Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan segíthetnék egy anorexi...

Hogyan segíthetnék egy anorexiáson? Az én mentális teóriám mennyire állja meg a helyét, ami a kiváltó okokat illeti?

Figyelt kérdés

Személy szerint nem vagyok anorexiás, legalább is jelenleg biztosan nem, ha évekkel ezelőtt az is voltam, az sem olyan evészavar volt, mint a klasszikus anorexia. Ugyanis egyetlen dolog mindig megkülönböztetett a többitől. Tisztában voltam a testképemmel, tudtam, hogy ez nagyon sovány. Soha nem láttam magam kövérnek. Viszont a mögöttes lelki okok mintha mégis afelé húztak volna. Pont ezért szeretném leírni, hogy mit gondolok arról, akinél ez kialakul, és érdekelne mások véleménye, hogy a leírtaknak egy része vagy egésze mennyire állja meg a helyét egy valós anorexiás esetében?


Tehát, amiket gondolok, hogy miért csinálják, vagy mitől alakul ki:


- Egészen pici korra visszavezethető problémák, többnyire családi konfliktus, egyik-másik szülővel való rossz kapcsolat (nem feltétel, hogy klasszikus bolondházban nőjön fel a gyerek, csak számára nem ideális légkör).

- Túl magas elvárások az áldozat fizikai és mentális képességeihez mérten.

- Éveken át tartó megfelelési kényszer, majd ebbe belefáradás. A szülő tipikus maradi hozzáállása, amit ő gondol jónak magára, és másokra nézve, meg amire őt is nevelték, szent meggyőződése van arról, hogy a gyerekének is az az ideális. Így a törődés egy fajta tanult valami, akár erőszakos cselekménnyé fajul, amit a gyerek minden másnak fog megélni, csak éppen nem igazi törődésnek és szeretetnek.

- Ha az áldozat nem teszi meg azt, amire utasították pici kora óta, akkor azt éreztetik vele, hogy nem elég jó, nem elég értékes és hasznos, mind ők, mind a társadalom szemében, súlyosabb esetben azt is kifejtik, akár burkoltan, akár egyértelműen, ha nem tesz meg dolgokat, akkor nem szeretik őt, sőt, ami rosszabb, akkor ő sem szereti a többieket, még a szüleit sem.

- Érzelmi zsarolások és manipulációk tömkelege.

- Ha az áldozat elkezd nem enni, akkor tudja, hogy nem az életért küzd, hanem a halálért. Ez a két szélsőséges eset, valahol viszont közte van az igazság. Ha borzalmasan lefogy, akkor tudja, hogy gyenge lesz, és ez kívülről is meglátszik. Ha kritikus állapotot ölt a teste, akkor az addig "szigorú" környezete (család, barátok, suli) hirtelen feleszmélhet, és elkezdik a hangsúlyt arra fektetni, hogy hogyan védjék, óvják, szeressék őt, tehát hogyan biztosítsanak neki minőségibb életet a jókedvhez. Ez az áldozatnak imponál, ugyanis megérzi, hogy igazi szeretetet, foglalkozást csak ilyen áron kaphat meg, mivel, ha jól tartja magát testben, akkor csak a megmérettetések és a növekvő elvárások sokaságával halmozzák el folyton.

- Az áldozat a fentiektől függetlenül egyszerűen nem érzi magát a társadalom hasznos tagjának. Ebből fakad, hogy úgy érzi, mivel nem tett hozzá eleget a közjóhoz, így nem érdemli meg azt sem, hogy kivegyen belőle, tehát lebutítva „Aki nem dolgozott ne is egyék” jön képbe. Így lehet egy kitűzött cél maga a halál, vagy annak árnyéka, mivel egyetlen dologban tud uralkodni, úgy érzi egy dolgot tud jól csinálni, kontrollban tartani, mégpedig a fogyást. Mivel túl sok időt fektetett a fogyásba, egy idő után a szenvedés átcsap egy fajta élvezetbe. Egyszerűen élvezi azt, hogy ő is valamit "jól" csinál, egy idő után úgy érzi (megjegyzem jogosan), hogy míg másnak az egyéb dolgok, neki a kóros soványsága lesz az egyedisége/egyénisége, amivel kitűnhet a többi közül. Sőt, olyat is érezhet magában, és az ő saját szemszögéből jogosan gondolhatja azt, hogy "bezzeg másoknak mennyit kell enni a jóléthez, én viszont jóval kevesebbel is beérem, nem pocsékolom a Föld erőforrásait".


