Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Tapasztalat? Bármilyen tanács?

Tapasztalat? Bármilyen tanács?

Figyelt kérdés

Féléve voltam először endokrinológián, mivel nem hízok sehová, csak fogyok. Azt tudni kell, hogy lisztérzékeny vagyok, de szigorúan tartom a diétám. Az ultrahangon elszórtan echoszegény területeket találtak a pajzsmirigylebenyeken. A pajzsmirigy hormonok rendben voltak.Az anti TPO pedog 364,2 U/mLH


Ma voltam az újabb véreredményért.A pajzsmirigyhormon szintén rendben van, de az anti TPO-m 684,4 U/mLH.

Azt mondta a doki, hogy semmi tenni valóm, novemberben újabb kontroll.

Kicsit aggaszt, hogy ennyit emelkedett. Valaki jár hasonló cipőben? Esetleg valami javaslat, ami hatására csökkenthető az a szint? Bármi diéta? Válaszokat előre is köszi.



2018. júl. 12. 15:06
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Pacsi!

Igazabol amig nincs tuneted es a verkeoed is rendben van addig nincs nagy gaz. Nekem 7 eve talaltak ezt a gyulladast, azota sem kell gyogyszert szednem.

2018. júl. 12. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

De, sajnos nagy gáz van. Mindkettőtöknél.

Borzasztó, hogy ezt nem az orvosoktól tudjátok meg, hanem tőlem. Egyszerűen felháborítónak tartom ezen a területen az orvosok tudatlanságát és hozzáállását.

Mielőtt még hülyének gondolnátok: szintén ugyanez a betegségem van. És engem sem tájékoztattak megfelelően. Csak a diagnózis után fél évvel derült ki számomra, hogy tulajdonképpen milyen súlyos állapot ez, és sok-sok egyéb lényeges információ - merthogy addigra egyrészt több tünetem is kialakult (gyógyszerszedés mellett, és valószínűleg amiatt), másrészt a 770-es aTPO-m 880-ra emelkedett. Akkor estem kétségbe annyira, hogy utánanéztem végre, hogy mi ez az egész.


Röviden a lényeg: autoimmun betegség, a neve Hashimoto-thyreoditis. A szervezet a saját pajzsmirigye ellen fordul, elkezdi pusztítani azt - a folyamat vége pár év vagy évtized alatt a pajzsmirigyszövet TELJES elpusztulása.

Ezt a hagyományos orvosok gyógyíthatatlan betegségnek tekintik, ami ellen nincs mit tenni; ugyanakkor a Hashimoto következtében egyre csökkenő pajzsmirigyhormonokat szintetikus (vagy természetes alapú, azaz sertésekből kivont) hormonokkal lehet pótolni.

Így azt mondják, hogy semmi gond. - Csakhogy:

1. Ennek a betegségnek közel 300 féle tünete lehet a hajhullástól kezdve a depresszión át a szívritmuszavarokig. A hagyományos orvosok azt mondják, "ez ezzel jár".

2. Hashimoto mellett nagyobb eséllyel alakul ki egy második vagy harmadik autoimmun betegség is, pl. inzulinrezisztencia.

3. A mesterséges hormon sokaknak nem válik be, mivel az T4 hormon csak, aminek át kellene alakulnia T3-má, de ez a folyamat sokaknál nem megy végbe rendesen.

T3-at tartalmazó gyógyszert pedig jelenleg Magyarországon nem gyártanak és nem is forgalmaznak, azaz gyógyszertárban nem kaphatók. Külföldről lehet csak megrendelni - persze ehhez előbb kell keresni egy olyan orvost, aki hajlandó egyáltalán felírni (nagyon kevesen vannak az országban ilyenek).

4. A mesterséges hormontabletta egyes vivőanyagai szintén problémákat okozhatnak. Ilyenkor át lehet térni egy másik fajtára, aminek a hatóanyaga ugyanaz - aztán az vagy beválik, vagy nem. Utóbbi esetben megint csak a T3 tabletta marad, az előző pontban leírt macerával.


Tehát egyáltalán nem az a kis ártatlan betegség, mint aminek az orvosok beállítják.


A jó hír viszont az, hogy nem is végleges állapot, lehet rajta nagyon sokat javítani - lassítani a gyulladást, sőt, csökkenteni is, ill. szerencsés esetben teljesen meg lehet gyógyulni.

A Facebookon vannak magyar nyelvű Hashimoto-s csoportok, nagyon sok hasznos információt lehet szerezni. Még jobb lehetőség, ha beszéltek angolul, mert akkor szakemberek tanulmányait, tapasztalatait, tanácsait is tudjátok olvasni. Ajánlom Dr. Izabella Wentz honlapját (ill. FB-oldalát) - ő egy amerikai gyógyszerésznő, aki meggyógyult a Hashimoto-ból, és rengeteg kutatást is végzett a témában.

2018. júl. 12. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Tyűha! Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!

Számomra csak az tűmt furának, hogy mosolyogva mondta az orvos, hogy a szervezetem ellenanyagot termel a pajzsmirigy ellen, de a hormonok jók így nincs teendő.


Sajnos több autoimmun betegségben szenvedek, így jó tudni, tapasztalatokat hallani, ki hogy élni meg. Minden szervezet más persze.


Első válaszoló: Örülök, hogy panaszmentes vagy, nem alakult ki következmény.


Második: A részletes infó pedig nagy segítség tudni, hogy mi lehet.

