Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Reflux és nyelési nehézség,...

Reflux és nyelési nehézség, mit tegyek ellene?

Figyelt kérdés

Lassan egy éve szenvedek refluxban és úgy érzem egyre rosszabb lesz. Többször is szedtem gyógyszert, akkor jobb lett, abbahagytam és pár hónap múlva újra kellett. Mostanság nem szedem, mert kb. szeptember óta nyelési nehézség is előjött. Tök nyugodtan ettem, amikor is olyan érzés tört rám mintha fulladoznék és onnantól kb csak túlélek. Kb csak a nagyon folyékony ételeket tudom egyből elfogyasztani, a többi ételnél órákat rágodok rajta, nehezen mennek le, olyan érzés mintha fuldokolnék és ez miatt már nyelni is félek. A torkomat igen száraznak érzem, illetve bármit eszek, a szegycsontomnál elkezd fájni, olyan mintha ott megakadna minden. Ezenkívül a fejem is sokszor fáj evés után, illetve sokszor olyan érzésem van mintha be lenne dugulva mindkét orrom. Az orvosom nem vesz komolyan, szerinte csak beképzelem és ne hisztizzek. Gyógyszert ír csak fel nekem de én már sajnos eljutottam odáig hogy gyógyszert se merek bevenni. Emiatt vettem Gaviscont de az meg nem hat nekem. Van valakinek valamilyen tippje, hogy mit kéne kezdenem ezzel a refluxal, kihez fordulhatok ha a háziorvos nem veszi komolyan a munkáját?


Köszönettel,

egy 20as éveiben járó lány



2023. febr. 27. 21:14
 1/2 anonim ***** válasza:

Szia! Sajnálattal olvastam, hogy kb. 10 évvel fiatalabb vagy nálam, és ilyen panaszaid vannak. Orvosként, amik hirtelen eszembe jutnak: ez valóban refluxnak néz ki (GERD), csak azt tudni kell, hogy az esetek nagy részében egy baktérium (H. pylori) is közrejátszik a kialakulásában, amit 2 antibiotium és egy úgynevezett proton-pumpa inhibitor gyógyszer (nagyon leegyszerűsítve: gyomorsav termelést gétló) 10 napos szedésével nagy eséllyel lehet eradikálni. Ehhez viszont meg kell először állípítani, hogy ez a baci jelen van-e nálad. Ezt lehet kilégzési teszttel, vérvétellel, sőt, gyorstesztek is vannak e célra. Ha pedig nagyfokú panaszaid vannak, vagy a terápia ellenére sem szűnnek/csökkennek, ajánlatos egy gyomortükrözés a fekély, felmaródás kizárására. Előfordulhat rekeszsérv is, az is tud ilyen panaszokat okozni.

Én sürgősségi betegellátó orvos vagyok, valamint aneszteziológival és intenzív terápiával foglalkozom, tehát némileg távol áll tőlem a gasztroenterológia, de ha ezeket az alapvető vizsgálatokat az orvosod nem végezte el, amiket még én is tudok, pedig nem szakterületem, akkor nagyon elítélem a kollégát, hogy szenvedni hagy egy fiatal lányt (vagy bárkit). Egyébként a Venter granulátum vény nélkül kapható, az egyfajta bevonatot képez a gyomornyálkahártyán, így az akut panaszokat enyhítheti, de nem végső megoldás. Megkérdezhetem, hogy mit írt fel az orvosod, milyen vizsgálatokat végzett? Ha bármi kérdésed lenne, akár itt, akár privát üzenetben állok rendelkezésre. Addig is jobbulást!


---

Kedves és tisztelt kérdező!

Tájékoztatom, hogy az általam itt írt válasz informatív jellegű, célja főként az, hogy az adott kérdéssel kapcsolatban a legjobb tudásom szerint tájékoztassam. Orvosi diplomával és érvényes működési engedéllyel rendelkezem, azonban bizonyos, hogy a medicina szerteágazó keretein belül mindent átfogó ismerettel sem én, sem a többi orvos sem rendelkezhet, de természetesen a kérdésének megválaszolása előtt—amennyiben szükségesnek látom—, tájékozódom az adott kérdést illető legfontosabb szakmai irányelvekről, valamint a Bizonyítékokon Alapuló Orvoslás (Evidence Based Medicine) ajánlásait veszem figyelembe, kiegészítve saját ismereteimmel és tapasztalataimmal.

Mindazonáltal tudnia kell, hogy egy kórkép kezelését számos tényező befolyásolhatja (pl. a beteg neme, kórelőzménye, fennálló egyéb betegségei, rendszeresen szedett gyógyszerei, genetikai tényezők, káros szenvedélyei, stb.), melyekről nekem egy anonim platformon nyilvánvalóan nem lehet tudomásom.

Ezért aztán válaszom semmiképpen nem tekinthető orvosi utasításnak, az Önt ismerő kezelőorvosnak az instrukciói szükségesek gyógyulásához, jóllétéhez; még ha a kollégával a véleményünk nem is egyezik, az egészségügyi jogszabályok—bizonyos keretek közt—lehetővé teszik a gyógyítás szabadságát (1997. évi CLIV. Tv. —>egészségügyi törvény), természetesen a beteg tájékoztatásával egyidejűen.

Tudnia kell, hogy válaszadásom nem minősül egészségügyi tevékenységnek, anyagi haszonszerzési motiváció NEM áll mögötte!

2023. febr. 27. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Többszöri kevés étkezés(kb.napi 4x)jól megrágva minden egyes falatot.Két étkezés között ne nassolj.Alkohol,cukor,fűszetes ételek sem tesznek jót.Lefekvés előtt 2-3 órával legyen az utolsó étkezésed.Ha közvetve lefekvés előtt eszel,akkor a fekvő pozíció miatt a gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe,ez elég durva refluxot tud okozni.Lehetőleg minél kevesebbet stresszelj.Orvosod meg menjen a 3,14-csába.
2023. márc. 2. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!