Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Lehet rossz következménye a...

Lehet rossz következménye a kevés alvásnak?

Figyelt kérdés

18 éves vagyok, de olyan 4-5 éve alszok későnként. Tavaly például rendszeresen naponta hajnalban feküdtem le hétköznap, reggel meg suli volt. mondjuk egy héten lefeküdtem mindig pont éjfélkor, vagy 1-kor, de volt, mikor 2-kor. Hétvégén meg hajnal 5 fele. Nyáron meg tavaly volt olyan is, hogy le sem feküdtem. Kihathat ez az egészségre és lehet csak ez miatt vagyok ennyire fáradt és figyelemhiányos/ingerült általában? És lehet, hogy ez váltja ki azt, hogy mostanában néha szívdobogásérzésem van, meg van, hogy fáj is a mellkasomnak azon oldala? na, ha nem is fáj, de olyan érzésem van? Ha csak ez az oka, megnyugodtam. Vizsgálatokon azt mondták, egészséges vagyok. Csak azért van ez így pár éve, mert hazajövök, hulla fáradt vagyok, estére meg száll belém egy kisebb energia és akkor bírok csendben a gép előtt ülni. Volt már hasonló valakinek? Úgy emlékszem, hogy már azelőtt is ilyen fáradt voltam, hogy egyáltalán fel lettem volna így éjjelente. Ha csak ez az oka annak a pár gondnak, ami van, akkor váltok az alvásrendemen is.

viszont kipihenni nem igazán szoktam tudni magam. Próbáltam többet aludni, másnap fáradt voltam, igaz nem voltam annyira rosszul, de fáradt voltam... Vagy lehet, hogy a szervezet nem egy esti alvástól fog visszaállni?


2013. okt. 17. 18:22
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Annak, hogy napi 5-6 órát alszol, logikus következménye, hogy álmos, fáradt vagy egész nap.


Két dolgot tegyél: három hétig minden nap (hétvégén is) feküdj le 11-kor és kelj fel 7-kor (vagy feküdj le 10-kor és kelj fel 6-kor). Ha nem tudsz elaludni, feküdj az ágyban csukott szemmel a sötét szobában, vagy bámuld a plafont. Nap közben semmiképp ne feküdj le aludni, és reggel tényleg kelj fel a fix időben, minden nap ugyanakkor. A végére valószínűleg menni fog az alvás, és jó esetben megszűnik az állandó fáradtság. Utána próbáld magad ehhez tartani.


A másik, ami segíthet, a sport: ha fizikailag kifáradsz napközben, jobban alszol este. Nem tudom, milyen messze van a suli, de járhatnál haza gyalog vagy futva (ha max. 10 km-re van). Hétvégén elmehetnél kirándulni vagy biciklizni (még ahhoz sincs túl hideg, csak kesztyűt vegyél fel). Így az alvásod is pihentetőbb lesz, és kijössz ebből a rossz spirálból.

2013. okt. 17. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Akkor 3 hét után helyrejöhet, ha így hozzákötöm magamat az alvásrendhez?
2013. okt. 17. 19:06
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Esetleg megpróbálhatod, hogy az előbbi módszerrel először korán kelsz, és akkor elég fáradt leszel a korábbi időponthoz. Vagy aludj, amikor hazajössz.

Más, amit most nem tudsz kipróbálni:

egyre később kelsz és fekszel, így körbemész. Ezt azonban meg kell beszélned a családdal is.

2013. okt. 17. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
A szívdobogás-érzés is a kialvatlanságtól van valószínűleg: a tartós alváshiány keringési-rendellenességeket és magas vérnyomást okoz. Csatlakozom az előttem szólóhoz: a sport sokat segít, mert elfárasz. Kamaszkorban egészen más az ember bioritmusa, nem csoda, hogy éjjel fent vagy. Próbál tudatosan átállítani a biológiai órádat, mert nagyon eltolódott. És ne aludj nappal, inkább tényleg 1 hónapon át próbálj meg sportolni és időben lefeküdni. Sötét szobában aludj és este, lefekvés előtt kb. 2 órával már nyugiban legyél. Sok sikert! :-)
2013. okt. 18. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Igen, szerintem ha tartod magad a rendszeres alváshoz, pár hét alatt rendbejössz. Az nem elég, ha egy vagy két éjszaka alszol eleget, mert az alváshiány felgyülemlik, és utólag be kell pótolni a hiányzó alvást.


Én azt is tapasztaltam, hogy ha minden reggel pontosan ugyanakkor kelek fel (maximum 10 perc eltéréssel mondjuk), akkor sokkal kipihentebbnek érzem magam, elmarad a reggeli álmosság, sőt gyakran magamtól felébredek pár perccel az ébresztő előtt. Ennek szerintem az az oka, hogy az ember alvása közben váltják egymást a mély és a felszínes alvási periódusok, és ha épp a mély szakaszban ébresztik fel, akkor lesz nagyon álmos. Ha minden nap ugyanakkor kelek, akkor a szervezetem megtanulja, hogy pl. 6.40-re egy felszínes periódust ütemezzen.


Amúgy vannak is olyan programok okostelefonra, amik az éjszakai mozgásodból megpróbálják kitalálni, hogy mikor alszol felszínesen, és akkor ébresztenek fel (be kell állítani egy intervallumot, hogy azon belül ébresszen, és ő megkeresi a legjobb időpontot azon belül).


Még valami: kimerült kamaszokkal foglalkozó pszichológus könyvében olvastam, hogy a kamaszok úgymond "fiziológiásan lusták", ugyanis a szervezetükben végbemenő nagy változások kifárasztják őket. Emiatt egy kamasznak több mint 8 óra alvásra is szüksége lehet. De valószínűleg a fix 8 óra mellett már sokkal jobb lesz, mint most.

2013. okt. 18. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, megpróbálom.
2013. okt. 19. 01:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!