Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Bele lehet őrülni, ha elhagyja...

Bele lehet őrülni, ha elhagyja a vallását valaki?

Figyelt kérdés

Mélyen vallásos családban nőttem fel, de 20 év után rá kellett jöjjek, egyik sem igazi. Az összes csak menekülőút a félelmek, kérdések elől. Egy emberi tulajdonságra épített önnyugtatás. Éveim mentek rá, hogy keressem a katolikusok istenét, de az egyház felől is állandó elutasítást kaptam, vagy értetlenül néztek rám, hogy egyáltalán hogy tehetek fel olyan kérdéséket mint, pl. itt ez a járvány, itthon is születtek rendelkezések, de mindenhol más. Akkor az egyiknek ezt súgja a Szentlélek, a másiknak azt? És még sok ilyen kettősséggel találkoztam a Bibliában is, de egyikre se érkezett válasz. Pl. Jób esetében, a próbatételkor meghal az egész családja, aztán Jób, a stroy főszereplője kitart Isten mellett, jutalmat kap, szuper. De hahó, meghalt csomó ember. Ők nem teremtmények voltak? Vagy erre lettek teremtve? Ez volt a nagy feladatuk? Általuk megpróbáltatni Jóbot? És a szentek esete is. Egyértelmű, hogy elvileg Istennek vannak "kedvencei". De miért? Akit nem választ ki azzal mi lesz? Még a teremtője se tartja értékesnek, mert van nála értékesebb? Na és így tovább. (Elnézést a vallási kifejtésért, lehet abba a kategóriába illene,de akkor félek nem jó választ kapnék. Itt nagyobb erre az esély.)


Szóval eldöntöttem, hogy ok, hülyeség az egész. De azóta mindig itt van bennem, hogy mi van ha nem. Mi van ha mégis van Isten? Akkor jól megszopom. Mi van ha ez egy próbatétel, és ezzel vizsgáztatja a hitem? Miért ne hinnék, hisz nincs vele veszteni valóm, sőt, sokan tudat alatt hisznek azért, hogy nyugalmuk legyen ha stresszesek. Sokan imádkoznak félelmükben dolgozatkor, állásinterjú előtt. Csakhogy én már így nem tudok, ha tudom, hogy ez egy mese, és ide bújok a gondok elől, ez csak egy menekülőút.


Úgy érzem felrobban a fejem. Egyrészt az értelmet is ez adta az életemnek,hogy üdvözüljek, másrészt bánom, hogy balga voltam. De hány gyerek kap ilyen nevelést, másnak is ekkora trauma lenne rájönni, hogy nincs a vallásnak alapja? Vagy el fog múlni ez a lelkiismeret furdalás? Olyan, mintha szembe mennék a családommal, a neveltetésemmel. Nem tudom leírni, olyan mintha szétszakadnék. Legszívesebben kifutnék a világból.



2020. máj. 5. 00:24
 1/9 anonim ***** válasza:
76%
A valláskárosultság pont ilyen, ahogy leírod. Beszűkít és leamortizál.
2020. máj. 5. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
86%
Én nem őrültem bele, hanem megkönnyebbültem. Eljut az ember egyfajta közömbösségre, amikor már nem akar minden kérdésre választ kapni és akkor megkönnyebbül. Nekem megkönnyebbülés volt azt gondolni, hogy Isten nem létezik, ezért nem kell feltennem többé azt a kérdést, ami annyira nyomasztott, hogy miért temettem el idő előtt a családom nagy részét? Olyan 15 év múlva jutottam el addig, hogy el tudjam fogadni azt is, hogy talán mégis létezik. De már nem akarom mindenáron tudni. Számomra a hitem elhagyása óriási felszabadulás volt. Ma már nem tagadok meg mindent, amiben hittem, de már nem hiszem azt, amit 20 évvel ezelőtt, hogy mindent tudok Istenről. Már nem vagyok olyan ítélkező és nem hiszem magamat jobbnak másoknál. Nem akarom megvásárolni az ingyen kegyelmet templombajárással és szolgálatokkal és a mindennapi imádságokkal. Olyan 15 éve ki se nyitottam a Bibliát. Ha belegondolok, korábban ha egy napot kihagytam, iszonyatosan bűnösnek éreztem magam, ezt erősítették a gyülekezetben is. És ha nagyon belegondolok, néha azt érzem, mióta nem akarom megszolgálni az ingyen kegyelmet, és nem is tartom magamat jobbnak másoknál, azóta hasonlatosabb vagyok ahhoz, akivé Isten hívőként próbált formálni.:)
2020. máj. 5. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
73%
Szerintem nyugodtan higyj Istenben, csak a hülye, felesleges, kitalált és agymosó dogmákat felejtsd el.
2020. máj. 5. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Furcsa, hogy ez is lelkiismeret furdalást okoz. Egyből jön a tudatalatti gondolat, hogy igen, én megtaláltam az igazi utat Istnehez, különleges vagyok, mert nekem sikerült. És mással mi lesz? Akiket alkotott, azoknak mind egyenlő esélye kellene, hogy legyen.