2018. júl. 12. 23:29
 4/11 anonim ***** válasza:

"a szervezetem ellenanyagot termel a pajzsmirigy ellen"


Nekem azt is mondta az ultrahangos doki, hogy ez végül a pajzsmirigy teljes pusztulásához vezet; de "nem kell megijedni, ezzel ötezer évig is el lehet élni". Plusz hogy majd a labor erősíti meg a gyanút. - Szerencsémre, mert az endokrinológus már írta is a gyógyszert (T3 és T4 vizsgálata nélkül), és már nyomtatták is a beteglapot, amikor megemlítettem, hogy talán aTPO-szintet is kellene nézni...


"de a hormonok jók így nincs teendő"


De van. Csak nem hormontabletta szedése. Mindig elhatározom, hogy a következő hasonló kérdésnél már nem írok részletesen, de aztán mégis mindig írok. :D

Majd lejjebb.


"Sajnos több autoimmun betegségben szenvedek"


Sajnálom. :(


"A részletes infó pedig nagy segítség tudni, hogy mi lehet."


Így van. És minél előbb, annál jobb. Nekem fél év telt el "feleslegesen", azaz úgy, hogy nem voltam tisztában alapdolgokkal.


Na, szóval leírom mégiscsak, hogy miket szedj rendszeresen:

- naponta 200 mcg szerves szelén (azaz szeleno-metionin); E-vitaminnal (400 mg) és C-vitaminnal (tetszés szerinti mennyiség) együtt vedd be, mert ezek segítik egymás felszívódását.

- B-vitamin komplex

- Napi 2-4000 NE D-vitamin (immunerősítő és gyulladásgátló hatása van)

- kurkuma kapszula (szintén gyulladásgátló; lehet étellel is fogyasztani, de azért unalmas lenne minden nap...)

- bármilyen más gyulladáscsökkentő hatású fűszerből célszerű fogyasztani minden nap valamennyit, pl. fahéj, gyömbér.

- Egyebek akkor, ha szükséges; pl. Hashimoto-soknál gyakori a vashiány, memóriaproblémák és hasonlók kiválóan javíthatók Omega3 kapszulával stb.


Nekem az első három hónap alatt kb. 25%-kal csökkent az aTPO-m, a második "turnusban" már sajnos csak 5-tel; optimális esetben három hónap alatt le lehet felezni.

Ha ezekkel nem éred el az általad elvárt eredményt, akkor próbálhatsz diétázni is. Bár gondolom, az AIP már nem ismeretlen fogalom számodra.


Még fontos:

- jódot tilos külön bevinni, max. a napi ajánlott mennyiséget, így célszerű nem jódozott sót használni, kevés halat enni stb.

- ha nem is diétázol, de célszerű minimalizálni a cukrot (szintén trigger) és a mesterséges adalékanyagokat.


A többit már bogarászd ki innen majd, főleg az alapokat ajánlom, ill. a lehetséges okokat:

[link]

2018. júl. 13. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Nagyon hálás vagy az összes jó tanácsért! Megfogadom mind, és remélem, hogy a következő eredmény már jobb lesz.
2018. júl. 13. 14:47
 6/11 anonim ***** válasza:

Majd írd meg novemberben. :)


Nekem augusztusban esedékes a következő privát labor, nagyon remélem, hogy most sokkal alacsonyabb lesz az aTPO-m. - Bár vannak félelmeim, mert nemrég kétszer is voltam fogröntgenen, és a másodiknál szerintem nem takarták le rendesen a pajzsmirigyemet (hiába szóltam, hogy kérek takarást, azt mondta a nő, hogy nincs nekik külön, csak azt a nagy köpenyt tudja feljebb húzni egy kicsit), na és a röntgensugár ronthatja az állapotot.

Meg még egy csomó minden, majd ha olvasgatsz, látni fogod.


Még két fontos dolog jutott eszembe: az egyik, hogy elsőre én nem organikus szelént vettem, mert a doki nem mondta, hogy az jobb, ill. csak 100 mcg-ot javasolt. Aztán megdupláztam, miután olvastam egy tanulmányt, ami a napi 200 mcg hatásosságát igazolta. De nem vált be még ez sem, gondolom, nem szívódott fel rendesen. Ez nem jelenti azt, hogy másnak se lenne jó, de az organikus biztosabb.

A másik meg a rendszeres testmozgás, ami több szempontból is előnyös, pl. segíti a T4 hormon T3-má alakulását.


Hát akkor kitartást neked, és reméljük a legjobbakat. :)

2018. júl. 13. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Egy Csepp Figyelem Alapítvány.


Érdemes lenne velük felvenni - és tartani a kapcsolatot...

2018. aug. 16. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Nem tudom figyelitek e még, azóta 2szer kellett mennem, először magasabb, majd relatív alacsonyabb lett az anti TPO szintem, a hormon szintek rendben, annyit mondott a doki, hogy az ultrahangon látott echoszegény terület miatt indokolt a félévente kontroll és ennyi.
2018. dec. 11. 20:13
 9/11 anonim ***** válasza:

Én figyelek. :)


Leírod pontosan az értékeket?

Tudod-e az okát a változásoknak (először az emelkedésnek, aztán a csökkenésnek), pl. étrendkiegészítők szedése, diéta, mozgás (ezek elvileg jók, tehát csökkentik), ill. stressz, fertőzések, akármi, amik növelhetik?


Nem olvastam vissza a régi válaszaimat, csak megakadt a szemem a számokon, és látom, az egyiket elírtam: nekem 840 volt tavaly decemberben.

Azóta augusztusban 495, októberben 384, és remélem, ez a tendencia folytatódik tovább. :)

2018. dec. 12. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Legutóbb a 684,4-ről csökkent 489,5re.


Elkezdtem gördeszkázni, illetve mindennao biciklizem 5-10kmt kb. Az egyetem miatt stresszesebb lettem, több zöldséget és gyümölcsöt eszem, meg talán csokit( de ez nem hiszem hogy befolyásolná).

2018. dec. 12. 17:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!