Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Egy autistánál az elzárás...

Egy autistánál az elzárás mennyire segít, ha rossz volt?

Figyelt kérdés

2020. nov. 11. 12:01
 1/9 Metionin ***** válasza:
78%
Semennyire. Őket nem hatja meg az ilyesmi és a "rossz volt" is elég tág fogalom.
2020. nov. 11. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
37%
Minden rosszban van valami jó. Ha neked rossz, amit csinált, akkor veled van-e a baj, nemtudomkérdezem.
2020. nov. 11. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
76%

Gyerektől függ szerintem. Példálózni csak magammal tudok. Én nagyon makacs vagyok (autistáknál tipikus), és ezt bármilyen szülői hatalommal meghozott ellenlépés csak erősíti. De eleve olyan szüleim vannak, akik inkább érveléssel próbálkoztak. Nálam jobban működött a "ne kiabálj, mert az nekem rossz érzés, fáj tőle a fülem" mint a "ne kiabálj, mert egy hétig nem kapsz zsebpénzt".


Apróság, de fontos, hogy minél pontosabban meg kell nevezni, hogy mi a baj. Az, hogy "rossz vagy", nem alkalmas erre a célra. Az már igen, hogy "fáj a lábam, mert otthagytad a legókockákat a földön, ráléptem és megnyomta a talpam".


Nekem még az arányos reakcióval is nehézségem van. Szóval ha anya azt monja, hogy fáj a talpa, mert rálépett az általam széthagyott legókockákra, simán lehet, hogy sírva fakadok, hogy micsoda katasztrófát okoztam. Nekem még az is kellett pluszban, hogy elmagyarázzák, mekkora a baj. "Most nem történt nagy baj, de azért szeretném, ha jobban figyelnél."


A szülői hatalommal élő büntetést is képes voltam elfogadni, ha előre pontosan meg volt beszélve. Visszatérve a legókockás példára, valószínűleg belementem volna abba, hogy ha legközelebb is ottmarad a legó, akkor egy hétig nem lesz legó utána. Úgy nem működött volna, ha ez mint büntetés deklarálva van, nem megbeszélve, akkor megint a makacsságom jött volna elő. Szóval az kell hozzá, hogy én is beleegyezzek, de az egyáltalán nem reménytelen.

2020. nov. 11. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Metionin ***** válasza:
84%
3. Valahogy én is így voltam. Kiskoromban nem igazán akartam enni, úgyhogy anyám elővette a jól bevált "nem állsz fel amíg meg nem eszed" szöveget. Egy délutánt és egy éjszakát ültem a kaja mellett mozdulatlanul, reggel feladta. Egy auti/aspi gyerek nem büntethető és korlátozható úgy mint egy neurotipikus aki egy ilyen fenyegetéstől megijed. Főleg ha az hirtelen következik be és el se magyarázzák, mit csináltál rosszul.
2020. nov. 11. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
65%
#4: annyira örülök, hogy az én szüleim nem így álltak a kajához. Szerintem ezért úsztam meg az evéssel kapcsolatos, felnőttkorba húzódó problémák nagyját. Nálunk semmit se volt kötelező megenni. Akinek nem tetszett a kelkáposztafőzelék, az ehetett vajas kenyeret helyette, még csak éhes se kellett maradjon. Most, felnőttként minden zöldséget szeretek - ha nem is minden formában, de legalább egyféleképp.
2020. nov. 11. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Metionin ***** válasza:
5. Az nagy szerencse, én olyan 16 éves koromig küzdöttem emiatt problémákkal. Nem mertem mások előtt enni mert állandóan csesztettek. Aztán elköltöztem és kialakítottam a saját evési szokásaimat. Felnőttként elég sok mindent megeszek de ez a halmaz nagyon kevés olyat tartalmaz amit anno otthon kellett enni.
2020. nov. 11. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Én is enyhe autista vagyok. És sokszor feladta, a leckét anyukámnak, mert ő volt otthon velem. De nálam is az vált be, ha megbeszéltük a dolgot. Egy kezemen meg tudnám számolni hogy mennyiszer kaptam ki. Most sem könnyű de most már azért jobban megtanultuk kezelni a helyzetet.
2020. nov. 11. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
4-es, nálunk az volt, hogy amit nem akartam magamtól megenni, azt belém tömte apám. Van egy olyan emlékem 7-8 éves koromról, hogy konkrétan kimenekültem a házból az udvarra vacsora alatt, mert belém akart tömni valami kaját. Ha jól rémlik, aznap délután valamelyik osztálytársamnál vendégségben voltam és náluk ettem, ezért nem voltam már éhes otthon vacsorakor. Anyám meg csak ült az asztalnál és végignézte az egészet, meg se próbálta leállítani apámat. És tuti, hogy több ilyen eset is volt, csak ez maradt meg bennem a legtisztábban. A két kezemet összetettem volna érte, ha ilyenkor nem azonnal büntetést kaptam volna, hanem megbeszéltük volna a dolgokat. A megbeszélés MINDIG sokkal hatékonyabb, mint a büntetés, akár autista, akár neurotipikus gyerekről van szó.
2020. nov. 13. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Egy autista nem fogja tudni, hogy milyen rosszat tett, ha csak annyit mondanak neki, hogy rossz volt. Így csak azt fogja érezni, hogy önkényesen bántják. Pontosan meg kell magyarázni, hogy miért büntetik.

A beküldés a szobába, fürdőszobába viszont segíthet, ha úgynevezett meltdown van. Ekkor hamarabb ér véget a roham, és újra a normál formáját hozza.

2020. nov. 17. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!