Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Hónapokig tartó ínygyulladás...

Hónapokig tartó ínygyulladás lehetséges?

Figyelt kérdés

Tavasz végén voltam fogkő-eltávolításon, és utána azonnal elkezdett fájni a fogam/ínyem. Nem is telt egy hét, hogy visszamentem megnézetni. Ott az orvos azt mondta hogy az égvilágon semmit nem lát a röntgenen, nincs baj. Azonban egy hónapra rá még mindig nem múlt el a fájdalom, és több helyen kezdett jelentkezni probléma. Visszamentem ugyanarra a fogászatra, ahol ugyanazt a röntgent nézve megállapította az orvos, hogy bizony ennek hatalmas kezelés kell, és egy több mint félmilliós tervet kaptam. Nem akartam azonnal belemenni, mert egyszerűen gyanús volt számomra, főleg hogy magukkal a fogaimmal nem tapasztalok problémát (lyuk stb. nincs), az ínyemmel van probléma, mert azóta a széleinél kicsit lilás színük van, (ez enyhül, hogyha nem eszem, de amint eszem visszaerősödik a színe) és enyhébb, de idegesítő fájdalmaim vannak. Ezután elmentem az sztk-ba is, ahol az orvos azt mondta, hogy túlzásnak találja amit az előző orvos mondott, próbáljunk meg egy antibiotikum kúrát. Kliont szedtem 10 napig, és a fájdalmaim egészen addig el is múltak, de a gyógyszer abbahagyása után újra jelentkeznek a fájdalmaim, a színe pedig nem múlik kicsit se.

Emellett van egy P3-as értékű rákszűrésem, amire az egyik orvos azt mondta, hogy összefügghet. Ecsetelést láttam még hogy ajánlják, azt nem próbáltuk egyik orvossal se.


Volt valakinek hasonló tapasztalata hónapokig tartó íngyulladással, avagy fog/ínyfájdalma P3-as rákszűrési eredménnyel? Nem tudom, hogy várjak e bármire is, vagy kihez és hova menjek már ezzel a problémával, vagy hogy tényleg köze lehet a rákszűrési eredményemhez, vagy valami házipraktikával még tudnék rajta segíteni...



A fogaim napi szinten 2x mosom, paradontax fogkrémet használok listerin szájvízzel, esetenként gengigéllel bekenem az ínyem.


Válaszokat/segítségeket előre is köszönöm!



2023. júl. 23. 14:11
A kérdező szavazást indított:
Várj vele, összefügghet a rákszűrés eredményével, idővel javulhat.
Nem valószínű, hogy köze van a rákszűrésedhez, de javulhat.
Nem fog elmúlni, próbálkozz még orvosokkal, irass gyógyszert/ecsetelőt.
Nagy a baj, igaza lehet annak, aki a drága tervet írta, menj bele inkább abba.
Próbálkozz még házipraktikákkal.
Egyéb
3 szavazat
 1/3 anonim ***** válasza:
85%

500eft-nál olcsóbb, ha még próbálkozol:

fogkrémekből Elmex, Biorepair

szájvízből Dentofit Sensitive (ez nem mar!)

használj fluoridos fogselymet vagy megfelelő méretű fogköztisztítót

szónikus fogkefe nekem sokat segített ínyvérzés ellen a korábbi hagyományossal szemben

Ínyre a Gingisol Plus is segíthet

A Gengigellel is jók voltak a tapasztalataim.

Mivel a fogkő eltávolítás óta vannak a problémák, így szerintem ott történt a galiba. Ahhoz a dokihoz mennék vissza, aki antibiotikumot írt.

2023. júl. 23. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
39%

A P3-as rákszűrés eredmény még nem konkrét diagnózis, csak fennáll a gyanú, ezért további szűrővizsgálatok szükségesek. Az ínygyulladáshoz ilyen módon nincs köze, amíg egy részletesebb rákszűrés nem mutat pozitív eredményt.

Az ínygyulladás elsődleges okozója a dentális plakk, vagyis az a baktériumokból álló biofilm a fogon, ami a szuvasodást és/vagy az íny és fogággyulladást okozza (attól függően milyen baktériumtörzsek uralkodnak benne). A fogmosás célja, hogy ezt a dentális plakkot rendszeresen és alaposan letisztítsuk. A fogkő is ugyan ennek a plakknak a kikristályosodott formája.

Amikor fogkő eltávolításra érkezik a páciens (dentálhigiénikus vagyok), feltételezhető hogy a fogkő miatt alapból krónikus gyulladásban van az íny, ami a kezelés után fellángolhat. Ilyenkor lehet pár napig érzékenység és fogmosáskor vérezhet is az íny, de jó szájhigiénia mellett ez 3 nap alatt elmúlik.

Ha viszont továbbra is fennáll a probléma, akkor lehet hogy más is szerepet játszik. Ínygyulladást okozhat például a hormonális változások (kamaszkor vagy terhesség), szedett gyógyszerek, dohányzás, alkohol vagy cukorbetegség stb. Akár az sem kizárt hogy a fogkő eltávolításon a dentálhigiénikus használt valamit, ami irritálhatta az ínyedet. Az ultrahangos kezelésnél nem jellemző ilyen probléma, inkább ha homok vagy sófúvást használt, esetleg ha volt fogfehérítés is.

Ha nem múlik semmitől sem, akkor keress fel egy parodontológust, aki kifejezetten az ínyre és fogágyra szakosodott fogorvos.

2023. júl. 23. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az eddigi segítségeket! Sajnos akinél voltam fogorvos (és az antibiotikumot adta) most szabadságon van, de amint visszajön szeretnék visszamenni hozzá. Nem tudom megállapítani, hogy mennyire súlyos a dolog, hogy sürgős, ezért próbálkozzak megint valami számomra idegen fogorvossal, aki mond egy negyedik dolgot is vagy várhat, de esetleg addig próbálkozom azokkal amit a kedves 1. válaszoló írt. Kedves 2. válaszoló, köszönöm szépen a részletes véleményt/információt, sok mindent átlátok így. Egyébként ultrahangos fogkő-eltávolításon voltam, fogfehérítés nem volt.

Remélem nem túl súlyos a helyzet, és javul/tud várni még pár hétig, nagyon el vagyok keseredve.

2023. júl. 23. 17:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!