Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Minnél korábban fekszem le,...

Minnél korábban fekszem le, annál kevesebbet kell összbe aludnom?

Figyelt kérdés

Magamon vettem észre, ha éjfél körül fekszem le, 9-10-ig kell aludnom, hogy kipihentnek érezzem magam. Nem nagy matek kiszámolni, hogy ez egy kemény min 9 óra alvást jelent.


Ellenben ha 10-kor fekszem le, 5:30-6:00 körüli kelés nem megterhelő, nem fárasztó.


Gondoltam kipróbálom milyen az extrém korán kelés (4:30-kor). Ha 9-9:30-kor fekszem, akkor fogok eleget aludni?


19 éves lány vagyok, elegendő lenne hosszútávon a 7 vagy 7 és 1/2 óra alvás ilyen korai lefekvéssel?



2020. aug. 22. 09:32
 1/6 anonim válasza:

Ez nem egészen így működik. A személyes megfigyelés is gyakran csalóka, mivel minden ember kicsit eltérő alvásigénnyel rendelkezok.


Azt az időt, amit nem alvással töltesz, pedig kellene (pl hajnali 2-kor mész el aludni és 6-kor kelsz) sosem fogod visszakapni, ergo így nem lehet matekozni, hogy ma kevesebbet, holnap többet alszom.


A kipihentség érzetét az is nagyban befolyásolja, hogy az alvás előtti napon milyen terheltségnek voltál kitéve mind fizikailag, mind szellemileg (az alvás elsősorban az agynak kell regenerálódás céljára). Így előfordulhat, hogy egy lightodabb nap után 5-6 óra alvás is elég (sőt, akár az is, hogy az agyad nem is enged elaludni, mett "nem fáradt", túlpörög), de az is, hogy egy-egy húzósabb nap után meg a 10 óra alvás után is úgy ébredsz, mint akit agyonvertek...


A másik tényező pedig az alvás minősége, azaz, hogy az agyi aktivitás az alvás mely szakaszáig tud lecsökkenni. Előfordulhat, hogy egy mélyebb, de rövidebb alvás pihentetőbb, mint egy hosszabb, de nyugtalan, felszínes alvás.


És akkor a külső tényezőkről, mint a felébredés-visszaalvás, forgolódás, kényelmes-kényelmetlen fekhely, vagy az egyénenként eltérő, megfelelő napszak, nem is beszéltünk.


A régi közhely szerint 8 óra alvás kell egy felnőtt szervezetnek, ezt ma már sokan megkérdőjelezik, elsősorban a bioritmusok nagyon széles spektruma miatt.


Az alapján amit írsz, az este 10-től reggel 6-ig tartó alvás a neked megfelelő (egyébként nekem is), ha teheted, tartsd magad ehhez.

2020. aug. 22. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

> Nem akarok matekozni, hogy egyik nap kevesebbet, másik nap többet alszom. Sőt, az a cél, hogy beálljak egy bizonyos rutinra.


> Írtál sok befolyásoló tényezőt, ami javíthat, illetve ronthat az alvás minőségén.

Én mennyire járulhatok hozzá a kipihentebb alvásomért? Értem azt, hogy a mozgás, alvás előtt nem evés, nem telefonozás, nyugodt környezet dobhat-e annyit, hogy mondjuk fél órával megrövidítsem az alvásom hosszát?


Illetve nem annyira a tiszta, hogy a REM fázisok és a könnyebb felébredés hogyan függnek össze. Jól tudom, hogy egyik bizonyos REM fázisban a legkönnyebb felébredni? Azt valahogy ki lehet számolni lefekvés előtt, hogy felkeléskor legyünk ebben a fázisban?


Köszi a választ egyébként!:)

2020. aug. 22. 11:32
 3/6 anonim válasza:

1-eske vagyok


A váladzom mindkét kérdésedre az, hogy nem.


Az elsőre azért nem, mert a fáradságod, illetve az, hogy milyen alvásra (időtartam, minőség) van szükséged a kipihentséghez az egész napi aktivitásodtól függ, amit meg milliónxi tényező befolyásol - etek egy részét te irányít(hat)od, más részét viszont nem. Ezen az elalvás előtti 1-fél óra nem nagyon változtat.


A másodikra pedig nagyon hasonló okokból nemleges a válasz. Mivel az agyad nem tudatos módban is működik, méghozzá párhuzamosan a tudatos működéssel, így nem lehet kiszámolni, mennxi legyen az annyi. Legfeljebb besaccolsz magadnak (kitapasztalás által) egy időmennxiséget, amivel a leginkább kipihened magad, és ahhoz próbálsz ragaszkodni.

2020. aug. 22. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!

Akkor egyelőre kipróbálok egy 9:30-tól 5-ig tartó alvást pár hétig, és majd próbálom korábbra tornászni mind a lefekvést, mind a felkelést.

Régebb kb 2 hónapig sikerült tartani a 9-től 5-ig dolgot, de az akkori életvitelem, hobbik miatt nehezebb volt 9re ágyba kerülni. Most szerencsére nagyobb a befolyásom e téren, és sikerülni fog.

Köszi mégegyszer.

2020. aug. 22. 12:15
 5/6 anonim válasza:
Nagyon szívesen. :)
2020. aug. 22. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Nyolc ora alvas atlagban azert az kell, akarhogy osztod be.
2020. aug. 22. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!