Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Testsúly-növelési probléma...

Testsúly-növelési probléma (pszichés gond)? F

Figyelt kérdés

Megpróbálom röviden összefoglalni a problémámat. Igazából kívülálló véleményére lenne szükségem, mert nem tudom, hogy mennyire látom át a problémát.


28 éves 186cm magas, jelenleg 77kg-os férfi vagyok. Világéletemben, egy viszonylag "átlagember étkezés" mellett 56-57 kg között mozogtam mindig.


Mondani sem kell, folyamatosan megtaláltak; iskolában cikiztek/bántottak, sőt még rokonságban is elsütötték a poént, hogy aztán attól nem kell félni, hogy a karácsonyi kajálás után nem tudom felvenni az inget, utcán legomboltak pénzzel, ha jött egy balhés alak, azonnal felém vette az irányt stb. stb.


Nagyon tönkretette ez az önbizalmamat, ezért kb 4 éve döntöttem el, hogy változtatok a testemen, de az arcommal mindig tökéletesen elégedett voltam.


El kezdtem testépíteni, és ehhez kapcsolódó étrendet követni.


Nagyon nem akarok belemerülni a részletekbe, nagy vonalakban kb. heti 4-5x edzek, ez tartalmaz súlyzós edzést, boxolást.


Jó 4000 kalóriát beviszek minőségi ételekből, be van táblázva a napi étkezésem.


A probléma viszont itt kezdődik. Sajnos nem tudok a sportban elérni egy olyan szintet, hogy azt mondja egy kívülálló, ha meglát, hogy súlyzózok...


Felszedtem 20 kilót, ami javarészt izom, azóta nem kaptam bántó megjegyzést, de olyat sem, hogy megtestesedtem volna... Nagyon meg sem találtak azóta, igaz nem sokat voltam a belvárosban már jó ideje.


Mintha egy átlagtestet értem volna el 4 év küzdelem alatt, amiért más a kisujját sem mozdítja.


Már nagyon régóta a testfelépítéshez kötök sok mindent, pl. hogy munkahelyen ne merjenek belémállni, vagy pl. ha szép nőt szeretnék meghódítani, ahhoz egy nagyon stabil kiállás kell, ha úgy adódik meg tudjam védeni, vagy alapból megakadályozni egy konfliktust.



Bár elég szánalmas, az igazsághoz tartozik, hogy egy ideje munkanélküli vagyok, mert nem sikerült elég tömeget magamra szednem, ezért nem is kerestem munkát (igaz szorongással, szociális fóbiával is küszködöm). A szerencsém, hogy viszonylag sok megtakarításom van jelenleg.



Sajnos akármennyire próbálok tovább hízni/izmosodni, nem megy. Renegeteg speciális edzésprogramot, 4500 kalóriás tömegnövelő étrendet próbáltam, nem bírok testes férfi lenni. Az a gond, a rengeteg próbálkozás rengeteg időt és energiámat is elveszi.


Azért ide írtam ki a kérdést, mert a testépítés rovatba csak leugatnának, hogy nem eszek eleget (semmit nem értenek sajnos a genetikához stb.), más topikba meg elviccelnék, hogy egyek zsírszalonnát stb.


Magamról nem teszek be fotót, de az interneten keresgélve találtam egy olyat, amely talán legjobban a jelenlegi testemhez hasonlítható:


[link]



Mi tévő legyek? Fogadjam el így magam valahogy, vagy jogos elvárás magamtól, hogy ilyen sportolási múlttal több eredményt kellene elérnem?


2020. nov. 28. 23:03
 1/5 anonim ***** válasza:

A képen egy normál alkatú férfi van.

Ennyi sportolástól, és a paraméterek alapján, szerintem jó pasi lehetsz.

Már mint külsőleg.

Modell ügynökségnél próbálkoztál?

2020. nov. 28. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Régen, 17 évesen próbálkoztam, de nem az én világom volt igazából, és nem merültem bele.
2020. nov. 28. 23:16
 3/5 anonim ***** válasza:

Én 190 centi vagyok, ehhez a magassághoz voltam 60 kiló, úgyhogy kb egy szinten álltunk. Jelenleg 83 vagyok, hasonló testalkattal, mint ami Neked lehet. Engem is cseszegettek, amiért pálcika voltam, de ez csak hozzátett ahhoz, hogy elkezdjek edzeni. Eleve nem voltam megelégedve magammal. Viszont nálam pont az edzés adott önbizalmat az önbizalomhiányos, kezdődő pánikbeteg, szociális fóbiás, szorongó énemnek, neked meg pont fordítva, mert ez (másoknak való megfelelés, testképzavar) váltja ki a frusztrációt.


Én se kaptam mindenféle elismerő megjegyzést, hogy ,,húha, te aztán széles vagy, mint az m5ös autópálya..." vagy hasonló, max. családtól, rokonoktól, de ugye ők azt mondják sokszor, amit akarsz hallani... Max olyan jegyezte meg, hogy ,,megemberesedem", akikkel már régen találkoztam és az régi állapotom élt bennük. Őszintén szólva ez engem nem érdekel és Téged se érdekeljen. Tedd fel magadnak a kérdést, hogy elégetett vagy-e magaddal? Ha igen, akkor nincs probléma, folytasd tovább. Ha nem a válasz, akkor meg gondolkozz, hogy megtettél-e mindent az eredményért vagy keresd meg azt, hogy miért nem vagy elégedett. Bár nekem úgy jött le a kérdésedből, hogy mások véleménye az, ami Téged érdekel. Ha ezt folytatod, akkor nem is fogsz továbblépni. Ezt nekem is fel kellett fognom.