És most írtam le, hogy nem is hiszek már benne, akkor miért gondolok erre, hogy mégis? Áh, nem bírom, felfordult az elmém.

2020. máj. 5. 00:58
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem te máris beleőrültél. Ezért is jobb ateistának lenni, mi nem tépelődünk azon, hogy mi van ha mégis van isten. Mert szerintünk nincs, és kész.
2020. máj. 5. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Én se abba őrültem bele. Inkább felszabadultam, mikor azt hallottam mashol,hogy isten nem buntet, nem ver..
2020. máj. 5. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Mindenkit traumatizál, ha évekig egy hitben él, majd hirtelen rájön hogy nem az a világ, aminek hitte.

Például azokat is sokkolja, akik évekig élnek boldog házasságban, de kiderül hogy a párjuk 5 éve szeretőt tart, és az egész amiben hittek, egy hazugság volt.

Az életed során többször fordul elő az hogy megkérdőjelezel dolgokat amikben hiszel. Nálam ez úgy volt, hogy egy mérsékelten vallásos családban nőttem fel. Láttam hogy nekik nem működik amit csinálnak, ezért sokat olvastam, érdeklődtem és nagy dühösen teljesen ellene fordultam a dolognak, kb a te korodban.

Akkor kezdett el érdekelni a sátánizmus és az ateizmus. Ahogy látom sokan vannak ezzel így mivel ez a másik pólus, így az ember mérgében nem tud mit csinálni mint elindulni az ellenkező irányba. Van aki itt megáll. De nekem mondjuk ez nem volt elég. Tovább mentem mindenféle spirituális, ezo, tanulmányok felé.

Addig érdeklődtem, míg kérdéseim voltak, és kutattam amíg meg nem kaptam mindenre a választ, és nem hagytak bennem kételyt.

Neked is ezt ajánlom. Lehet hogy nem úgy van, ahogyan tanultad, ahogy eddig hitted. De nem jelenti azt hogy teljesen hazug az egész. Kutass tovább, és találd meg azt, ami számodra hiteles válasznak tűnik.

Ma már nem vagyok semmilyen vallás híve, de rengeteg különböző információt és tanítást raktam össze, amiből megértem a világot és ami számomra működik, hogy jó életem legyen. A kereszténység nem volt az.

2020. máj. 5. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Phoney ***** válasza:

Elég veszélyesek tudnak lenni ezek a huszonéveskori csalódások. Amikor valaki nem kapja meg valami fontostól azt, amit keresett, akkor „csalódik”, majd eldönti és megracionalizálja, hogy az egész a gyökeréig baromság, aztán nem ritkán 10+ év nihil és lelki nyomor után fogja fel, hogy nem volt az annyira baromság, meg amúgy szüksége is lett volna rá, csak nem egész úgy működik, ahogy ő elképzelte magának (vagy ahogyan mások előadták neki). A valláson kívül sok minden mással is lehet ugyanígy járni, pl. házasság, barátság, erkölcs, stb.


A kérdésre válaszolva, az addigi vallását elhagyni az embernek még nem feltétlenül lenne nagy törés, de ha azon túl nem tud valami másban lelki (spirituális, szimbolikus, ahogy tetszik) életet élni, az roncsot csinálhat belőle; ehhez az ürességhez felnőttként már nem mindenki tud alkalmazkodni, főleg aki nem kizárólag világkép és templombajárás szintjén volt „vallásos”. (Nálad nem tudom, mi volt a helyzet, a leírásból nem egyértelmű.)


