Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Felnőtt gyerekét túlféltő...

Felnőtt gyerekét túlféltő szülő - van megoldás?

Figyelt kérdés

Anyósomról van szó, de nem nekünk van problémánk egymással, ezért ebbe a kategóriába írom.

Igazából érthető, hogy aggódik, de így is zavaró.

A férjemnek volt még gyermekkorában (bő 20 éve) egy betegsége, ami miatt most problémája van a lábával - konkrétan sántít kissé. Jobban mondva, neki ezzel nincs semmi problémája, nem befolyásol semmit az életén, az életünkön. Sokat kirándulunk, túrázunk, bicajozunk, járjuk a hegyeket, erdőket hobbi gyanánt. (A bicegése nem komoly, inkább csak csámpásan megy és trappol hozzá, így tudnám a legjobban leírni a mozgását. Ugyanúgy bírja a hegymászást, via ferratát, 30 km-s túrát, mint én, az egyetlen dolog, amit befolyásol, hogy picikét lassabban tudunk haladni, mint az átlag kirándulók, de nem vészes.)

Anyósom viszont ezt elég nehezen viseli. Minden egyes találkozáskor, telefonáláskor, chateléskor, et cetera, szóval minden lehetséges alkalommal megjegyzi, hogy kímélnie kéne magát, ilyen cipőt kéne vennie, olyan gyógyszert kellene szednie, menjünk rövidebb túrára, inkább csak bicajozzunk, az kímélőbb, hasonlók. Napi szinten bújja a neten a betegséggel kapcsolatos oldalakat, és gyakran mondogatja, hogy mennyire fél, mert olvasta, hogy volt, akinek felnőtt korában visszatért a baja. Rendszeresen vesz neki mindenféle talpbetétet, gyógyszert, vitamint, gyógyfőzetet, hasonlókat, vagy épp csak időpontokat foglal ilyen-olyan orvosokhoz. Ha valami miatt csak velem beszél, akkor nekem is megjegyzi ugyanezeket. Másokkal (például rokonok, falubeliek, munkatársak) is imád erről beszélni. Nem mondom, hogy más témája nincs, mert van, de ez előkerül legalább egy említés erejéig _minden_ alkalommal.

Igazság szerint valahol megértem az aggódását, biztos vagyok benne, hogy borzalmas emlék volt székben tologatni a fiát, és a legjobbat szeretné az egy szem gyermekének, viszont ez túlzás. A páromat is bántja, hogy az édesanyja még ennyi idő után is csak a beteget látja benne, hiába van emberfeletti munkája abban, hogy ilyen mozgalmas, aktív életet tudjon élni. Próbált már beszélni erről vele, de válasznak csak lerázást kapott, hogy "tudod milyenek az anyák", meg "lehet hogy kicsit túlzás, de így nyugodtabb vagyok".

Én elhiszem, hogy jót akar, de nem veszi észre, mennyire bántó, degradáló a viselkedése.


Mennyire normális, hogy ennyi idő elteltével is ennyire sokat foglalkozik ezzel, hogy nem tudja feldolgozni? Mi okozhatja ezt a félelmet nála, miért nem tudja elengedni a témát?

Tehetnénk valamit, hogy a páromat úgy kezelje, mint egy teljesen hétköznapi, normális embert?


2018. okt. 8. 15:17
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
76%

Mindig félteni fogja. Nekem is mondogatják, de ragaszkodom azokhoz a dolgokhoz, amiket csinálok, és tudom, hol vannak a határaim, ennyi. Visszatartani úgysem tudnak, és gondolom, titeket sem.

Van, aki fél lábbal és mankóval végigmegy egy akadályversenyeken, több ilyet is láttam már neten, gondolom, őket is féltik, de ez nem tartja őket vissza.

Azért a via ferrata miatt kicsit irigykedek, engem a tériszonyom visszatart ettől. :-)

2018. okt. 8. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
17%

Teljesen normális, hogy félti és nem ,nem tudja elengedni.Nem értem mi ebben a degradáló....

Tudom, hogy közhely, de majd megtudod ha lesz gyereked, hogy egy 38 fokos láztól is betegre tudod magad aggódni.

A párod meg hallgassa meg, aztán engedje el.Ennyi.

2018. okt. 8. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
82%

Az ilyen szülőknek kell egy pofon az élettől csúnyán fogalmazva, hogy abba hagyják a hülyeségüket, a férjednek is meg kellett már volna mondania a véleményét, mert ahol most tart a dolog, az nem vezet sehová.

Engem sem engedtek motorozni, Apám azért mert gyerekkorától csinálja Ő is és látott csúnya balesetet, ami abból adódott hogy nem bírt magával a srác, Anyu meg pont ezért nem akarta hogy el kezdjem, hiába figyelek, ha egy autós meg bambul.

