Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Honnan tudtátok meg, hogy...

Honnan tudtátok meg, hogy borderline személyiségzavarotok van? Esetleg volt, aki (nem terapeuta) rávezetett?

Figyelt kérdés

Összetörtem...

Másfél éve vagyok együtt a párommal, sok év vágyódás után. Fél éve volt egy összeomlásom (miközben mindenki aki ismer, tudja, hogy mennyire talpraesett, határozott, céltudatos ember vagyok), miután nem értettem, mi történik a kapcsolatomban. A figyelem már semennyire sem irányult rám, az életünk csak ő problémáiról, öngyűlöletéről, értéktelenségéről, sikertelenségéről és az üresség érzéséről szólt. Nem értettem, hogy nem látja magát olyan értékesnek, mint én (ahogy folyton mondom neki), valamint a rengeteg törődésem hogy nem ad semmit, összetörtem...


Terápiára járok fél éve, de kb csak a kedvesemről beszélünk. Elég hamar rájöttünk, hogy a viselkedése tökéletesen ráillik a borderline személyiségzavarra. A 9 kritériumból nyolc erősen igaz...


Minden percben készen állok és figyelek, kontrollálom magam annak megfelelően, hogy milyen a hangulata, mikor mondhatok dolgokat... NAgyon figyelek rá és szeretnék segíteni, de tudom, hogy ezred annyit sem ér a kis lelkességem és szeretetem, mint egy képzett terapeutáé.


Gyakran kérdezi kétségbeesetten, hogy "Mi a baj velem??", ilyenkor mondanám, hogy én tudom... De ismerem annyira, hogy csak áttaszítanám őt a legroszabb állapotba, azt fogná fel, hogy "ő egy hibás emberi lény, nincs értelme léteznie sem". Mélységesen elutasít minden külső segítséget, főleg a pszichoterapeutákét - fél a megbélyegzéstől és az "igazságtól". Ha a legapróbb ráutalás is történik, hogy esetleg az elméje nem teljesen egészséges (nem, nem szoktam beszólogatni!), akkor pillanatok alatt üvöltve osztja a véleményt.


Nagyon kétségbe vagyok esve és szeretném, ha valaki segítene rajtunk. Olvasok most egy könyvet (Manuela Rösel: Ha fáj szeretni), ami segíthet nekem jobban kommunikálni vele és emgérteni őt: olyan, minta rólunk írták volna. De az, hogy én megtanulom őt kezelni, csak az egyik fele a közös életünk egyengetésének. Szeretném, ha picit jobban lenne, és ha járna szakemberhez.


Hogy tudom neki elmondani, hogy erre lenne szüksége, a legkevesebb lelki sérelem nélkül?

Ti hogy tudtátok meg?



2020. aug. 13. 10:54
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
46%
Nem tudod kezelni. Én sem tudtam az enyémet. Egyre durvább lett, én megbetegedtem, pánikbeteg lettem mellette. Ha vele maradsz, ő nem fog javulni, mert terápia nélkül nem lehet. Viszont már ketten lesztek betegek. Egy borderline a hozzátartozója életét legalább tíz évvel rövidíti meg.
2020. aug. 13. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Itt egy kérdés a témában, itt elég sokat írtam. Sajnos itt engem is elhordtak mindennek, de diagnosztizált borderlineosként már megszoktam, hogy sok embernek nem tetszik a szókimondó, éles stílusom. Itt is látszik, hogy mód felett felidegesítettem magam másokon, még egy ilyen névtelen fórumon is, de gondolom, a barátnőd által tudod, miről beszélek.


Szóval az 1., 3 és 6. választ is én írtam. A 6.-ban elég bőven írtam az állapotomról, és annak kialakulásáról, észrevételeimről. Persze később elemeztem magam én is, amiről a többiek írtak, és egyáltalán nem 80 az IQ-m, azzal nem tudtam volna egy olyan egyetemi szakot sem elvégezni, ami jó matektudást igényel. :)


Azonban ne felejtsük el, hogy amikor jöttek a tünetek, 13 voltam, és sajnos akkor divat volt a szomorú idézetek, érvágós képek megosztása, emo, stb. Ezért azt hittem, hogy ez a normális. Rengeteg osztálytársam szenvedett hasonló módon, csak az volt a különbség, hogy ők 6-12 hónap alatt túljutottak a tinédzserkori mélypontokon, míg nekem sok év alatt sem sikerült. Amikor pedig 18-20 évesek lettünk, és láttam, hogy ők már sikeresek, és a régi, "depressziós" énjüknek nyoma sincs, kezdtem kapiskálni, hogy velem tényleg baj van.