Ez az én laikus véleményem. Nem voltam még egyszer sem szakembernél (függetlenül attól, hogy sokszor ajánlották), pusztán ez az én személyes meglátásom. Most eltekintettem attól az esettől, hogy valaki tényleg csak vizuálisan látja magát a tükörben szélesebbnek, mint amekkora valójában, és hogy nincs mögöttes lelki ok. Mivel itt most a lelki esetekre fókuszáltam, és nem magára a látott képre.


Viszont nagyon érdekelne más, valóban anorexiás személy véleménye, hogy őt mi motiválja a nem evésben. Mi az, amit én nem látok, amik nem szerepelnek a felsorolásban.



2020. márc. 3. 10:32
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
9%
Aha, megint a csúnya gonci szülő a hibás. Csak tudod ott bukik meg a dolog, hogy ismerek olyan anorexiás csajt hogy SEMMI sem igaz rá a bájos kis elméletedből. És ostoba megnevezés hogy az anorexiás "áldozat". Nem áldozat, simán beteg, testképzavara van.
2020. márc. 3. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
53%
"Ha borzalmasan lefogy, akkor tudja, hogy gyenge lesz, és ez kívülről is meglátszik. Ha kritikus állapotot ölt a teste, akkor az addig "szigorú" környezete (család, barátok, suli) hirtelen feleszmélhet, és elkezdik a hangsúlyt arra fektetni, hogy hogyan védjék, óvják, szeressék őt" Csakhogy nem tudja hogy veszélyesen sovány. Ez nem önsajnáltatás, nem hiszti hogy jajsajnájjatokmá, és ugráljatok körül" Nincs tisztában az állapotával az anorexiás, ő élvezi, győzelemnek éli meg ha nem eszik. És bizony nem egyet ismerek, aki mélységesen megveti a normális testsúlyúakat, mert azok "kövér disznók". Ápolónő vagyok, nem egy ilyen gyerek kötött ki nálunk- sokszor azért elég későn, mert a szülők körülugrálják, rájuk hagyják a dolgokat.
2020. márc. 3. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Azt sehol nem írtam, hogy feltétlenül a szülő lesz a hibás. De gondolj már bele, az életed onnan kezdődik, tőlük kapod meg a legelső ingert, szokást, példaképet, miegymást. Neked lehet hogy hihetetlennek hangzik, de nagyon sok szülő nem fogja fel, hogy amit csinál, az nem jó, az nem szülői érettség, és gondolom ezzel nem mondok újat, de szép kevés olyan ember van, akik igazán alkalmasak lennének szülőnek. Ugyanis a mentális intelligencia elég sokakból hiányzik. Azért helyeztem a fókuszt a szülőkre, mert sajnos sok esetben onnan indul meg ez az egész folyamat. Itt aztán két lehetséges eset van, az áldozat (vagy ha neked nem tetszik, akkor gyerek) vagy egy bizonyos életkor után felfogja, hogy mi a helyes és mi a helytelen, vagy ami a gyakoribb, ennek ellenkezője, és nem tudja mit kell csináljon, mit hogyan kell jó csinálni, rá nézve mi a helyes és mi a helytelen. Ezért nevezem áldozatnak, mert sokan nem tudják miért kerültek bele egy rossz állapotba, csak szenvednek általa, mert bár tudat alatt ott van bennük a kiváltó ok, de tudatosan nem mindenki tudja felhozni. Itt jönnek képbe a szakemberek (pszichiáter, pszichológus).
2020. márc. 3. 10:54
 4/13 anonim ***** válasza:

Mi köze a hosszú leírásodnak a fő kérdéshez?

Nem tudsz igazán segíteni, bármi is a kiváltó ok. Akinek ilyen komoly problémája van, azon szakember tud csak segíteni. Persze az ő együttműködése is kell.

