Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Alvászavar, vagy mi lehet a...

Alvászavar, vagy mi lehet a ludas?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Mostanában nagyon nehezen tudok elaludni. Van olyan, hogy csak hajnali 3-4 körül jön rám az álom. Ha sikerül nyugovóra térnem, akkor is csak 1-2 órát alszok. És ez nagyon befolyásolja napjaimat. Hiába vagyok álmos, hiába ragadnak le a szemeim, nem megy. Elkezdtem böngészni az interneten, és a legtöbb helyen az "Alvászavar"-t dobta ki nekem. Nem is tudom, hogy érdemes-e ilyennel zaklatni az orvost, ezért is vagyok kíváncsi a ti véleményetekre. A válaszokat előre is Köszönöm!

2019. aug. 25. 20:55
 1/2 anonim ***** válasza:

Az alvászavar egy tulajdonképpen gyűjtőfogalom, aminek számos oka lehet. Megijedni nem kell, viszonylag gyakori problémáról van szó, és jellemzően nem fizikai elváltozás, betegség okozza, hanem valamiféle nyugtalanító probléma. Érdemes elmenni az orvoshoz természetesen, mert állhat mögötte hormonális zavar, valamiféle légzészavar, tényleges mentális betegség, illetve egyéb más, ritkább kórképek.



A leggyakoribb okok azonban nem ez, hanem vagy az életmóddal együtt járó felborulása a cirkadián ritmusnak (éjszakázás, jet lag, nyári szünet), vagy pedig valamiféle stressz, idegesség. Ezek teljesen jóindulatú, normális dolgok, csak elhanyagolni nem szabad, mert hosszú távon ez nagyon nem tesz jót. Alváshiányba ugyan senki nem halt még bele (nem, az orosz kísérlet, csak egy horrorsztori és a legendák csak azok, puszta legendák) közvetlenül, azonban ha az utcán, közlekedés során elalszol az balesetveszélyes is lehet illetve a produktivitást is rontja.



Hogy jelenleg van-e valamilyen probléma az életeben, ami nyugtalanít (adott esetben akár úgy, hogy tudatosan észre sem veszed), legyen az anyagi, munkahelyi, személyes jellegű, ez mind kihathat az alvásra. Ehhez hozzájöhetnek az életmódbeli problémák, a túlzott koffeinfogyasztás, komoly vacsorák lefekvés előtt meg még egy csomó minden más is. Ezek adott esetben egymásra is hatnak, szóval egy relatíve komplex probléma is fennállhat, de ez nem azt jelenti, hogy nem lehet rajta segíteni, emberek ezrével fordulnak ilyen panaszok miatt szakemberekhez, és a legtöbb esetben könnyedén kezelhető a probléma akár valamiféle feltáró beszélgetéssel, megfelelő stresszkezelési technikák elsajátításával és jó alvási higiénia beiktatásával.



Egyelőre annyit tartsz be, hogy tölts le kékfényszűrőket az elektronikus eszközeidre, de a legjobb ha elalvás előtt egy jó órával már nem használsz ilyet. Este kerüld a koffeines italokat (kakaó is az), és lefekvés előtt olyan 3 órával már ne egyél semmit. A fizikai aktivitás hiánya is lehet problémás, ha van lehetőséged, próbálj meg futni, gyorsgyalogolni, vagy bármit amit szeretsz.



Ja, még valami, ha rákeresel erre, akkor előbb-utóbb bele fogsz futni a 'sporadikus fatális inszomniába', de neked biztos, hogy ilyen betegséged nincs, mert a nevével ellentétben, itt az inszomnia az a kórlefolyás végén kerül elő, addigra a beteg már majdnem magatehetetlen, súlyos és feltűnő neurológiai tünetekkel. Aki ilyenben szenved az enni se nagyon tud egyedül, mire az alváshiány feltűnne bárkinek. Gyakori probléma, hogy az emberek megtalálják ezt a betegséget, rástresszelnek és még annyira se tudnak aludni.

2019. aug. 25. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszodat, igazán hasznos volt!
2019. aug. 25. 21:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!