A másik, amiért nem vesszük észre ezt a problémát - és ez a barátnődnél is fennállhat -, hogy sokszor óvónők, tanárok nem veszik észre, hogy valami baj van. Ami elég szomorú, mert úgy tudom, hogy az egyetemen vannak gyermekpszichológiával kapcsolatos tárgyaik. Miután pedig pont azok bagatellizálják el a problémádat, akikre felnézel, és akitől segítséget remélhetnél, nem fogsz azon gondolkozni, hogy ezt akár meg is lehetne gyógyítani.


Szerintem egy nyugodtabb pillanatban mindenképp érdemes lenne leülnöd a barátnőddel, akár borderline YouTuberek videóit, bloggerek írásait megmutatni neki. Lehet, hogy elsőre nem lesz kedvező a fogadtatás, pl. neked áll, és leordít, amiért "bolondnak nézed". Viszont biztosan el fog rajta gondolkodni. Mindenképp legyen meg benned a segítő szándék, és ezt kommunikáld is felé. Ha jobban átgondoljuk ezt a diagnózist, akkor felszabadító érzés is lehet megkapni.


Ha már tudjuk, hogy ez egy betegség, ami nem csak minket érint (ezáltal nem csak mi vagyunk "elfuseráltak"), és van rá gyógymód, akkor egy fokkal nyugodtabbak lehetünk.

Ez nem mást jelent, mint azt, hogy van kiút, és vannak olyan szakemberek, akik segítséget tudnak nyújtani.

2020. aug. 13. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Jaj, magát a kérdést elfelejtettem linkelni, ahol a válaszaimat olvashatod.

https://www.gyakorikerdesek.hu/egeszseg__mentalis-egeszseg__..


Egyébként a 2. és az 5. válaszoló is jókat írnak.


A barátnőd pedig szerencsés veled. :)

2020. aug. 13. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

#3 Köszönöm, pont a Te hozzászólásod olvastam utolsóként, mielőtt rászántam magam a kérdés megírására :)

Igen, egy borderes írására gondoltam, hogy megmutatom neki, amolyan "nahát nézd, de ismerős..."-kezdetű szöveggel. Várom a jó pillanatot és szöveget. Most sajnos két hete dominálnak a keserű órák, nehezen találom a megfelelő alkalmat...

Szeretném neki kiemelni, hogy nem ő "elfuserált", hanem betegség - pontosan, ahogy Te fogalmaztad! Köszönöm a bíztatást!

2020. aug. 13. 15:34
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon szívesen. :) Majd írd meg, mi volt.


Bízom benne, hogy együttes erővel le tudjátok küzdeni. Vagyis az a jó szó, hogy enyhíteni tudtok rajta. Tapasztalatból mondom, hogy 1-2 év intenzív terápiára szükség lesz, de utána sem árt, ha időnként összefutnak a dokival kontrollra. Legalább havonta egyszer. Én is azt szeretném, ha esetleg nem tud újra minden héten vállalni.


A terápia alatt megfigyelhető már a javulás. De! Fel kell készülni arra is, hogy ha olyan dolog jön elő a szakembernél, amit eddig eltemetett magában, akkor átmenetileg rosszabbul lehet. A javulás sosem lineáris, de hosszútávon látni fogod, hogy jobban van.

2020. aug. 13. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
87%
Szerintem, ha nem annyira súlyos eset, mint pl én is Borderline vagyok, de a jobbik felén vagyok a skàlának, akkor, ha a Terapeutád nem ellenzi, megpróbálhattnátok egy olyan szakembernél aki ért a személyiségzavarokhoz a párterápiát. Mondd, hogy Neked van rá szükséged. Így már szakember kezében lesz a párod is.
2020. aug. 14. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
54%
Én borderline mellett mentem tönkre.
2020. aug. 14. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
37%

Kezd kicsit unalmas lenni ez a Border melett mentem tönkre szöveg...

Miért nem léptek ki egy ilyen kapcsolatból hamarabb? Miért várjátok meg, hogy tönkre menjetek bele?

2020. aug. 14. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
Mert szeretjük? Mert segíteni akarunk?
2020. aug. 14. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
7-es vagyok. Pont ezért, ahogy a 9-es írta: Szerelemből. Segíteni akarásból.
2020. aug. 14. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!