Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Mit tegyünk? Lyme kór vagy...

Mit tegyünk? Lyme kór vagy szklerózis multiplex?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Anyukámról van szó (52). Közel két éve megcsípte egy fertőzött kullancs, de csak később tudtuk ezt meg,mikor előjöttek a tünetek. Mindenféle vizsgálatokra jár azóta is, volt hogy egy hetet bent tartották, mert annyira rosszul volt. Napi szinten zsibbad a feje, nyaka, néha a végtagjai is. Az itteni ideggyógyász állítja, hogy szklerózis multiplexes és eszerint akarja kezelni. Szerinte a Lyme kórból már felépült. A mostani vizsgálatokat, melyek alátámasztották vagy megcáfolták volna a szklerózis multiplex diagnózist, eltörölték a koronavírus miatt. Megkérdeztünk közben egy másik ideggyógyászt is, aki azonban azt mondta, hogy ez bizony még Lyme kór. Mit lehet ilyenkor tenni? Én csak azt látom, hogy nagyon szenved, de ha ez a vírusos veszélyhelyzet sokáig fennáll, még sokkal rosszabb állapotba is kerülhet. Azt sem akarom, hogy félrekezeljék. Van itt esetleg ideggyógyász aki tud segíteni? Köszönöm!
2020. márc. 19. 10:07
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

Lyme korra teszteltèk? És, ha igen mikor? Kapott rá antibiotikumot? Azutan megnézték ujra a vérét? Ha az antibiotikum kura utan a verbol nem volt mar kimutathato a lyme kor, akkor vszinu nem az lesz a ludas.

Sclerosis Multiplexet koponya MRA-ból tudnak leginkabb kimutatni. Ezeket ha jol ertelmezem nem sikerult megcsinaltatni a jelenlegi koronavirus helyzet miatt.

Anyukád szédül is? Mióta vannak ilyen intenziven a tunetei?

2020. márc. 19. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

Igen, tesztelték kétszer: 2018. novemberben negatív lett, 2019.augusztus pozitív lett. Ekkor antibiotikum kúrát kapott, sajnos nem megfelelő fajtát (zitrocin 500mg, 3napig, napi 1x). Szintén augusztusban korrigálták egy másik antibiotikum kúrával( doxycyclin,2x 100mg 40napig plusz probiotikum). Idén januárban borrelia IgM 2,3 AU/ml, azonban a vélemény szerint Lyme kór elleni kezelést nem igényel. (Nem értjük miért...) Koponya MR megvolt február végén. Eredménye: kétoldali fehérállományi nem halmozódó elváltozás,demyelinizációs gócok lehetnek (betegség kódja G3790). Nyaki MR dátuma a koronavírus miatti túlterhelt egészségügyi ellátás okán bizonytalan.

Nem szédül, tarkó zsibbadás és merevség 2018 óta tartósan ízületi problémák csak mozgásra enyhülnek, tornára jár.

2020. márc. 20. 08:41
 3/17 anonim ***** válasza:

Szia!

Nem vagyok ideggyógyász, viszont szklerózisom van már több, mint tíz éve.

Ezt írod: "Az itteni ideggyógyász állítja, hogy szklerózis multiplexes és eszerint akarja kezelni." Olyan nincs, hogy csak úgy gondol egyet, és elkezdi neki adni pl. a kortikoszteroidot. Ahhoz előbb MR, Wep-Baep vizsgálat(ez egy speciális látás és hallás vizsgálat) valamint egy lumbálás szükséges, hogy felállítsák a szklerózis multiplex diagnózisát. Nekem ezek után még 5 évnek kellett eltelnie, mire kimondhatták, hogy a szklerózis melyik fajtájában szenvedek.

Szerintem ez inkább Lyme kór lesz. Mondjuk mindenkinél más és más tünete van a szklerózisnak, de nyugi, mert azok nélkül a vizsgálatok nélkül, amiket leírtam, egy épeszű neurológus se kezdené el szklerózis miatt kezelni.

2020. ápr. 14. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

Bocs, most olvastam teljesen végig a második válaszod. A demyelinizációs gócok lehetnek és a 3790-es kód alapján ez lehet a központi idegrendszer demyelinizációs betegsége.

Nekem G35H0 kód van mindenhol feltüntetve.

2020. ápr. 14. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
Szia! Köszi a választ! VEP volt (Baep nélkül), nyaki és koponya MR volt, liquor vizsgálat (gerinc lumbálás) volt. Először G98H0 volt a kód, aztán G3790 lett. Konzultáció elmaradt a koronavírus miatt, három hónap múlva lesz új időpont. Az utolsó vizsgálat során új lézió, új gócpont nem jelent meg. Tehát változás nincs. A tarkórésze azonban állandóan zsibbad, mintha nyomná valami. A napokban újabb kullancscsípés is volt, egyelőre csak piros a helye.
2020. ápr. 15. 11:08
 6/17 A kérdező kommentje:
Egyébként számomra az a furcsa - jó biztos ez is egyénenként változó- hogy meglehetősen hamar ment el ez a dolog SM diagnosztizálás irányba. Írtad te is,hogy öt év volt neked mire kimondták...itt meg két éve tart ez az egész. A megyei kórházunk ideggyógyászatának SM a specializációja, itt van a központ. Az ideggyógyász hölgy a főorvos. Amikor anyukám először bekerült a kórházba zsibbadással, akkor azt mondták neki,hogy depressziós. Csak mikor jöttek a komolyabb tünetek -harmadszori bekerülésre- akkor kezdték el vizsgálni,mert gyulladás volt a szervezetében.
2020. ápr. 15. 11:18
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy írtam, a 3790-es kód az nem sclerózis.Az "csak" központi idegrendszer demyelinizációs betegsége. Ez lehet pl.Guillain-Barre is, ami ha lassan is, de gyógyítható. Az okoz zsibbadásos tüneteket,együtt voltam kórházban egy gimnazistával, akinek ez volt, és már eléggé jól érezte magát. (De mesélte, hogy eleinte nem is vették komolyan, azt hitték, csak lógni akar az iskolából.)

