Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A sport hogyan segit a szorong...

A sport hogyan segit a szorongason, panikon?

Figyelt kérdés
Ha en minden nap este vagy munka utan elmegyek futni, vagy valami kemenyebb testmozgast vegzek, akkor masnap napkozben nem tor ram a szorongasos roham? Vagy hogy kell ezt elkepzelni? Mit valtoztat meg a sport? Napi 4 km-ert setalok, van hogy ezt bicoval teszem meg, de ugy latszik ez keves, jol gondolom?
2020. ápr. 2. 12:52
 1/7 anonim ***** válasza:
72%

Az átlagos feszültséget, sztresszes szorongást a kortizolszint okozza.


[link]


Ez reggel csúcsosodik, ezért szorong az ember főleg felkelés után.


...

[link]


A sport ezt a neuroendokrin rendszert is segít szabályozni, de hat az endorfin rendszerre, plusz a dopaminerh reward rendszerre.

Egy jó edzés stimulálja a jutalomközpontot.


Ez a kellemes elfáradás, több órán keresztül is kitarthat.


Régen a parasztok kimentek dolgozni a földre, a szabadlevegőn így a kortizolszintjük sem verdeste az eget. Estére kellemesen elfáradtak szorongás nélkül békésen elaludtak.


Ma az irodában szétb...sza az ideg már reggel és a neuroendokrint nem szabályozza a mozgás!


Ez a rendszer arra alakult ki, hogy reggel beüssön a harciszellem, belökje a napot, leölöd a mammutot... aztán elmúlik a stresszor és békésen alszol.


Csakhogy nem múlik el a stresszor, nem vadászod le a mammutot és nincs fizikai aktivitás ami kiegyensúlyozza a kortizolt és a többi hormont..

2020. ápr. 2. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

... és kb ami hat az egy több órás elosztott fárasztó edzés, vagy nagyon intenzív egy órás.


Nekem 2-3 órás intenzív boulderezés, falmászás vagy monti okozza ezt a hormonhatást...estig.


Reggel kezdődik újra a mókuskerék és a reggeli szorongás.

2020. ápr. 2. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Viszont es a rövidtávú hatás! A rendszeres heti 3 edzésnek már komoly hisszútávú hatása lehet az idegrendszerre, keringésre és még neuroplaszticitás is bekövetkezik.
2020. ápr. 2. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Én szorongok depressziós vagyok

És állandó belső feszültségem van

Megmerettem a kotizol szintet amikor kell

És az alsó ref értéknél volt !!!!hát ez van

Pajzsmirigy 4-5 felé érték is rendben

Mert ez is okozhat ijesmit

Nem lehetnének ijen bajaim

de mégis???

Üdv

2020. ápr. 2. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
38%
Sehogy amig nem változtatsz a gondolkodáson.Emberek felkelnek elkezdenek aggodni mert meló,fönök lebasz stb. Tökmind1 hogy lemész este ameddig szar a gondolkodás. Főnök vagy a munkatársak tökmind1 ki. Annak megy neki és gunyolodik rajta aki minden szart elvállal és semmi kiállása sincs. Sport max abban segit hogy jobb lesz a kiállás meg lesz hobbid ha szereted.
2020. ápr. 2. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

#4 Azért mert ez egy összetett rendszer része.


Lehetetlen csak a kortizolszintből bármit is leszűrni.


Hiszen a szorongásért nem CSAK a kortizolszint felelős, hanem agyterületek, idegpályák megváltozott neurotranszmitter szintje szinaptikus szinten... és bőven nem csak neurohormonoktól függ, hanem tartósan megváltozik az agy szinaptikus szinten.


Egy generatív szorongás, pánikbetegség egy összetett folyamat, nem írható le csak a kortizolszinttel. Nem is ezt mondtam...


Hanem azt, hogy a kemény edzés segít helyzebillenteni időlegesen a neurottanszmitterszinteket, és természetes nyugtatóként hat emellett.


Kemény edzés után, kellemes nyugodtság lesz urrá az emberen egy ideig.

2020. ápr. 2. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Es hosszutavon teljesen megszuntethetoek ezaltal a rosszulletek? Regen sportoltam, tancoltam, es nem volt semmi ilyen jellegu panaszom.
2020. ápr. 2. 22:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!