Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Szakorvosok, tudnátok mesélni...

Szakorvosok, tudnátok mesélni a szakképzésről, és a szakmátokról, hogy milyen a mindennapokban?

Figyelt kérdés
Az is érdekelne, hogy mikor, és milyen szempontok alapján választottátok az adott szakot, hogy érzitek, jó döntés volt-e? Tudom, hogy nem sok esély, hogy itt kapjak ezekre válaszokat, és van jobb fórum is erre, de gondoltam, hogy egy kérdést megér.

2018. aug. 18. 19:38
 1/10 anonim ***** válasza:
18%
Nekem van egy kórboncnok ismerősöm, majd megkérdezem tőle. Bár ő nem szakmának nevezi ( az a lakatos, meg az ács), hanem hivatásnak. Javaslom ha tudsz ennél illetékesebb fórumot, próbálkozzál ott. Ha te itt szeretnéd eldönteni, hogy orvos legyél, vagy kanász, akkor már rég késő...
2018. aug. 18. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget, főleg, ha meg is kérdezed a tapasztalatokat!

Egyáltalán nem ez alapján szeretném eldönteni, hogy orvos legyek-e, hiszen már évek óta az egyetemen tanulok :) Csak sokszor azt érzem, hogy a gyakorlati dolgokba elég kevés betekintésünk van, olyan zárt világ egy kicsit az egyetem, nagyon hangsúlyos elméleti oktatással, és ez alapján tartok tőle, hogy nem fejlődik ki reális képem arról, hogy a mindennapjai hogyan telnek egy szakorvosnak. Persze más helyekről is informálódok, csak úgy gondoltam, nem járna semmi negatívummal, ha itt is rákérdeznék.

2018. aug. 18. 21:03
 3/10 anonim ***** válasza:
78%

Hatodéves orvostanhallgatóként azt mondom,hogy járj nyitott szemmel, és ha valamelyik szakterület felkeltette az érdeklődésedet, beszéld meg egy orvossal/a gyakvezzel,hogy szeretnél bejárni. Egyrészt így lesz rálátásod, hogy milyen asz adott szakterület valójában, másrészt szomorú tény, hogy nem elég szimplán elvégezni a hat évet, mert kikerülve az egyetemről semmi más nem leszel, mint egy két lábon járó fenyegetés magadra és a betegre nézve.

Szóval figyelj, áldozz a szabadidődből, illetve ha nem derogál, menj el segédápolni valahová.

Utóbbi sajnos rosszul is elsülhet ha nem jó helyre mész, de esetemben nagyon hasznos volt, többet tanultam ott, mint az X év gyakorlatai során együttesen.

2018. aug. 18. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

"... mint egy két lábon járó fenyegetés magadra és a betegre nézve."


Igen, ezzel a mondatoddal sajnos abszolút egyet kell értenem, és ez az egyik fő motivációm, hogy jobban beleássam magam, és elkezdjek az egyetemen kívül is valahogy közelebb kerülni ahhoz a részéhez az orvoslásnak, ami már a gyakorlatot jelenti. Egyébként a segédápolóság abszolút a terveim között van. Viszont azt is próbálom megtalálni, hogy melyik az a szakterület, ami leginkább nekem való lenne, a saját képességeimhez mérten. Persze próbálok a gyakorlatokon orvosoktól érdeklődni, de nem mindig egyszerű megtalálni az utat, mert azért sok, főként idősebb professzor annyira nem látom, hogy szívesen elcsevegne a döntéséről stb., amit persze maximálisan tiszteletben tartok. Mindenesetre biztos, hogy a jövőben minden lehetőséget megragadok, hogy ilyenekről érdeklődjek. Amúgy, ha neked is van egy saját történeted, hogy hova mész, miután végzel, és szívesen megosztanád, annak nagyon örülnék :)

2018. aug. 18. 23:37
 5/10 anonim ***** válasza:
76%
Idősebb professzoroknak még más volt a szakképzés, mint most. Én is csak azt tudom ajánlani, valahova kezdj el bejárni, TDK-ázni vagy segédápolóként dolgozni és meglátod a valós munkát. Én speciel a gyerekeim miatt olyan szakterületet választottam, ahol nem kell ügyelni, meg persze eredetileg is szerettem ezt a szakterületet. Nagyon jó választásnak bizonyult.
2018. aug. 19. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
85%

#3 vagyok

Ne az alapján hozz döntést, hogy mások miért választották ezt vagy azt.

A legfontosabb, hogy olyat válassz, ami nagyon érdekel, hogy szeretni tudd a szakterületet. Például ha érdekel a kardiológia, de elmész bőrgyógyásznak, csak mert az családcentrikusabb meg kozmetikai ágon magánban rengeteget lehet keresni, akkor semmi más nem leszel, csak egy felszínes kirakatdoktor, akit nem érdekel, amit csinál.

