Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Pajzsmirigy alulműködés!...

Pajzsmirigy alulműködés! Valaki segítene?

Figyelt kérdés

Nemrégiben volt a suliban egy általános orvosi vizsgálat, és a doktornő megállapította, hogy kicsit duzzadt és göbös a pajzsmirigyem, ezért javasolta, hogy menjek el egy vérvételre. Ez múlt héten meg is történt. Egy nap múlva meglett a vérvétel és az ultrahang eredménye. A belgyógyász szerint valóban kicsit meg van nagyobbodva, de aggodalomra semmi ok. Van egy enyhe alulműködésem is, de egyelőre gyógyszer még nem kell. Viszont a vizsgálatot 2 hónap múlva meg kell ismételni. Azért is tartottam nagyon fontosnak a vizsgálatot, mert a családban sokaknak van ilyen betegsége, és azt olvastam, hogy öröklődhet is. (anyukámnak, nagymamámnak is van)

Viszont olvasgattam az alulműködés tüneteit és rám elég sok igaz. Pl. folyamatosan töredeznek a körmeim, a hajam is szörnyen néz ki, állandóan fázok, hidegek a végtagjaim, a bőr a kézfejemen nagyon érdes, kiszáradt és fáj is, sok problémám van a székletemmel is, eléggé nehézkes, hetente kétszer, max háromszor kell vécére mennem. Ezenkívül gyakran érzek erős szívdobogást, a menstruációm sem rendszeres, és fogyókúrázni próbálnék, nagyon keveset eszek, mégis inkább hízok, mint fogyok.. De a vérvétel mégsem mutatott ki különösebb problémát. Akkor ezek a tünetek miért vannak? Azoktól kérnék segítséget, akik ilyen betegségben szenvednek. Szerintetek a pajzsmirigyem okozza ezeket a bajokat? 17/L


2011. máj. 8. 13:07
 1/5 anonim ***** válasza:

Igen okozhatja. Az alulműködés kezdetén a vérkép még jó,de mivel a szervezet nem kapelég jódodt,így nem tud elég hormont termelni. Megnagyobodik a pajzsmirigy, hogy így igyekezzen még több jódit "befogni"

Valószínüleg sima jód pótlásra van szükséged, hormont még nem kell szedned.Mivel Magyarország jódszegény környezet nem ártana,ha mindenki szedne 100 mg jódot.

2011. máj. 8. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

folyt. Ugyan jódozzák pl a sót, de sokan nem veszik meg,mert 2 forinttal drágább.

tehát vegyetek jódozott sót és jód tablettát is a patikában, recept nélkül adják.

De az orvos is ezt fogja neked elmondani.

2011. máj. 8. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Ha a házi orvos küldött vérvételre, akkor valószínűleg csak a TSH-t nézték, a többi pajzsmirigy hormont nem. Van, mikor csak a másik két hormon mutatja a problémát, a TSH sokáig normális szinten marad. Endokrinológián megnézettetheted a szóban forgó másik két hormont is.
2011. máj. 8. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:

Endokrinológus foglalkozik a hormonrendszer betegségeivel, így a pajzsmiriggyel is. Ha az nem termel eleget, akkor szükséges ezt gyógyszerrel pótolni. A tünetek, amiket leírtál, lehetnek az alulműködés tünetei, nem tudom, hogy mondtad-e ezeket a belgyógyásznak. (A belgyógyász endokrinológus is egyben? Mert én kétféle endokrinológusról hallottam, lehet az endokrinológus egyben belgyógyász vagy nőgyógyász.)

Szóval pajzsmirigy-betegség gyanújánál a TSH-t (és ehhez kapcsolódó F3-at, F4-et) nézik a vérvételnél, általában 0,4 - 4,00 mlU/L értékre mondják, hogy jó. Ha az érték magasabb, alulműködik, ha alacsony, túlműködik a pajzsmirigy (pont fordítva, mint gondolnánk).

Nekem 4,9-re kellett végül gyógyszert szednem, mert babát szeretnénk, és ahhoz 2,00 alá kellett levinni TSH értéket. (Nekem autoimmun pajzsmirigy alulműködésem van.) De nekem az általad leírt tünetek közül, csak a hideg végtagok és talán a lassabb anyagcsere jelentkeznek, és én is sokszor fázom, de a többi nem.

Üdv.

2011. máj. 8. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Először is köszi mindenkinek a válaszokat! :-)

Most néztem meg a leletemet, és az egyetlen eltérés a T4-ben van. 0,8-1,9-ig jó, nekem pedig 0,69 és ez csillagos. Ezen kívül a T3-at és a TSH-t írták ki, de az az orvos szerint renden van, és amúgy is a TSH a döntő. A belgyógyász akinél voltunk endokrinológus is egyben.

Ja és elvileg ellenanyagvizsgálat is volt, csak annak később lett volna meg az eredménye, ezért következő nap, amikor behívott a doki, azt mondta, az lényegtelen. De nem igazán tudom, hogy mit jelent az..

Egyébként jódozott sót fogyasztok, az van itthon mindig.

2011. máj. 8. 17:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!