Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A 14 éves fiam szenvedhet...

A 14 éves fiam szenvedhet Borderline-sznidrómában?

Figyelt kérdés
Nemrég belefutottam egy cikkbe amiben a tüneteiről írnak és nagyon sok mindenben ez igaz rá is. Viszont azt is olvastam, hogy ezt csak 18 éves korban tudják megállapítani.

2019. okt. 23. 22:46
 1/4 anonim ***** válasza:
89%

Akkor most olvass néhány cikket az autizmusról és azoknak a tüneteit is felfedezheted majd benne. Után a rákról és magadban fogsz felfedezni tüneteket.

Ne az internetről diagnosztizálj, vannak emberek, akik évekig tanulnak majd évekig gyarapítják tapasztalatukat és általában megbízható diagnózist tudnak adni. Úgy hívják őket, hogy orvosok.

Helyettük te a gyk-n kérdezed két sorban, hogy vajon beteg-e a gyereked, mert te olvastál egy cikket.

2019. okt. 23. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Lehetnek előjelek, de mivel a személyiség nem forr ki rendesen 18 éves kor előtt, ezért csak utána kaphat róla papírt. Addig sok-sok más oka lehet a viselkedésének. Nem mondom, hogy nem látszik valakinél tisztán már tinédzserkorában, de ilyenkor még nem lehet diagnosztizálni. Viszont, ha körülnézel, hogy mi volt vele kisgyerekkorában, akkor látható, hogy lesz-e személyiségzavara vagy sem. Nálam például csak annyi volt, hogy anyukám sokat dolgozott, keveset volt velem és ennyitől alakult ki. De ugyanez lehet akkor is, ha sokszor volt párcseréje az anyukának, az is megzavarhatja a gyereket, vagy alapból az anyával való rossz kapcsolat. Ha ezek megvannak, akkor sanszos, hogy baj lesz, de hallottam már olyat is, akinek az égvilágon semmi probléma nem adódott kisgyerekkorában.
2019. okt. 23. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Mutathat jeleket rá, DE neki még nincs kifejlett személyisége. Ezért ha tényleg problémás a fiú, és elkezditek most kezelni, akkor felnőtt korára nem lesz borderline, vagy enyhébb lefolyású lesz nála.


Engem 22 évesen diagnosztizáltak ezzel, de igazából már 13 évesen mutattam jeleit. Még én magam is azt hittem, hogy tini vagyok, ez normális, a többiek is biztattak, hogy lesz jobb. Mármint a kedvesebbek. Mások mindenféle hisztisnek elhordtak, kiutáltak, kigúnyoltak.

Már bánom, hogy nem akkor mentem rögtön orvoshoz...


Persze 13 évesen diagnózist nem kaptam volna, de amúgy sem egy diagnózist kell kezelni, hanem magát az embert a személyes kis traumáival együtt.

2019. okt. 23. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Milyen tünetek alapján gondolod, hogy borderlineos?


14 évesen még nagyon fiatal. Ha gondok vannak vele, az nem nevezhető személyiségzavarnak, ilyen korban ugyanis még nem alakul ki a személyiség. Tini korban az agy struktúrája rengeteget változik, fejlődik még, ilyenkor indul el a II. nagy mielinizációs fázis (amikor a legtöbb befűződés történik meg az agyban). Abba belegondoltál esetleg, hogy még csak 14 éves? A hormonális változások ilyenkor indulnak be. Teljesen természetes tünetek, ha ingerlékeny, dühkitörései vannak, ha elkezdte érdekelni őt a másik nem, ha egyedül akar lenni, ha fel akarja fedezni a saját testét, ha bulizni akar és megtapasztalni milyen a berúgás és a felelőtlenség. Most gyerek, hagyd, hogy hibázzon és legyél mellette, amikor tanul a hibáiból!


Azt még érdemes tudnod, hogy a személyiségzavarok minden esetben gyermekkori traumákhoz köthetőek. Ha tudod, hogy a családod nem jól működik, ha érzelmileg elhanyagoltátok a fiad, nem volt időtök foglalkozni vele, ha depresszió, stressz (vagy egyéb probléma) miatt nem tudtál érzelmi biztonságot adni neki, ha félt tőled vagy az apjától, ha volt egy válás a családban, öngyilkosság a családban, haláleset, alkoholista, drogos, ha megerőszakolták vagy molesztálták, ha az iskolában rendszeresen megszégyenítették, verték, (főleg ha ti vertétek rendszeresen) stb., akkor sajnos nagy az esély arra, hogy személyiségzavar alakuljon ki nála felnőttként.


A borderline meg kifejezetten amiatt alakul ki, hogyha az anya nem elégíti ki a gyerek érzelmi szükségleteit babakorban, a későbbiekben pedig a család "érvényteleníti" a gyerek negatív érzéseit (erről bővebben Linehantól olvashatsz, aki pszichiáter volt és a borderline dialektikus viselkedésterápiájával foglalkozik).


Mikor forduljatok pszichológushoz?


> Ha bűnöz (nagyobb értékeket lop, állatokat kínoz, súlyos testi bántalmazást követ el)

> Ha kábítószert fogyaszt

> Ha önmagát bántalmazza (égeti, veri, vagdossa magát stb.)


> Ha tudsz arról, hogy trauma érte (szexuális erőszak, haláleset, válás)

> !!Ha tudsz arról, hogy öngyilkossági szándéka van!!

> Ha tudsz arról, hogy az iskolatársai folyamatosan szekálják, megszégyenítik akár nagyobb "közönség" előtt (internetre gondolok elsősorban)


> Ha bukdácsol az iskolában

> Ha szorong, nincsenek barátai, heves szívdobogásai vannak

> Ha hallucinál, látomásai vannak vagy hanghallásai, téveszméi


> Ha veszélyezteti önmaga vagy mások testi épségét

2019. okt. 24. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!