Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Gyerekként követelhetem a...

Gyerekként követelhetem a hyerektartást a szüleimtől, ha egyetemre járok?

Figyelt kérdés

Úgy alakult, hogy saját magamat kell eltartanom az egyetem mellett, amivel nincs semmi gond. Úgy állapodtam meg a szüleimmel, hogy havonta 10000-10000 forintot utalnak, amiből a kollegiumot ki tudom fizetni, a többit én magam állom. Igen ám, csak apukám úgy döntött, hogy nem fog addig küldeni tartásdíjat, amig nem küldöm el neki az iskolalátogatosit, amivel bizonyitom, hogy egyetemre járok. Nem teheti meg, de úgy gondoltam, nem csinálok belöle problémát, lescannelem és elküldöm neki Facebookon. Nos, egy ideig nem is kötött bele, majd közölte, neki postai úton kell, amite azt mondtam, hogy en teljesítettem a követelését, itt is látható az, hogy megvan a jogviszonyom. Ezután úgy gondolta, ha nem járok suliba, tehát nyári szünet van, akkor ő nem fog tartásdíjat fizetni. Májusban már nem fizetett, de azt mondta júniusban kifizeti a májusit, majd júliusban és augusztusban nem fog fizetni, ezt Facebookon írta. Nem is fizetett, viszont én szeretném, ha fizetne, itt már tényleg nem a pénzről hanem az erkölcsről szólna a dolog. 13 évvel ezelött váltak el, es akkor 10000-10000 ft-ot itéltek nekem es testvéremnek tartásdíjként.

Tehát a kérdes az, hogy be tudnám hajtani ezt az összeget rajta én, vagy anyukámnak kellene intézkednie? Mi ennek a menete, és kérhetem a tartásdíj növelését?

Köszönöm szépen a válaszokat!

Ha valahol érthetetlen lenne a kérdésem, akkor nyugodtan kérdezzetek rá. :)



2018. aug. 19. 18:03
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
79%

4:214. § [A rászorultság vélelme]


A kiskorú gyermek tartásra való rászorultságát vélelmezni kell. Ez a vélelem a gyermek nagykorúságának betöltése után is – legfeljebb a huszadik életévének betöltéséig – érvényesül, ha a gyermek középfokú iskolai tanulmányokat folytat.

XXII. FejezetA továbbtanuló nagykorú gyermek tartása


4:219. § [A rokontartásra és a kiskorú gyermek tartására vonatkozó szabályok alkalmazása]


A nagykorú gyermek tartására a rokontartás közös szabályait és a kiskorú gyermek tartására vonatkozó rendelkezéseket az e fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.


4:220. § [A továbbtanuló nagykorú gyermek tartásra való jogosultsága]


(1) A továbbtanuló nagykorú, munkaképes gyermek a rászorultsági vélelem esetén kívül is jogosult a tartásra, ha szükséges tanulmányai indokolt időn belüli folytatása érdekében arra rászorul. A gyermeknek a szülőt a továbbtanulási szándékáról késedelem nélkül tájékoztatnia kell.


(2) Az (1) bekezdés szerinti tanulmánynak minősül az életpályára előkészítő szakképzettség megszerzéséhez szükséges képzés vagy tanfolyam, a felsőfokú végzettségi szintet biztosító alap- és mesterképzésben, valamint a felsőfokú szakképzésben folytatott tanulmányok folyamatos végzése. Nem érinti a tanulmányok folyamatosságát az a megszakítás, amely a jogosultnak nem róható fel.


(3) A szülő nem köteles nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani, ha


a) a gyermek a tartásra érdemtelen;


b) a gyermek tanulmányi és vizsgakötelezettségének rendszeresen, önhibájából nem tesz eleget; vagy


c) ezáltal a szülő saját szükséges tartását vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.


(4) A nagykorú gyermek érdemtelen a tartásra akkor is, ha a tartásra kötelezettel kellő indok nélkül nem tart kapcsolatot.


(5) A szülő a huszonötödik életévét betöltött, továbbtanuló gyermekének tartására rendkívül indokolt esetben kötelezhető.

