Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » PET CT mindenféle (ha van)...

PET CT mindenféle (ha van) daganatot kimutat?

Figyelt kérdés

Vagy mire jó?

Úgy hallottam, hogy annyira jó, hogy nemcsak a meglévő daganatot, de már a kezdetlegest is kimutatja... ez igaz?


jan. 21. 21:09
1 2 3
 21/26 A kérdező kommentje:

Nem igazán értem, hogy mit nem értesz?!


"Azzal, hogy az orvosát felkeresed, nem történik semmi"

Milyen semmi?!

Azt akarom tőle megtudni, hogy egy PET CT nem-e lenne jobb mint egy tükrözés, mivel "feleslegesen" nem akarom kitenni vizsgálatoknak....


Ha egy PET ct-ből is kiderül, márpedig abból még több minden kiderül, lehet, hogy hasznosabb lenne, ezért érdekel....

jan. 22. 17:02
 22/26 anonim ***** válasza:

Ha még aktuális, leírom a valóságot:

1. A sugárdózis kb. egy kontrasztos hasi CT vizsgálat dózisával egyezik meg (de PET-CTnél koponyabázistól combig képeznek le általában), mert radiofarmakonból relatíve keveset adnak, a CT pedig sokkal alacsonyabb dózissal megy, mint a diagnosztikus CT-nél (és kevesebbszer húznak át alatta, csak topo + alacsony dózisú CT van, míg diagnosztikus CT-nél topo + natív + artériás +vénás fázis és ezek nagyobb dózissal mennek).


2. Ilyen indikációval NEAK térítéssel nem fogsz bejutni, sőt (bizonyos kivételekkel) még az onkológus beutalóját is jóvá kell hagynia egy külön bizottságnak.


3. Az orvostudományban semmi sem 100%, sőt a "PET-CT" sem egy vizsgálatot takar, mert az a lényeg, hogy milyen radiofarmakont használnak. Ez Mo-n általában az FDG. Az FDG PET-CT "jó" sok gyakori daganatra, de vannak olyan szövettani típusok, amikre nem: pl. prostata (itt PSMA PET javasolt), agytumorok (aminosav tracerek), jól differenciált carcinoid, neuroendocrin (somatostatin-receptor ligandok), vesetumorok (jelenleg nincs ilyen PET tracer). Emlőnél pl. a gyakori IDC felveszi, a ritkább ILC már nem biztos (de az áttétjei már igen). Ugyanígy a legtöbb vastagbéldaganat, sőt dysplasticus polyp jól "világít", de a mucinosus béltumorok (pláne ha jól differenciáltak), nagy mumosok tudnak lenni a vizsgálatnak. És a valóság még ettől is bonyolultabb...


4. A fentebbiekből is következik, hogy a colonoscopiát NEM TUDOD KIVÁLTANI. Ha nem talál semmit a PET, akkor azért kell, mert lehet nem FDG-avid daganat is. Ha talál, akkor pedig azért, mert a kezeléshez mindenképp kell szövettani mintavétel is.


5. A közhiedelemmel ellentétben a PET-CT akkor a leghasznosabb, ha már van szövettannal igazolt daganat és annak kell az áttéteit (nyirokcsomókban vagy távoli szervekben) keresni. Szintén nagyon jó kezelés hatásának lemérésére. Szűrőjelleggel relatíve hasznos, de mint fentebb is írtam, az egyes szervrendszerek "dedikált" vizsgálatait nem tudja 100%-ban kiváltani (colonoscopia, mammográfia, nőgyógyászati és urológiai szűrés).

jan. 26. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 anonim ***** válasza:
60%

+1 a kommentekhez:

Ha anyukádnak már volt vastagbéltumora és most egyéb vizsgálatok (laboroj, CT, UH stb) felvetik helyi vagy távoli kiújulás lehetőségét, akkor azt viszont NEAK térítéssel is fel lehet adni, sőt javasolt is a vizsgálat, mert ez sokkal másabb eset, mint amikor valaki szűrőjelleggel kéri a vizsgálatot (a fenti litániát főleg szűrés iránt érdeklődő laikusoknak írtam, de ha valakinek igazolt daganata van/volt, az már nagyon más tészta, ott mindig szakorvosi konzultáció kell leletekkel, nem online fórum).

jan. 26. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 A kérdező kommentje:

22:

Onkológus adott már 1x beutalót PET CT-re (amikor volt az emlő műtét utánra 1 évre rá)


23:

Nem vastagbél daganata volt már, hanem emlő

Mit lehet feladni NEAK térítéssel? hova?

És mi nem online fórum? Nem teljesen értem amiket írsz, ne haragudj...

jan. 26. 21:32
 25/26 anonim ***** válasza:

#24-hez:

Emlőtumor, különösen magasabb stádiumban vagy kiújulás (gyanú) esetén gyakori indikáció, mert ott sokat segíthet a vizsgálat. Ezért nem csoda, hogy emiatt már volt ilyen vizsgálata.


Vastagbéltumorban is van értelme (ha már igazolt és áttétet kell keresni, vagy műtét/sugár után a hegszövetben keresgélni), de szűrő jelleggel, colonoscopia helyett nem indikáció, mert vastagbél szűrésre jelenleg a tükrözés a leghatékonyabb módszer (és olcsóbb, valamint mintavételre is alkalmas, a kisebb polypok eltávolíthatóak vele). Ezért ebben az esetben a NEAK (régen ezt TB-nek hívták) nem fog fizetni, vagyis nektek kell magánúton megoldani, ha mégis ragaszkodtok hozzá.


Természetesen az onkológus "trükközhet" azzal, hogy emlőtu. kontrollként adja fel a vizsgálatot és így a NEAK fizet, de szakmailag a #22 válaszom 4. pontja van, vagyis nem lehet megúszni a tükrözést, akár talál valamit a PET, akár nem...


Ez (a Gyakori kérdések) egy online fórum. Vagyis egy témához ugyanúgy hozzászólhat a 8 általánost végzett Mari néni, aki annyit ért a biológiához, hogy felismeri a zöldségeket a piacon és egy nukleáris medicina szakorvos, aki 10 év alatt több mint 6000 PET-CT vizsgálatot leletezett ki. Csak itt sose lehet tudni, hogy ki kicsoda, éppen ezért javaslom, hogy amikor hozzátartozó egészsége a tét, akkor mindig igazi orvosra hallgass, sose a noname Mari nénikre...

jan. 27. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 A kérdező kommentje:
Nem hallgatok én senkire, csak kíváncsi voltam a véleményekre, de természetesen úgyis azt fogom csinálni amit az orvos mond, vagyis amit az onkológus mond , csak sokszor olyan sokat kell várni eredményekre, hogy inkább kérdezek meg mivel nem voltam szerencsére ilyen helyzetben nem tudom hogy működik
jan. 27. 00:17
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!