2020. márc. 3. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
43%
Elárulom: a szülő úgy cirka hat éves koráig hat komolyabban a gyerekre. Utána a közösség a mérvadó amiben az ideje nagyobb részét tölti mint a szülővel.Éppen ezért is fordulhat elő hogy falkában fogyóznak, szereznek hashajtót, találnak ki olyan hülyeséget hogy pappírt egyenek éhség ellen, csak hogy ne hízzanak.
2020. márc. 3. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
51%
És hogy hogyan segíts: szerezd meg a megfelelő végzettséget...
2020. márc. 3. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
68%

Szerintem amiket írtál, igazak lehetnek egyes esetekben, de valóban nem mindig a családi környezet az ok. Érdekes dolog, hogy az anorexia leginkább tinédzserkorú lányoknál és fiatal nőknél alakul ki. Vajon miért? Valószínűleg a mai világban preferált (sokszor nem reális) nőideál van rájuk ilyen hatással. Tinikorban a fiatalok nagyon érzékenyek az őket ért kritikákra, sokszor elég, hogy valamelyik társuk (vagy akár egy vadidegen) megjegyzést tesz a súlyukra, alakjukra, és máris elkezdenek fogyókúrázni, és megfelelő ismeretek hiányában gyakran nem egészséges módszerekkel (koplalás, étrend túlzott leszűkítése stb.). A pszichés tünetek a vitamin- és tápanyaghiány hatására egyre súlyosabbak lesznek, és innentől már nehéz visszafordulni.

Egy másik jellemzője a pubertáskornak lányoknál az, hogy elkezd nőiesedni az alakjuk, szélesedik a csípőjük, nőnek a melleik, a kislányos alakjuk megváltozik. A testi és agyi fejlődéshez több tápanyag kell, ezért nő az étvágyuk is. Ezt néhányuk tévesen úgy értékeli, hogy "jaj, híztam, vastagabb lett a csípőm, túl sokat eszem". A szülő vagy más felnőtt hiába mond bármit, egymástól kérnek tanácsot. Nyilván benne van az is, hogy ahogy fogynak, egyre több figyelmet (kezdetben akár elismerést is) kapnak, különlegesebbnek érzik magukat, ami pozitív megerősítésként hat.

Szóval ez szerintem egy összetett folyamat, testi és lelki oldalon is. Épp ezért az a véleményem, hogy többnyire nem elég a pszichológus vagy pszichiáter segítsége és a szülők viselkedésének, hozzáállásának megváltoztatása, mert nem csak a lelküket kell helyrehozni.

2020. márc. 3. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Én azt hallottam valakitől, aki régebben ED-vel küzdött, hogy ő azt szerette, hogy irányítása van a teste fölött. Ha mondták, hogy nagyon beesett az arcod, meg ilyenek, tehát negatív kritikát kapott, azt is pozitívan értékelte, mert azt látta, hogy a másiknak feltűnt a változás
2020. márc. 3. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
79%

Én is olyasmit hallottam, mint a 8.

Nem a külsőhöz van köze, vagy az elvárásokhoz.

Egyszerűen ez a legkönnyebb, amit kontrollálni tud az ember. Mert ez csak rajta múlik, hogy mennyit eszik, eszik-e. Nem befolyásolja külső tényező. És ezt a kontrollt keresik.

Az ok meg mindenkinél más. És nemcsak a gyerekkorban keresendő. És a gyerekkorban sem kizárólag a családban.

2020. márc. 3. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
A kontrollhoz csak annyit tennek hozza: a bantalmazas alatt levo aldozatok szoktak igy kontroll szerezni maguk felett, ok erzik ennek a szuksegesseget. Na most aki szerint nem a szulo a hibas: de. A csaladi kornyezet az elso ahol megisnered a vilagot es elkezdessz felepiteni magadnak egy vilagkepet amiben biztosan mozgol. Na es ha a szulo bantalmazo akkor az kihathat rad. Es sajnos nem csak 6 eves korig. Ugyanis nem konkretan a szuloseg a baj, hanem a kornyezet. Az embert nagyban befolyasolja a kornyezete. Meg a mentalisan legerosebb embert is meglehet torni, ha bantalmazo kornyezetbe kerul es nem tud szabadulni. Marpedig egy gyerek nem tud menekulni sehova. Masreszt: en is mikor bantalmazva voltam elkezdtem nem enni. En igy tartottam meg a kontrollt. Hiaba voltam ehes egyszeruen nem ettem. Es nem az onkepemmel volt baj. De az anorexia azert mas, ott nem a kontroll a lenyeg, hanem az eltorzult onkep es a magad elvarasok. De mindenki mas, nem lehet felhuzni egy semat mindenkire, minden anorexias eset mas. Legalabbis szerintem.
2020. márc. 3. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!