Másrészt a saját tulajdonságaidat vedd számba, hogy mi az, amire alkalmas vagy és mi az, amire nem. Gyakori hiba, hogy valaki valamilyen furcsa bizonyításvágyból (magának vagy másoknak) túl nagy fába vágja a fejszét vagy, és olyan területet választ, ami nincs összhangban a képességeivel. Például soha nem állt neki igazán össze az élettan meg úgy áldalában a patofiziológia, de elmegy anesztesnek. Vagy leblokkol éles szituációban és fél döntéseket hozni, de elmegy oxiológusnak. Ha páldául téged nem is érdekel a klinikum, de mondjuk imadod a patológiát, akkor ne menj el csak azért betegellátásba, mert anyu és apu szerint (vagy a régi éned szerint) az igazi orvos fehér köpenyben masírozik fel-alá a betegek között, fonendoszkóppal a nyakában.

Amúgy nem tudom, hányadéves vagy, de nyilván kialakult már benned valamilyen kep, hogy mi érdekel és mi nem.

2018. aug. 19. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Nagyon hálás vagyok igazából minden válaszért! :)

A kérdésemmel arra lettem volna kíváncsi, ha egyáltalán ezt reálisan le lehet írni, hogy egy nap egy xy profilú osztályon hogyan zajlik nagyjából. Viszont belátom, hogy tényleg ez a kérdés nem erre a fórumra való, és az biztos, hogy úgy lehet igazán rá választ kapni, ha oda megyek, és ott töltök egy kis időt (ezt azért nem látom feltétlenül minden esetben kivitelezhetőnek, legalábbis eddig nem így volt, hogy szívesen fogadtak bárhol, és hagyták az orvosok, hogy velük menjünk, de nyilván érthető, hogy erre így nincs külön idejük/energiájuk). Viszont kis utánajárással meg kitartással biztos több mindent megtudok. Nem más véleménye alapján szeretném eldönteni, meg mint mondtam nekem az elsődleges prioritás, hogy olyan területet válasszak, ahol a képességeimhez mérten a legtöbbet tudok segíteni, és a legkevesebbet ártani. Csak inkább próbálok minden lehetőséget megragadni, hogy kiszélesítsem a látóköröm ilyen tekintetben.

Egyébként negyedéves leszek, és igen, van már egy-két elképzelésem, de még úgy érzem, sok mindenbe nem látok bele, ezért nem szeretnék elhamarkodott döntést hozni, és ahhoz ragaszkodni.

2018. aug. 19. 13:28
 8/10 anonim ***** válasza:
75%

Csak azt tudom javasolni, hogy az eddigi tanulmányaid alapján szűkítsd le a kört azokra a területekre, amelyik érdekelnek. Válaszd ki azt, amelyik a legjobban tetszik, és menj be egy szimpatikus emberhez (akit gyakorlaton láttál vagy ismerősöd ismeri stb) h érdekel és bejárnál mellé meg az osztályra/műtőbe/ambulanciára. Hidd el, ez így tök más mint az egyetemi meg nyári gyakorlatok. Ott valóban le vagy sz*rva, de ha külön jársz be valahová mert téged érdekel, egészen máshogy állnak hozzád.

Amúgy ha még nem vagy negyed/5ödéves ne izgasd magad, mert még sok területet nem volt alkalmad látni, majd fogod.

Addig is, ha tényleg be akarsz járni valahová és nincs jobb ötleted, egy SBO nem lenne rossz ötlet, ott láthatsz mindenfélét.

2018. aug. 19. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
86%

Már gólyatáborba úgy mentem, hogy szülész-nőgyógyász leszek, az is lettem:D (Ill. egyelőre még szakvizsga előtt állok, de jelenleg szülészet-nőgyógyászat szakképzést csinálok)


Miért ezt választottam?


- Szinte az egyetlen terület, ahol több az öröm, mint a bánat. Persze, itt is vannak onkológiai betegek, van késői vetélés, magzatelhalás, de összességében azért még mindig több a pozitív kimenetel.


- A betegek legnagyobb részét a fertilis korú nők teszik ki, akikkel úgy gondolom, elég jól szót értek. Nincs bajom az öregekkel, de megmondom őszintén, sokkal nehezebben boldogulok velük. És sajnos a legtöbb szakma nagyon a geriátria irányába megy. Pont most mesélte a belgyógyásznak készülő barátnőm, hogy egy ügyeletben 3 beteget vettek fel, mind 90 év feletti. Bemegy egy kórterembe és gyakorlatilag mindenki 70 és a halál között. Egyszerűen nincs benne akkora perspektíva. Meggyógyítják az uroinfekcióját, aztán majd 1 év múlva meghal a szívelégtelenségében. Nekem ez nem menne.


- Nagyon összetett terület. Bár viszonylag kis helyre koncentrál, mégis sok területe van: szülészet, infertilitás, endokrinológia, onkológia, UH-diagnosztika. Van műtétes része is, de azért ha az ember nem akar egész nap műtőben állni, akkor ezer más dolgot is csinálhat. Fiatalabb korban, mikor az embernek még nincs gyermeke és ezerrel pörög, akkor lehet szülést vezetni, de később, ha szeretne nyugisabb munkakört, elmehet mondjuk endokrinológiai szakképzésre, dolgozhat meddőségi centrumban, ultrahangozhat.