Mire eljutottak oda az orvosok, hogy esetleg szklerózissal van dolguk,az nekem is kb. 2 évig tartott. Apróbb rosszulléteim voltak, fáradtnak éreztem magam, meg egy olyan érzés a lábamban, mintha végig tüzes drótok futnának az ereim helyén, bogarakat láttam szaladni az asztalon...persze semmi nem volt ott. Magyarul: érzékcsalódások. Szóval ilyesmik. Közben dolgoztam.

Amit írtam, hogy 5 év volt, az már a diagnózis megállapítását követő ötödik év volt,akkor sorolták be, hogy melyik fajta. Több fajtája van, nekem a krónikus progresszív, ami olyan, hogy lassan, de fokozatosan romlik. Sajnos ezt érzem is. A diagnózist követően én még 2 évet dolgoztam. Most már ott tartok, hogy 4 éve nem voltam kint a lakásból, és itt bent is olyan 20-30 lépést tudok menni. Májusban lesz 14 éve, hogy diagnosztizáltak,az 2006, és 2011-ben mondták ki a fajtáját. De, amint írtam, nekem a kódom is más, mint édesanyádnak.

Reménykedjünk, hogy édesanyádnak is valami gyógyítható lesz. Sok tünete van szklerózisnak, és mindenkinél más. Pl.nálam a zsibbadás az szinte elő sem fordult. Amikor elkezdtek engem komolyabban venni, az akkor volt, mikor látóideg gyulladásom lett, és már olyan fáradt voltam, hogy sokszor elkéstem a munkahelyemről.

Nem tudom, merre laksz, ha van kérdésed vagy valamiben tudok segíteni, akkor nyugodtan írj privát üzenetet.

És próbáljatok meg nem nagyon elkeseredni,a Vep és a lumbálás igazolta? Vagy ezzel kapcsolatban kell majd konzultáció? (Ne haragudj, ha valami félre értek vagy elrontok, de a gerincemen közben lett egy érdaganat, ami ideget nyom, és arra rákbetegeknek való fájdalomcsillapító tapaszt kapok, meg ópiát tartalmú gyógyszert, és bár figyelek, de előfordul, hogy valamit rosszul írok.)

Sajnos most nagyon lassan megy minden a járván miatt. Drukkolok, hogy valami enyhébb betegség legyen.

2020. ápr. 16. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kedvességed és nagyon becsülöm, hogy ilyen állapotban is ilyen empatikus vagy:) Egyelőre nem kezdik el a gyógyszeres kezelést, a legutóbbi telefonbeszélgetés során a doktornő teljesen szétszórtnak tűnt - nyílván teljesen kivan a jelen helyzet miatt - szóval hónapok múlva meglátjuk mi lesz. A Vep és a lumbálás szerintem nem igazolta, de majd megnézem, mert fejből most én sem tudom. Köszönöm a bátorítást, megpróbálunk nem elkeseredni.
2020. ápr. 23. 22:46
 9/17 anonim ***** válasza:

:) Ne köszönj semmit,ez természetes.

Sejtem, hogy nagyon nehéz most várni és várni. Azért írtam, hogy próbáljatok meg nem elkeseredni, mert hidd el, hogy az idegeskedés vagy a sötétebb gondolatok befolyással vannak a betegségre. Tudom, hogy nem lehet, hogy ne erre gondoljon az ember, de el kell terelni valamennyire,(amennyire csak tudjátok) édesanyád gondolatait a betegségről,bízni abban, hogy nem szklerózis. Nem tudom, hogy lehetne-e valami hobbit találni neki esetleg. Pl. nekem sokat segít, hogy amatőr szinten különféle kézműves technikákat próbálgatok. Ez a motorikus funkcióknak is jót tesz. A youtubon van sok videó, amiből lehet tanulni, és amint mondtam, ha tudok segíteni, nyugodtan írj. Általában másnap kapom meg az értesítést az email címemre, ha válasz vagy privát üzenet érkezik, mert bejelöltem ezt a kérdést.

2020. ápr. 24. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:
Hála Istennek, tisztában van anyukám a betegségek pszichológiai hátterével, ezért tudatosan tesz ellene, van hobbija bőven amit ha művel akkor eltud vonatkoztatni. Négy órában van állása is ami nagyon pörgős, ilyenkor elfelejti mi van, még azt is hogy zsibbad -ezt ő mondta. Vannak barátai is akik rendszeresen beszélnek vele erről, ők juttatták el a leleteit anno egy másik dokihoz aki mást mondott mint az itteni. Szóval ezt a tehetetlen karanténnal vegyes időszakot is valahogy kivárjuk. Tényleg az a legjobb ha próbálunk nem a nyűgjeink körül forogni,mert az olyan mint egy örvény. Remélem te is nagyon sok örömet és megnyugvást kapsz a hobbijaiból és ezek segítségével könnyebb. És a másokon való segíteni akarás is gyógyító erejű.:-)
2020. ápr. 25. 11:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!