Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » A koronavírus csak váladékcsep...

A koronavírus csak váladékcseppekben ürül, vagy szárazon is?

Figyelt kérdés

Mert ha csak úgy magukban, egyenként is röpködnek belőlünk, akkor zárt légteret diffúzióval teljesen beterítenek, és akkor a szokásos maszk sem véd ellenük (szemcseméret tíz nanométer nagyságrendű).


Míg a kiköhögött, kiprüszkölt cseppek legalább tized mm körüliek, nincs elég porlasztási nyomás kisebb cseppek képződéséhez, ekkora cseppek azonban csak sugárban haladnak, tehát ha csak így ürülhet vírus, akkor ha egy szobában többen ülnek egymásnak háttal, és egyikőjük covidos, pusztán ottlétével nem fertőzheti össze a többieket, de még akkor se nagyon, ha a többiektől elfordulva zsebkendőbe tüsszent egyet.

Ha utóbbi eset áll fenn, akkor csak arra kell vigyázni, hogy ha egymáshoz közel, egymás felé fordulva beszélgetnek, viseljenek maszkot, de pl. semmi értelme, hogy irodánként csak egy fő üljön, vagy hogy idős rokonokat ne látogassunk személyesen.


Tudnátok linkelni ezt eldöntő megalapozott kutatási jelentéseket? Előre is köszönettel, hasznos téma.


2021. jan. 1. 17:29
 1/2 anonim ***** válasza:
Az a mondás, hogy cseppfertőzéssel terjed, de szerintem igazából nem tudják, hogy valóban csak erre korlátozódik-e. Gyanús, hogy ilyen jól és gyorsan terjed ilyen óvintézkedédek mellett is.
2021. jan. 2. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm, jó lehet a meglátásod, valószeg nincs kizárva teljességgel a fenti 1. verzió sem, így akin személyes felelősség van, hogy mit javasol másoknak, inkább a talán túlzott biztonság irányába tér el.

Szerintem még az is lehet, hogy a kiköhögött cseppek gyorsan beszáradnak, és így tényleg szabadon mehetnek a vírusok a levegővel, miközben talán fertőzőképességük még így is megmarad egy ideig.

A másik, hogy szerintem nagyon nehéz leszokni arról, hogy felváltva fogdossuk arcunkat és közös használatú tárgyakat, fertőtlenítés nélkül, a vírus így is terjedhet. Sőt, ha igazolták, hogy felületeken x óráig fertőzőképes, miközben a váladékcsepp már nyilván rég elpárolgott, akkor előző bekezdésem szerinti levegővel terjedésnek sem lehet túl nagy akadálya.

De ez csak az én meglátásom nem vagyok szakember a témában.


Egy itteni hozzászólás szerint pl. azért véd a maszk, mert cseppekhez kötődve terjed:

https://www.gyakorikerdesek.hu/egeszseg__immunrendszer-ferto..

De nem tudjuk, ha megszáradt a maszkon a csepp, a vírus vajon így már áthullik-e rajta.

2021. jan. 2. 19:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!