Ha parkolópályára akarod tenni egy kicsit a dolgot, és racionálisabban akarsz gondolkodni róla, akkor Carl Gustav Jungnak sikerült ezt úgy megközelítenie, hogy sem vallásos, sem ateista állásfoglalás nincs benne, mégis meg tudja fogni a vallások értelmét és hasznát a pszichológiai jelenségeiken keresztül (de nem „elpszihologizálva”). Ezt pont ingyen is el lehet érni online, megkeresem, ha érdekel.


Katolikusként egyébként (vagy akár csak Jób könyve után) tudhatnád, hogy ez a "önmegnyugtatásból kitalált vallások" nem felel meg a valóságnak. A kereszténység előtt az Ószövetségben és több más ókori vallásban közös volt, hogy "van Mennyország, de minden ember az alvilágba jut". És az alvilág már a Gilgames-eposzban is egy elég szar hely volt, aminél jobb lenne meghalni... szerinted ki próbálta ezzel megnyugtatni magát? Még ha ateista szemszögből akarod is megmagyarázni, hogy hogyan születtek a vallások, ez az "emberi tulajdonságra épített önnyugtatás" akkor is egy nagyon olcsó, és finoman szólva nem tudományos magyarázat.

Szóval egy dolog, hogy kétkedsz, de hogy te TUDOD, „hogy ez egy mese, és ide bújok a gondok elől, ez csak egy menekülőút”, az nem felvilágosodás, hanem csak egy másik, sokkal rosszabb „vallás”. Erre is bátran rá lehet fogni, hogy csak eleged lett a vallásodból, de nem bírod a bizonytalanságot és inkább ebbe a megalapozatlan „nagy rájövésbe” menekülsz. Ez ellen persze öntudatlaul szintén tiltakozol, ezért is érzel szétszakítottságot. Mert tudatosan ezt döntötted el, így el akarod fojtani a tudatot, hogy ez a „rájövés” csak egy „semmiből előhúzott” önmegnyugtatás. Még a kereszténységben is sok minden előfordul, amivel szemben az ateizmus önmegnyugtatás lehet – ahogy ezt a válaszolók közül is megerősítették.

2020. máj. 5. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Az lehet, hogy megőrültem már, de hátha van visszaút. Köszönöm a tanácsokat is! Látszik ezekből, hogy az embernek mégis szüksége van valami hitre, lelkiségre. Bár nem értem miért, sőt mostani állapotomban ezt is furcsának találom, hogy miért szükséges ennyire utána járni egy istennek, vallásnak, vagy kialakítani egy saját hitrendszert. Úgy látszik így működünk.


Egyébként nem csak hogy minden vasárnap, sokszor hétköznap jártam templomba, egy idő után a plébános jobb keze lettem. Próbáltam összekapni a helyi közösséget, sok szabadidőt fektettem bele, hogy azt a kevés templomba járó embert kirángassam a monoton, vasárnapi kereszténységből, igazi lelkiséget, hitet szerettem volna mutatni nekik. Voltak jobb és rosszabb időszakok. De ahogy egyre jobban beleláttam az egyház működésébe, a visszásságokba, kétszínűségbe, úgy éreztem, ez az egész inkább egy maffia. Kiábrándultam, máshova jártam templomba, próbáltam találni válaszokat, és aztán egyre inkább feladtam.


Kedves utolsó, szívesen elolvasom azt a könyvet, ha megtalálod. Kétségtelen, hogy ez is egy menekülés, hogy most épp a nagy felvilágosult lettem. Nem szeretném elhagyni a hitem, pont hogy jobbá akarom tenni, és bárcsak az egyház is jobb útra térne. Talán van abban igazság, hogy már a kezdetek óta megvannak az alapok, amikre a vallások épültek. Több lehet mint önnyugtatás, de nem tudok egyelőre úgy tekinteni rá, mint igazság. Még mindig menekülésnek látszik. Bár ezek szerint folyton menekülni kell. És igen, szétszakít, mert elegem lett, de nincs más, nincs jobb. Marad a semmi, vagy a visszaút/másik út.

2020. máj. 6. 02:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!