- Jobban szeretem az olyan területeket, ahol nyomon tudom követni a beteget. Jellemzően a nők, ha találnak egy jó orvost, akkor kitartanak mellette. Mondjuk aneszteziológiánál elaltatod és felébreszted, aztán jön a következő. Túl nagy a fluktuáció:)


- Kicsit bennem volt a "majd én megmutatom" mentalitás is. Az orvosok jelentős része a nőgyógyászokat (valljuk be, sok esetben kicsit jogosan is..) lenézi, ahogy pl. a háziorvosokat is. El van könyvelve, hogy semmihez nem értenek a pénzlenyúláson kívül. Én meg persze meg akarom mutatni, hogy ez nem így van, egy nőgyógyász is lehet értelmes, tájékozott, jó szakember.


- Volt a választásban némi személyes motiváció is, ezt nem részletezném.


És hogy milyen a munka? Változatos, érdekes, néha kihívásokkal teli, valamikor egyszerre 10 dolgot kell csinálnom és meg sem állok egész munkaidő alatt, valamikor pedig kicsit lazább.

Nem kis vidéki kórházban, hanem klinikán dolgozom, itt a szülészeti klinikán belül is több osztály van, így a napi rutin annak függvényében is változik, hogy hova vagyok beosztva.

Ami minden osztályon nagyjából hasonló: reggeli vizit, dekurzálás, laborkérők megírása, ha valamelyik betegnek kell konzílium, akkor annak megszervezése, zárójelentések megírása. Terhespatológián jó pár betegfelvétel, kisműtétek (interruptio, műszeres befejezés), operálton a frissen műtött betegek átvétele, szülőszobán szülésvezetés, császármetszésekben asszisztálás, nőosztályon akut betegek felvétele, sz.sz. operációja (pl. méhen kívüli terhességek), kisműtétek (abrasiók). Mindezek mellett beosztanak ultrahangba, ambulanciára, műtőbe asszisztálni, valamint mivel oktatási intézmény is, van, hogy vizsgáztatáson kell részt venni vagy szemináriumot tartani. Aztán persze műtök is, ahogy haladok a szakképzésben, egyre többet. Szerencsére nálunk engedne szinte mindent, ha az ember talál asszisztenst magának, aki segít, szinte bármit csinálhat. Nyilván vannak fokozatok, nem a legbonyolultabb dolgokkal kezdi az ember, de szépen lehet haladni, ha valakit a műtétes rész érdekel.


Én abszolút nem bántam meg, hogy ezt választottam. Változatos, izgalmas, van benne perspektíva. Néha marhára fárasztó, de még így is azt mondom, hogy most sem választanék mást.


A szakképzés alatt még a sürgősségi osztályon töltöttem több időt, abba láttam még bele az átlagosnál jobban. Az első hónapban gyűlöltem, a második kettőben egész megkedveltem. Az tetszett benne, hogy alapszinten mindenhez kell érteni, változatos a beteganyag, sok érdekes esetet lehet látni. Plusz a 12 órás munkabeosztásnak megvan a maga előnye (ha az ember elmenne egy hétköznapra valamerre, ahhoz nem kell feltétlen szabadságot kivenni, nem kell mellette ügyelni), valamint a fizetés is jobb volt, mint nálunk. Viszont kicsit kiakasztó volt a beteganyag és az, hogy az embernek 12 óra alatt egy szabad perce nem volt szinte, egyfolytában tolták a nyakába a betegeket. Az emberek jó részének halvány lila fogalma nincs arról, hogy mi tartozik a sürgősségi osztályra, így kb. a betegek 10-20%-a volt az, aki valóban oda való volt. Iszonyat gyakori, hogy a hozzátartozók megunják a papát/mamát etetni, gondozni, úgyhogy valami mondvacsinált hülyeséggel, ami amúgy simán ápolási probléma (kiszáradás pl.) behozatják és könyörögnek, hogy passzoljuk el valamerre, mert nekik elegük van. Aztán folyamatosan veszekedni kellett a különböző osztályokkal, hogy a valóban beteg pácienseket ugyan valaki legyen már hajlandó átvenni, mert mi már nem tudjuk hova pakolni.

3 hónapra jó volt, érdekes volt, sokat tanultam, ha lenne időm, még talán pár műszakot be is vállalnék, de összességében örülök, hogy nem azt választottam.

2018. aug. 21. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a részletes leírást, kedves utolsó válaszoló! :) Tényleg nagyon sokszínűnek tűnik ez a szak, én nem is gondoltam bele, hogy ennyi irányba el lehet indulni onnan, szóval igazán hasznos volt, amiket írtál! Sok sikert neked a munkádban és az életben! :)
2018. aug. 21. 15:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!