Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ez utalhat demenciára? 35...

Ez utalhat demenciára? 35 éves vagyok, és kissé ijesztő, amit tapasztalok magamon, ennyi idősen.

Figyelt kérdés

Talán apróságnak tűnik, de engem nagyon zavar.

Sokat netezek, sokat kommentelek, és megfigyeltem, hogy vissza kell olvasnom, amit leírtam, mert tele van elgépeléssel, kimaradnak betűk.

A helyesírásomra büszke vagyok, tehát nem azért írom el, mert nem tudom, hogy kell leírni.

Gyorsan gépelek, jó lenne a gyorsaságra, kapkodásra fogni, de attól tartok, hogy nem...

Vagy belekerülnek olyan betűk a szavakba, amiknek semmi keresnivalójuk ott, tehát a gyorsaság nem lehet magyarázat.

Ilyenkor kihagy az agyam? Ezt pár hónapja veszem észre, és azért ijesztő, mert a családban előfordul a demencia.

70 éves nagymamámon láttuk, még nem volt nagyon durva a helyzet, de azért észrevehető volt, sajnos ő már nincs köztünk.

Édesapámnak viszont 58 évesen volt egy agyvérzése, azóta nagyon durva a helyzet, 2 másodperc múlva sem emlékszik arra, amit mondtam, mindenre az a válasza, hogy "nem hallottam".

De hallotta, csak nem fogja fel.

Én pont az ő vonalukra hasonlítok minden tekintetben, így régóta tudom, hogy idővel nálam is lesz ilyen probléma, de nem 35 évesen akarok ezzel szembesülni. :(



2019. nov. 24. 18:51
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
57%
Nem vagy "kissé" hipochonder ? Az elgépelés, betű kihagyás a nem professzionális gépíróknál gyakran előfordul. Az agyvérzés utáni állapot nem azonos a demenciával. 70 éves nagyanyád meg lehet, hogy egyszerűen ki volt száradva (mint sokszor az idősebb emberek, mert nem isznak eleget) és senki nem ellenőrizte, hogy vesz-e magához naponta legalább 2 liter folyadékot.
2019. nov. 24. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Egy fajta demencia (Frontotemporális) az,amelyik 40 éves kor körúl mutatkozik meg, de akkor még a memória nem érintett. Viselkedési zavarok az elsö tünetek, agresszió. Szóval szerintem nem demencia.
2019. nov. 24. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
61%
Szerintem sem demencia, pusztán figyelmetlen, szétszórt vagy.
2019. nov. 24. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Hipochonder nem vagyok, de egyelőre ugyanazok a szív- és érrendszeri betegségek jöttek elő nálam, mint náluk, csak nálam sokkal korábban.

Én már huszonévesen vérnyomáscsökkentőt kaptam, sajnos ez örökletes.

De nem szoktam bebeszélni magamnak betegségeket.

Most is csak azért jutott eszembe, mert eddig nem volt ilyesmi, pár hónapja meg igen. Semmivel sem vagyok szétszórtabb, sőt, talán most nyugodtabb is az életem.

Akkor nem tudom, mi ez, de bosszantó. Legalább nem fáj. :D

2019. nov. 24. 19:25
 5/15 anonim ***** válasza:
88%
Semmi bajod nincs, csak elkezdtél aggódni. Mások egy mondatot nem tudnak leírni öt hiba nélkül, de nem aggódnak.
2019. nov. 24. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Én ezt nem bagatellizálnám el, de nem is kell beijedni és véresen komolyan venni.

Szedsz valamilyen pszicho gyógyszert? Némelyik okoz ilyesmi mellékhatást. Nekem volt olyan, amitől félregépeltem és sokszor a szó sorrendet is felcseréltem, gyógyszer mellékhatás volt.

2019. nov. 24. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

Durván túlreagálod, ami persze, érthető, azok után, hogy a családban ketten is átestek ezen.

Viszont a demenciát azért ennyire nem könnyű "elkapni".

Kezdjük ott, hogy az agyvérzésnek ezernyi oka lehet. Vannak persze hajlamosító tényezők, de igazából az életmód és a körülmények a leginkább meghatározóak. Attól, mert anyukád agyvérzést szenvedett el, egyáltalán nem biztos, hogy te is azt fogsz. Ez lehetett egy egyszeri, szerencsétlen eset, mindenféle genetikai háttér nélkül.

A demencia pedig nem egy egzakt orvosi kórkép. Ráadásul ennek is tucatnyi hajlamosító és veszélyeztető faktora van, és persze nagy szerep jut a véletlennek. Meg az életmódnak is. Helyes életmóddal, és elegendő kognitív tartalékkal még akkor is ki lehet húzni 90 éves korig, ha amúgy több hajlamosító tényező is jelen van. Tudtad például, hogy a túlsúly és az Alzheimer-kór között egész komoly összefüggés van? Vagy például azt, hogy aki folyamatosan tanul (tágabb értelemben, nem csak az iskolarendszerre értik), azon akkor sem fognak a tünetek mutatkozni, ha már egy évtizede olyan az agya, mint egy Alzheimeresé?

És azt, hogy a dohányzás roncsolja az agyi ereket, amivel elég komolyan megnő a demencia, vagy az agyvérzés kockázata?

Nem kell egyből a legrosszabbra, meg eleve megpecsételt sorsra gondolni! Bőven van még mozgástered, csak helyesen kell élni.

Ami pedig nálad van, az valószínű, hogy pszeudodemencia. Amit valamilyen stresszhatás vált ki, és természetesen köze nincs az "igazi" demenciához.

2019. nov. 24. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Jogos, nagyon igénytelen, ahogy egyesek írnak, de őket azért nem zavarja, mert azt hiszik, úgy helyes.


Engem meg azért zavar, mert eddig nem volt ilyen, most meg szinte állandósult.

Nem szedek ilyen gyógyszert, csak vérnyomás-csökkentőt és béta-blokkolót.

Köszi a segítő válaszokat!

2019. nov. 24. 19:36
 9/15 anonim ***** válasza:
100%
Véletlenül nincs bekapcsolva valamilyen szövegszerkesztőd, és az írj a helytelen szavakat? A telefonon tutira van ilyen, hogy javasol kbző szavakat, és ha nem arod felül, azok kerülnek bele a szövegbe.
2019. nov. 24. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Nem, gépről netezek.

De elengedtem a dolgot, egyelőre...

Majd lesz valahogy.

Úgysem kerülhetem el, de hátha még nem mostanában jön elő. :D


Majd olvasgatok egy kicsit a témában, felkeltette a figyelmem az a komment, hogy ennek vannak első jelei, pl. agresszió. De nem vagyok benne biztos, hogy ez mindenkire jellemző, pl. nagymamám soha egy pillanatra sem volt agresszív.

Na de épp ezért fogok utánanézni, köszönöm a válaszokat!

2019. nov. 24. 19:54
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!