Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Tud a térhangzású/jó minőségű...

Tud a térhangzású/jó minőségű zene epilepsziát okozni? És aki a rosszullét elején ilyen aura tüneteket érez, azt milyennek éli meg? Részletek lent.

Figyelt kérdés

21 éves vagyok, már pár hónapja érzem, hogy nem igazán tudok jó minőségű zenéket hallgatni, audiofil/8D stb. vagy akár csak sima sztereot sem, ha túl hangos. Fejhallgatóval hallgatnám és azt érzem, hogy pár másodperc után le kell rántanom magamról, mert úgy érzem azonnal rosszul leszek, mintha lebegni kezdenék és elfolytaná a légzésemet, izzadni kezdek, de az is lehet hogy azt csak az idegességtől. A túl színes/erős vibráló képektől is ugyanez az érzés fog el.

Esetleg hozzátartozhat, hogy születésemtől fogva csak a jobb szememre látok, rop műtétem volt és a jobb szememet sikerült megmenteniük, így mondhatjuk, hogy a látásom mono. Valamint néha vonaton is rosszul érzem magam, ha túl hangos a zakatolása, ilyenkor pont hogy segít, ha felveszem a fülhallgatót és zenét hallgatok. Amúgy sima sztereo-t bírom, ha nem ordít iszonyatosan.

Ezek alapján lehet, hogy epilepsziás lennék?



2019. aug. 10. 19:37
 1/5 anonim ***** válasza:
44%

Ennek semmi köze az epilepsziához! (Inkább pánikroham irányba mutatnak a tünetek, de arra sem tipikusak)

Ettöl függetlenül ezekkel a tünetekkel fordulj orvoshoz, több segítséget kapsz, mint itt nem hozzáértö emberektöl.

2019. aug. 10. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Az epilepszia vagy magától alakul ki vagy agyi sérüléstől de ide tartozik még hogyha sokat iszik valaki mivel ez is megváltoztatja/roncsolja az agyat. Vannak esetek amikor a zaj, villogás, stressz, fáradtság, ivás váltja ki a rohamot de ezek egyén függőek. Zene, villogás általában azoknál az epilepsziáknál vált ki rohamot amik teljesen maguktól alakulnak ki. Ezen belül villogás akkor kiváló ők általában ha az agy leghátsó részén keletkezik a zavar mivel itt van a látóideg központ. Zaj általában akkor vált ki rohamot ha a halánték lebeny körül keletkezik a zavar mivel itt a hallóideg központ. Ivás stressz általában minden típust kivált de azok közül se mindet.


Nekem az epilepsziám 12 éve alakult ki viszont nálam nem lehet tudni hogy mi váltja ki mivel konkrétan csak az alkohol miatt fordulhat elő viszont nem emiatt alakult ki hanem egy kicsi bevérzés miatt. Szoktam érezni ezt az "aurát" de valahogy az sem mindig pontosan ugyan az az érzés, szokott olyan lenni amit leírtál, néha egyébként kifejezetten jó érzés 😂 , van olyan amikor mindent értek amit mondanak körülöttem de válaszolni egyszerűen képtelen vagyok, és van hogy hogy érzem hogy valamilyen érzés nem tudom megfogalmazni milyen lassan közelít felém és egyre közelebb van. Ilyen előérzet után pedig van hogy teljesen kikapcsolok nem látok, nem hallom amit mondanak, van hogy ez egyik megmarad a másik nem és van hogy mást látok mint kéne, de az érzést nem tudom leírni viszont ha vége akkor folytatok mindent ott ahol abbahagytam.


Nem tudom ez mennyire segített de azért leírtam hátha...

2019. aug. 25. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! 2. válaszolónak: Érdekes, amit írtál. Az a baj, hogy mivel elég erős refluxom is van szintén koraszülöttségem miatt, nem merek kísérletezni vele, hogy milyen lenne ha tovább hallgatnám ilyenkor a zenét, mert ha vízszintesbe kerülök, hamar visszajönne az ebéd, éjszaka is viszonylag felpócolva alszom.
2019. aug. 26. 18:33
 4/5 anonim ***** válasza:

Ha megvan benned az epilepsziára való hajlam, és a hangos zene/villogó fények hozzák ki belőled a rohamot, akkor igen, előfordulhat. Én szerencsére hosszú ideje tünetmentes vagyok, de anno nekem pont ezekkel volt problémám. A fülhallgató még úgy ahogy elment, de egy koncerten akkoriban pl. nem tudtam megmaradni. A zakatoló hangokat - mint amilyen a vonat is - a mai napig nem szeretem, bár bajom már nincs tőle. A villogó fényekkel ugyanez a helyzet. Legjobban az ismétlődő fehérrel, vagy a piros-kék színek gyors váltakozásával van gondom, de ha nem hosszú perceken keresztül keresztül kell folyamatosan bámulnom, akkor sokszor már fel sem tűnik.


Az aura tüneteimet elég nehéz most leírni, (szerencsére) már nem nagyon emlékszem rájuk, de a pánikrohamhoz tudnám egy kicsit hasonlítani. Egyszerűen éreztem, hogy az adott helyről pl. le kell lépnem, mert ha nem, baj lesz. A légzésem ilyenkor szaporább lett, és csak arra koncentráltam, hogy elbújjak/megszüntessem a "veszélyforrást". Tudom, most ez így leírva elég hülyén hangzik, szóval inkább írok példát :D


Mondjuk ha valamilyen úton-módon olyan helyre kerültem, ahol hangos zene szólt, és azt éreztem, hogy rettenetesen zavar, akkor a lehető legmesszebb mentem a hangfalaktól. Aztán szépen megnyugodtam, hogy probléma elhárítva, és mint ha mi sem történt volna, mentem tovább. Vagy a vonaton - amit te is említettél - a zakatolást hangos zenével nyomtam el. Legtöbbször ezek az auratünetek rengeteget segítettek, és az esetek 99%-ban nem is jutottam el a konkrét rosszullétig, mert mindig időben "elmenekültem" a nálam rohamot kiváltó dolgoktól.

2019. aug. 31. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nem hangzik annyira hülyén, én is pont így érzek, inkább az zavar, hogy fiatal korom miatt mintha elvárnák (nem a családom), hogy élvezzem a hangos helyeket, koncertre menjek stb., én meg azt sem tudom, mit mondjak ezekre, mert nem tudom, mi ez, egyszerűen csak hirtelen rosszullét fog el, pedig persze én is szeretnék mindenfélét kipróbálni, de így inkább az elkerülést választom.
2019. szept. 1. 18:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!