Mégis elkezdtem cirkuszok árán is, saját zsebből.

2018. okt. 8. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
97%

Nem olvastam végig ezt a hosszú eposzt, de a kérdésből értem.

Nekem nem gyógyítható betegségem van. Szindróma. Élethosszig tartó állapot. A túlbuzgó emberekkel egyszerűen korlátoztam a kapcsolattartást. Azóta easy life.

2018. okt. 8. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
31%
A megoldás: szerezzetek anyós mellé egy férfit, aki majd leköti a gondoskodási ösztönét.
2018. okt. 8. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
52%

A bepasiztatást én is támogatom!


Kérdező, komolyan mondom, a pasasod megcsókolhatja a hátsófeledet a hozzád legközelebb eső főtéren, mert más nő nem tűrné, hogy a pasija ennyire ne tudjon kiállni magáért.

Legalábbis nálam váló ok lenne, ha nem lenne elég töke ahhoz, hogy megmondja: "Anyu, imádlak, de felnőtt ember vagyok, aki immár magáért felelős. Már tudom, hogy mi az, amit bírok, milyen cipő jó nekem, stb., ezeknek ne járj utána a kérésem nélkül. Láthatod, hogy bicegek egy picit és slussz, amúgy tök önállóan csinálok mindent, nem vagyok kerekesszékes, stb."

2018. okt. 8. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
81%

"Próbált már beszélni erről vele, de válasznak csak lerázást kapott, hogy "tudod milyenek az anyák", meg "lehet hogy kicsit túlzás, de így nyugodtabb vagyok"."


Nem gondolnám, hogy a kérdező párja nem tud kiállni magáért, szerintem inkább csak már feladta a próbálkozásokat. Végülis elég régóta ismeri az anyját, hogy tudja, van-e értelme harcolni vele, vagy tovább próbálkozni, vagy inkább már ráhagyja. Egy idő után már én is feladtam, hogy meg akarjak felelni az anyai nagyanyámnak, aztán 33 év után fordult a kocka, és hirtelen én lettem a minta unoka (nem tudni, meddig).

2018. okt. 8. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
80%
Egyáltalán nem normális, egy beteges unintelligens kullancs! Nem működik az asszertivitás, komolyan és nagyon határozottan össze kell vele veszni tartós haraggal. Másból nem ért. A saját frusztrációját, kisebbségi érzését vetíti rátok, képtelen elfogadni, hogy már nincs rá szükség. Nagyon kellemetlen mérgező természet!
2018. okt. 8. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


#2

Éppen ez a baj, ő se érti, miért degradáló. :(


#3 & #6

Írtam, hogy próbált már vele beszélni, körülbelül ezeket mondta, mint amit a 6-os írt, de ha anyós nem hallgat a szép szóra, akkor mit kellene tenni? Agyoncsapni? :) Éppen ezért kérdezem, hogy hogyan lehetne leállítani, mert jelenleg akárhogy "állunk ki" az igazunkért, falra hányt borsó az egész, legyint, és mondja tovább, vagy legalábbis következő alkalommal kezdődik újra. :)


#5 & #6

Természetesen anyósnak van férje, apósom.


Ezen kívül jó a viszony, nem szeretnénk, hogy emiatt megromoljon, csak ez így elég idegesítő, és mint írtam, bántó. Ennél a sajnálatnál és tutujgatásnál még a beszólogatás, kiröhögés is jobb...

2018. okt. 9. 09:43
 10/11 anonim ***** válasza:

Nekem még az jutott eszembe, hogy megpróbálhatnátok az ősöket bevonni ebbe-abba, nem feltétlenül rögtön egy via ferrata túrába, valami olyanba, amit ők is bírnak, és nekik is érdekes lehet.

Én pl. idén kaptam olyan segítséget a futáshoz, hogy végre megy, több sikertelen próbálkozás után próbálkoztam meg vele idén ismét. Nekem is mondogattak dolgokat, aztán az egyik eseményen, amin részt vettem, volt gyaloglótáv is és beszerveztem a szüleimet, jöttek, nagyon tetszett nekik, élvezték, az ismerőseik, kollégáik elismerésüket fejezték ki, gratuláltak nekik. Azóta értik, mit szeretek ebben az egészben, és változott a hozzáállásuk is. Persze annyira nem lendültek be, hogy most hirtelen elkezdjenek futni, anyámnak a lába és a túlsúly miatt egyelőre nem is opció, de örülnek az én eredményeimnek és megszűnt részükről ez a visszatartó magatartás.

2018. okt. 9. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!