Én úgy állok hozzá az edzéshez, hogy tudom, hogy hogy kezdtem és milyen voltam akkor és most milyen vagyok, hol tartok. Fel vannak írva nálam a füzetemben (amiben edzésről edzésre leírom az edzéstervet, ezzel is tudom követni a fejlődést) a céljaim, amiket elértem. Ezeket vissza tudom nézni, amikor valami miatt megakadok, vagy akárcsak megnézek magamról egy régi képet és sokat segít mentálisan.

Még én se nézek ki úgy, ahogy szeretnék, 2 év biztosan kelleni fog, de ez van. 60 kilóról sem 1 nap alatt mentem fel 83ra, ahogy te se 1 nap alatt mentél fel 77re.


Valamint az a rész, amikor írtad, hogy a nyeszlett időszakodban az utcán legomboltak, meg a balhés alakok egyből belédálltak. Na, ezt én is éreztem, de utólag beláttam, hogy ez csak azért volt, mert 0 önbizalmam volt (mint ahogy Neked is) és valójában semmi köze nem volt a dolgoknak ahhoz, hogy vékony vagyok, csak én dumáltam be magamnak. Nyilván, egy 120 kilós,száraz, 2 méter magas toronyba senki nem akar belekötni, de ha nem a szélsőségeket nézzük, akkor nincs nagy különbség. Nyilván az olyanokat választják ki, akikről lesül már messziről, hogy ha pofán verik, akkor még ő kér bocsánatot, hogy a másik ökléről lejött a bőr. Ez viszont szerintem független a testalkattól (a szélsőségeket kivéve persze, mint az előbb említett 2 méteres-120 kilós kombó).


Kissé elkanyarodtam a témától és bele is keveredtem, úgyhogy lehet kicsit olyan lett, mint az óvódás által sütött piskóta. Szóval visszatérve:


,

,Mi tévő legyek? Fogadjam el így magam valahogy, vagy jogos elvárás magamtól, hogy ilyen sportolási múlttal több eredményt kellene elérnem?"


Folytasd tovább az edzést és a helyes kajálást és tegyél meg minden tőled telhetőt, ahogy eddig is. Fogadd el magad úgy, ahogy vagy, valamint fogadd el, hogy nem fogsz hűdegyorsan kétajtós szekrény lenni (mellesleg most már jobban fog látszódni, ha szedsz fel izmot, mert úgymond már nem a 'nyeszlettből vékony' kategóriában edzel, hanem a 'vékonyból izmos'ban.)

Az elvárásod pedig nem jogos, mert nincs megszabva, hogy bizonyos sportolási múlttal mit kell elérned. Igen, valaki fele annyi idő alatt éri el ezt, valaki meg kétszer ennyi idő alatt. Valaki edzés nélkül jobban néz ki és erősebb, valaki meg kétszer ennyi idő edzéssel se jár a közeledben. Ennyi. Ne gondold túl, ne beszélj be magadnak minden baromságot, mert hidd el, senkit nem fog érdekelni majd a munkahelyeden sem, hogy hogy nézel ki. Sőt, biztosan lesznek majd ott pocakosak, meg nyeszlettek is.


Remélem azért érthetően írtam a dolgokat. Sok sikert! :)

2020. nov. 28. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

#3


Hálásan köszönöm a válaszodat, na ilyenre vártam, aki átlátja, hogy mi a helyzet, és ennyire hasznosan válaszol.


Én a testépítés kategóriát régen látogattam, de teljesen elszoktam onnan, mert úgy érzem, nincs ott helyem, gyakran fikáznak másokat, nyilván nincs egy klasszikus testépítői alkatom, ezért nem bonyolódok bele nagy dumákba.


Egyébként nagyon belemerültem a témába, rengeteget olvastam, szaklapokat az évek alatt, de hát ugye egy ilyen kategóriába, hogy fel kell mutatni valamit, hogy vegyenek valamibe (külsőségek). Nem érdekeli őket, honann indultál. Pedig milyen jó lenne akár edzőnek kitanulni, de a kliensek úgyis a kétajtós szekrényhez fognak menni.


Ha Google-ba beírod, "man muscle", nézd meg, miket dob ki... 100 kilós, teljesen száraz, "címlap-férfiak".


Próbálom magamhoz, és a saját genetikámhoz mérni a dolgokat, mert úgy érzem teljesen elvesztem a realitást, ha más, szerencsésebb genetikájú férfiakat veszek alapul.


Bár nem is az a célom, hogy testépítő versenyen induljak, csak szeretnék még egy kicsit testesebb, feltűnőbb alkatot elérni.


Hát majd kiderül, hogy sikerül-e vagy sem.

2020. nov. 29. 00:01
 5/5 anonim ***** válasza:

Nincs mit! Örülök, hogy segítettem.


A "címlap férfiak" képei ki vannak retusálva, sokan koxolnak. Pont a napokban rakott fel valami híresebb youtubeos csávó képet magáról, hogy mekkora különbség van egy normál és egy jó fényviszony között+ugye a bedurrantás. Az utóbbin sokkal nagyobbnak látszódik, nyilvánvaló. Magadat máshoz hasonlítani már alapból értelmetlen, címlapokon szerepelő, beállított képekhez hasonlítani magadat viszont teljesen hülyeség, mert az nem a valóság.

2020. nov. 29. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!