Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Végstádiumban lévő beteghez...

Végstádiumban lévő beteghez mi a helyes hozzáállás? Mivel lehet őt a legjobban támogatni?

Figyelt kérdés
Hospice osztályon van hetente 3x látogatjuk. Én bíztatni szoktam, hogy egyen, hogy erősödjön, vegyen részt a közösségi foglalkozásokban. Nem tudom, hogy nem okozok-e ezzel rosszat.

2022. nov. 9. 22:57
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
85%
Bocs a kérdésért, de kik kerülhetnek hospice osztályra, és fizetős-e? Van-e esélyük a túlélésre? Apámat konkrétan hazaküldték meghalni, anyukám meg egy ápolási osztályon( elfekvőben) halt meg. Ők már olyan állapotban voltak, hogy nem lehetett velük kommunikálni. De mindig velük voltunk.
2022. nov. 9. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
91%
De. Tök fölösleges olyanra próbálni rábírni, ami a jelenlegi állapotával ellentétes. Hogy mennyit eszik és mit csinál, ebben egyedül ő kompetens. Nem fog erősödni, tehát nem kell erre hivatkozva olyat kérni tőle, ami neki nem esik jól. Hogy hogy lehet őt támogatni, azt neked kell tudnod az ő ismeretében, nem mindegy, hogy letargikus, higgadtan elfogadó vagy a helyzethez képest jó kedélyállapotú, ilyenkor még nevetni is lehet. Valószínűleg tudja a betegsége stádiumát, tehát nem kell becsapni és biztatni, sokkal empatikusabb nyíltan úgy hozzáállni, hogy ti is tudjátok. A látogatás már önmagában jó, beszélgetni, mesélni neki a történésekről, vinni valami finomságot, főleg gyümölcsöt, édességet, és nyitottnak lenni, empatikusan meghallgatni a téma elhessegetése helyett, ha esetleg a halálról beszél. A legrosszabb ilyenkor az "ugyan már, ne tessék ilyeneket mondani" komment, mert a beteg magára marad a félelmeivel.
2022. nov. 9. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
98%

Értem a hozzáállásodat, viszont szerintem nem helyes. Aki már a hospice-on van pontosan tisztában van vele, hogy milyenek a kilátásai. Ez az utolsó időszak egyfajta a búcsú az élettől.

Kizökkentheti a gondolataiból, ha hangosan felolvasol neki valamit, ami iránt esetleg érdeklődik, közös emlékeket idézel fel, fotóalbumot viszel be neki és közösen megnézitek, de lehet csak beszélgetni szeretne a gondolatiról. Kérdezd meg, hogy mi jár a fejében. Szokott lenni pszichológus is az ilyen intézményekben, nagyon hasznosnak tartom, hiszen valós szakmai segítséget nyújt a betegnek, nem áltatja, hanem elfogadtatja vele a valóságot úgy, hogy békében aludjon el.

Természetesen mindenki más, de ha rákérdezel, hogy mondjuk legközelebb lenne-e kedve valamit meghallgatni, akkor lehet ezzel sokat segítesz neki.

Nagyon sok erőt kívánok!

2022. nov. 9. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Nagyon nehéz. Azt olvastam interneten, hogy van 5% esélye a túlélésre.

Örül, ha megyünk. Mindig igyekszem megfőzni azt, amit kér, vagy finomságokat vinni.


Semmit sem szeretnék erőltetni. Jó kifejezés volt az "áltatás". Egyet tudok érteni ezzel is, illetve pont ettől tartok, hogy ezt teszem.


De nem tudtam eldönteni, hogy mi a rosszabb, ha az ember áltatja a beteget, vagy ha elveszi az utolsó reménysugarat.

Tényleg borzasztó nehéz.

Nem tudom, hogy ő mennyire van tisztában a helyzetével.

Néha tiszta, néha furcsa dolgokat mond.


Többen vannak a szobában, teljesen nem is lehet őszintén, nyiltan beszélni, nehogy más betegeket sértsen.


Ő soha nem beszél, illetve beszélt a betegségéről, állapotáról.


Hospice osztályra felvételnél gondolom mérlegelik a beteg állapotát a betegség stádiumát.

Igen fozetős szolgáltatás.

2022. nov. 9. 23:39
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

5% esély=0. Nincs reménysugara. Ha eszénél van, akkor tudja az állapotát. Mit mondtatok neki, hova fekszik be? A Hogy vagy? kérdésre mit válaszol?

A többi beteg úgyse hallja, nagyothall és nem is oda figyel. Nincsenek abban az állapotban, hogy a külvilágra figyeljenek.

2022. nov. 9. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Nem kérdezte, hogy hol van.

Az előző kórházra sem jól emlékszik, hogy hol volt, legutóbb a lakcímének is teljesen más helyet adott meg.

Ha azt mondja, hogy haza akar menni, akkor csak azzal tudunk érvelni, hogy 24 órás felügyeletre szorul, nem tudja magát ellátni.


A szomszéd ágyban egy nagyon életerős ép gondolkodású ember fekszik, aki kérdezgette legutóbb a hozzátartozóját, hogy miért nem mehet haza. Ő azt mondta, hogy azért, mert nem tudják a tisztálkodást megoldani. Gondolom itt a sztómárm célzott.

2022. nov. 9. 23:51
 7/11 anonim ***** válasza:
81%
Hú, ez a kérdés jól felzaklatott! Nem tudok tőle aludni. Sajnos van a családban áttétes rákos beteg, aki jelenleg is kórházban van és azokat a tanácsokat írtam le, amiket én is szeretnék majd vele (kedvtől függően) megcsinálni. (#3 vagyok)
2022. nov. 10. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
82%

Röviden: hagyd őt békén.


Beszélgessetek, nevessetek, ha tudtok, de az állapotával kapcsolatban ne tégy megjegyzéseket, ne "noszogasd", ne okoskodj.


Ő tudja, mennyire beteg, mennyire fáj, mennyire van ereje bármit csinálni, hányingerrel küszködik-e három kanál leves után, stb. stb.

2022. nov. 11. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
47%
Amúgy, aki egy ilyen kérdés alatt lepontozgat, az tisztában van vele, mi az a rák? Mennyi lelki nyomorék van…
2022. nov. 11. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

A 8. válaszolónak üzenném:


Ha békén hagytuk volna, most egy hideg, koszos házban lenne élelem és segítség nélkül.


A maximum amit egy haldoklótól el lehet várni tán a mosoly. Sokan nincsenek is olyan állapotban, hogy nevetgélni tudjanak.

2022. nov. 12. 07:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!