Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Mi lehet velem a baj?

Mi lehet velem a baj?

Figyelt kérdés

(lehet hosszú lesz)


28 éves férfi vagyok.


Nem merem a képességeimet annyira fejleszteni, hogy felfigyeljenek rám. Ha valamiben különösen jó vagyok, akkor az egész világtól eltitkolnám, hogy ne figyeljenek rám. Nem bírok mit csinálni, ha több idegen vagy csak régen látott ismerős/rokon/osztálytárs rám figyel és beszélnem kellene magamról, sokszor nem is válaszolok őszintén, tiszta lámpalázam lesz, izzadni kezd a tenyerem. Mindenkitől el akarom titkolni, hogy nem sikerült nekem az egyetem és most okj-s képzésen vagyok. De voltam már olyan képzésen is, amit rendesen elvégeztem csak nem érdekelt (nem az én ötletem volt, hanem apámé, én csak rábólintottam) és arról még anyámnak sem beszéltem, akivel együtt élek.


Meg úgy általában kerülöm az emberekkel a kontaktust. Nem velük van legtöbbször bajom, hanem hogy folyton arra gondolok "Miért akarnának beszélni velem? Miért akarnák, hogy vállveregetéssel köszönjek nekik?"

Meg a túlzott érzelmektől is előre tartok. Vagy attól, hogy valami negatív élmény ér engem vagy hogy valakiből olyan érzelmeket váltok ki (még ha az pozitív is), amivel nem tudnék mit kezdeni. Szerintem ha egy nő belém szeretne beszélgetés közben, teljesen földbe gyökerezne a lábam.

Illetve szerintem is ezért kellene keveset társaságba járnom, de attól is előre meg vagyok ijedve (szoktam azért, de tényleg ritkán)


Már attól is aggódtam sokszor, hogy utcán mutatva valamire nagy lendülettel felemelem a karomat és az előttem állót véletlenül arcon csapom.


Voltam már pszichológusnál, de még csak "magatartászavarral" diagnosztizáltok.


2018. szept. 25. 12:54
 1/7 anonim ***** válasza:

Nem tudlak diagnosztizálni, mert nem vagyok orvos, de még pszichológus sem, viszont az lejön számomra az írásodból, hogy nagyon súlyos önértékelési zavarokkal küzdesz.

Én ebből indulnék ki.

2018. szept. 25. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Ahogy az első válaszoló mondja, önértékelési zavarok állnak nálad fenn. Ebből kifolyólag nagyon durván szorongsz. Valamilyen önismereti/önértékelés-javító/szorongás-csökkentő trainingre lenne szükséged.
2018. szept. 25. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Értem. Hol találok ilyen trainingeket?
2018. okt. 2. 14:37
 4/7 anonim ***** válasza:

Vannak erre szakosodott pszichológusok. A közeledben kellene találnod olyat, akinek az önértékelési zavarok és a szorongás a szakterülete. Mert ez, akinél voltál kb. semmit sem ér, ha ezt megoldotta annyival, hogy "magatartászavar". Egyáltalán honnan a francból jött neki a magatartászavar? Hiperaktív, együttműködésre alkalmatlan, antiszociális vagy agresszív gyerekeket szoktak ezzel megbélyegezni, amikor fingjuk sincs, hogy mi állhat a gyerek viselkedése mögött. Leírásod alapján te nem vagy semelyik csoportba besorolható. Nem vagy antiszociális sem, hiszen szeretnél a társadalom tagja lenni, barátkozni, mindössze folyton attól félsz, hogy mások nem fognak kedvelni. Az a típus vagy, aki mindent ezerszer átgondol, mielőtt belekezd és a végén már annyira ráparázik a saját gondolatai miatt, hogy bele se mer vágni. Attól félsz, hogy ha csinálsz egy tök alapvető mozdulatot (felemeled a kezed az utcán), annak is rossz lesz a vége, azt is elrontod (arcon csapsz valakit). Hiába csinálsz valamit jól, nem mered elmondani senkinek a sikered, mert a végén még felfigyelnének rád az emberek és egyszercsak valaki bunkó módon negatívan reagálná le. Ez teljesen nyilvánvalóan generalizált szorongás. Hozzátehetnénk a divatos "social anxiety" kifejezést is. Nem kell ehhez bölcsész diploma. Aki valaha tartósan szorongott az életben, az tudja, hogy milyen rossz érzés.

Én is szorongó típus vagyok (most már sokkal jobb a helyzet, mint régen), persze hozzád képest én maga vagyok a magabiztosság. A barátnőm kamaszkori viselkedése volt kb. azon a szinten, amin te most vagy. Meg lehetett őrülni mellette. Ha nem tudtam volna, milyen érzés szorongni, nem biztos, hogy kibírtam volna mellette ezt a borzalmat 8 évig. Mára nagyon sokat javult. Nem mondom, hogy tökéletesen, de nagyjából rendbejött.

Többségünk szorongása 20 éves kor fölött magától enyhül. Elkezdünk rájönni, hogy az emberek nem feltétlenül gondolnak rosszat, ha ránk néznek, sőt lehet, hogy szimpatikusak vagyunk nekik. Aki meg minden ok nélkül beszól, azt megtanuljuk letojni, mert hát ki a francot izgat ilyenek véleménye? Elég rossz nekik, hogy olyan sivár a lelkük, hogy csak attól érzik jól magukat, ha csoportosan kicsúfolnak valakit.

Mivel te ezt a korhatárt jóval átlépted, úgy gondolom, hogy neked ez nem sikerült egyedül és jobb lenne segítséget kérni.


Te egy intelligens, művelt, barátságos fiatalember vagy. Igazán nincs semmi okod rá, hogy ne érezd magad jól a bőrödben. Az emberek fele kihullik az egyetemről. Persze, rosszul esik, de ettől nem leszel kevesebb és mások se fognak gáznak tartani. Az a lényeg, hogy most szorgalmasan tanulsz, aztán majd szorgalmasan dolgozol. Innen kezdve senkinek sincs oka bántani téged.

2018. okt. 3. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy a társadalom része vagyok, remélem igen. Nem tudom mit jelent a társadalom részének lenni.
2018. okt. 4. 15:58
 6/7 A kérdező kommentje:
Amúgy meggyőződésem, hogy pesszimista vagyok és valakitől rámragadt kiskoromban.
2018. okt. 4. 16:08
 7/7 A kérdező kommentje:

"nem mered elmondani senkinek a sikered, mert a végén még felfigyelnének rád az emberek és egyszercsak valaki bunkó módon negatívan reagálná le."


Nem is voltak sikereim.

2018. okt. 4. 18:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!