernév melyik hatóanyagot takarja. Volt, hogy feltűnt, hogy cukorbetegeknek való tablettákat írtak ki neki a záróban, én be is osztottam az adagolás szerint, de szerencsére elolvastam mire való. Csakhogy nagyapám már inzulinozta magát injekcióval. Nem mertem neki beadni a tablettát szerencsére. Felhívtam az orvosát, aki teljesen kiakadt azon, hogy nagyapám egy betegtárs javaslatára végig inzulinozta magát, mialatt ők tablettásan beállították neki a vércukorszintjét és nem tudták, hogy közben injekcióban adja magának. Majdnem az lett a vége, hogy vissza kell mennie 1 hétre, de végül jó fej volt a doki és napi szinten egyeztetett velem, 3-szor mértük a vércukrát és visszaálltunk csak injekcióra és tabletta nélkül beállítottuk neki 1 hét alatt a beadandó mennyiséget.

Nem kell ehhez szenilisnek lenni, hogy ezt egy idős ember egyedül ne tudja megoldani. Szóval a nagyi gyógyszerezését kézbe kell vennie valakinek és nem szabad rábízni azt sem, hogy beveszi vagy sem, be kell neki adni. Nagyapámnak elég volt, ha 1 hétre előre beosztottam, szépen bevette, de a nagyi, mivel zavart, erre valószínű nem alkalmas.

2018. jún. 13. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!