2018. aug. 19. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 anonim ***** válasza:
76%
Azt, hogy van érvényes hallgatói jogviszonyod, valóban igazolnod kell, úgyhogy de, megteheti, hogy kéri tőled. Viszont az nyárra is érvényes, ha nem szüntetted meg, úgyhogy köteles arra is fizetni. Írd meg neki facebookon, hogy él a jogviszonyod, ha kívánja, szeptemberben küldöd neki az igazolást elektronikusan, azután 3 napon belül legyen a számládon a pénz az elmaradt összeggel együtt.
2018. aug. 19. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
15%

[link]


szóval de, így van. És az, hogy kérsz 10.000Ft-ot az NEM gyerektartás, az csak szivesség. Ha faterod nem fizet, akkor mehetsz nyugodtan a bíróságra, általában teljes fizu 20% körül szokott lenni az egy gyerekre jutó gyerektartás.


Ügyvéddel konzultálj ha gondolod. Egy tanács: az erkölcsöt ne keverd bele, ez jogi / pénzügyi kérdés.

2018. aug. 19. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 A kérdező kommentje:

Abban az esetben, ha én akarok eljárni ebben az ügyben, akkor milyen formában forduljak a bírósághoz, milyen kérvényt adjak be?

Az eddigi válaszokat nagyon szépen köszönöm!

2018. aug. 19. 18:59
 15/27 anonim ***** válasza:
44%
Menj be a bíróságra, ott van olyan, hogy panasznap. Hozza érti bírósági munkatársam segítenek mindenben: hogyan kell megírni a kérvényt, milyen papiroknkellenek, mij kesz az egész menete, stb
2018. aug. 19. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
10%

Első vagyok és már nem azért de te ezt komolyan gondolod?

Mármint ha jól értelmezem akkor nem jó a viszonyotok apaddal és te ezt még tetézni akarod ‘erkölcsből’?

Egyetem mellett nem hiszem el hogy nem tudsz úgy dolgozni hogy rászorulj arra a 10ezer forintra. Gondolom államira járhatsz mert ez egy nagyon fika összeg amivel nem hiszem hogy előrébb kerülsz.

Én is elvált szülők gyerekeként csinalom az egyetemet és apámmal nem olyan jó a viszonyom de pont ezért nem gondolom hogy nekem pénzt kene tőle kicsikarnom. Ha nem akar nem ad ez van, felnőtt ember vagy....

2018. aug. 19. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:
56%
Nem kell kulon figyelmeztetni.O se figyelmeztetett teged amikor nem kivant rolad se gondoskodni.
2018. aug. 19. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:
42%
Szerintem menjetek be a bíróságra és kérjétek a tartásdíj letiltását a jövedelméből, valamint végrehajtást az elmaradt összegre. Ingyenes panasznapon minden segítséget megkaptok. Így nem tudja elsumákolni apád a tartásdíj fizetését. Az eljárást anyukádnak kell indítania, gondolom nincs olyan határozat, hogy Te kapod nagykorúságod révén a tartásdíjat, így anyukád a jogosult. Tartásdíj emeléssel megpróbálkozhattok ugyan, de sok esély nincs, mivel nagykorú vagy már, és a nagykorú tartására vonatkozó szabályok jóval megengedőbbek, mint kiskorú esetén, ahol a szülőnek saját megélhetése árán is fizetnie kell. Általában nagykorú tartására kevesebb pénzt is szoktak megítélni, de amit te kapsz, az a kemény 10 ezer forint, azt biztosan nem csökkentik.A jog a Te oldaladon áll, az biztos, de mondjuk én előbb megpróbálnék hatni valahogyan apámra, hogy a bíróság bevonása nélkül is fizessen, mert a végrehajtási eljárás nem szokta jó irányba terelni a szülő-gyerek kapcsolatot. 10000 forint hát nem tudom ér-e annyit, ha amúgy nem rossz a viszony.
2018. aug. 19. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:
52%
Utolso az ilyeneknél alap a szar viszony normlis szülő váláskor nem a gyerektől válik..
2018. aug. 19. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:
37%
A lenyeg hogy a birosagra ird be hogy mi mennyibe fog kerulni,a tankonyvtol kezdve az alberletig ha oda mennel lakni.Mert akkor magasabb osszeget kell megallapitani,mert raszorulsz.Es foleg ha nem igazan tudsz dolgozni menni,mert olyan lesz az orarended.
2018. aug. 20. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!