Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Milyen egy iskolapszichológus?...

Milyen egy iskolapszichológus? Miben tud segíteni?

Figyelt kérdés
Gondolkodom rajta, hogy elmegyek. Milyen az első alkalom? Nem szokták elfecsegni a dolgokat? Mikben tud segíteni? Ha nagyobb probléma van, akkor szól a szülőknek?

2020. dec. 29. 21:49
 1/10 anonim ***** válasza:
15%
Ugyanúgy ahogy az orvosi titoktartás, rájuk is kötelező.
2020. dec. 29. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Tanulási nehézségek okának feltárása és kezelése.

A közösségbe való beilleszkedési problémák.

Magatartás zavar.


A gyermek-és ifjúságvédelmi törvény, mely az iskolai nevelők és a szülők kötelességeit is tárgyalja, kötelezővé teszi, hogy az iskola a gyerek haladásáról, problémáiról tájékoztassa a szülőt és együtt keressék meg a megoldást.

Ha ezt nem teszi meg az iskola, akkor akadályozza a szülőt a szülői jogainak gyakorlásában, abban, hogy a törvény által előírt kötelezettségeinek eleget tegyen.


Amennyiben a gyerek problémái az otthoni körülményekre vezethető vissza (szülő elhanyagolja, verik, valamelyik szülője alkoholista, kábszeres, vagy egyéb traumák érik), akkor a pszichológus az iskola igazgatójával, gyermekvédelmi felelősével, osztályfőnökével együtt köteles jelezni a gyámhatóság felé, mely kivizsgálja a gyerek körülényeit és megteszi a szükséges intézkedéseket.

2020. dec. 29. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

2-es vagyok.

[link]

2020. dec. 29. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
44%
Tudnod kell, hogy az iskola pl. fegyelmi eljárást, kihallgatást sem folytathat a szülő, a törvényes képviselő jelenléte nélkül.
2020. dec. 29. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Az iskolapszichológus az iskolában, a pedagógiai folyamatban megjelenő problémák, akadályok megértésében, okainak feltárásában, és szükség esetén a problémák korrekciójában segít saját eszközeivel.

Preventív eszközökkel csökkenti a lehetséges problémák számát.

Segítséget nyújt a gyereknek abban, hogy saját magát és a problémát alaposabban megértse, és tanácsot ad abban, hogy ő maga mit tud tenni a probléma megoldásáért.

Segítséget ad a szülőnek gyermeke pontosabb megértéséhez, és tanácsot ad abban, hogy hogyan vehet részt a szülő a probléma megoldásában.

Segítséget ad a pedagógusnak a probléma alaposabb megértéséhez, ötleteket, eszközöket ad a megoldáshoz.

A problémák feltárásakor a pszichológus soha nem bűnbakot, hanem mindig ok-okozati összefüggéseket, és megoldásokat keres. Megpróbálja a felmerülő problémát a lehető legalaposabban, legtöbb oldaláról megismerni.

Az iskolapszichológushoz fordulhat a pedagógus, a szülő, és maga a tanuló is segítségért. A pszichológus a problémafeltárást és segítségnyújtást konzultációs (tanácsadói) keretek közt végzi.

A konzultációs kereteken túlmutató problémák (pl: pszichiátriai, pszichoterápiás, gyógypedagógiai, családterápiás, stb. indikáció) esetén az iskolapszichológus a szülőt és a diákot a megfelelő szakemberhez irányítja.

Az iskolapszichológusnak titoktartási kötelezettsége van: kizárólag akkor beszélhet a feltárt problémákról a pedagógussal, ha ez a gyerek iskolai jól-léte szempontjából nélkülözhetetlen és a szülő / diák erre kifejezetten felhatalmazza.

2020. dec. 29. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

"Az iskolapszichológusnak titoktartási kötelezettsége van: kizárólag akkor beszélhet a feltárt problémákról a pedagógussal, ha ez a gyerek iskolai jól-léte szempontjából nélkülözhetetlen és a szülő / diák erre kifejezetten felhatalmazza."



A szülőt tehát mindig köteles tájékoztatni.

A tanárt, az iskolát csak a szülő/gyerek engedélyével.

2020. dec. 29. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Jo eg, riogatjatok itt szegenyt... :D Kedves kerdezo, menj nyugodtan hozza, segiteni fog. :) 16 eves kor alatt kell vinned szuloi beleegyezest, afolott nem, es nem is fogjak tudni a szuleid, de a tanarok is csak akkor, ha iskolaidoben mesz hozza, es el kell kernie egy orarol, de akkor sem mondja el nekik, miert mesz hozza. Legfeljebb javasolhatja a pszichiatert, de nem fogja radhivni a mentot, meg ilyenek, de olyanok is jarnak hozza, akik gyogyszert szednek. Akkor kell csak szolnia masnak, ha konkret terved van ra, mikor, hol, es hogyan olod meg magad, vagy pl. hallucinalsz, vagy tenyleg bantanak otthon, de ezeket is eloszor veled beszeli meg.
2020. dec. 30. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Engem otthon bántalmaztak. Az iskola pszichológus nem vette fel a kapcsolatot a szüleimmel, felesleges lett volna, úgy nem tudott volna segíteni Nekem.

Nem fecsegnek össze-vissza, de ha nagy bajban vagy az iskola igazgatónak jelezhet, hogy például bántalmaznak Téged otthon,nagy bajban vagy, tenni kell érted valamit. De persze erről szól Neked is, megbeszéli Veled is. Menj kérj segítséget. Én utólag bánom, hogy nem tettem meg hamarabb! Nem kell félni!

2021. jan. 1. 04:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Az első alaklommal álltalános kérdéseket tesz fel. Hány éves vagy, van e testvéred, hogy érzed magad, miért kerested fel Őt, hogy telnek a napjaid stb.
2021. jan. 1. 04:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Én utolsó gimis évemben jártam, bárcsak hamarabb elkezdtem volna :) A lényeg, hogy egy külső emberrel átbeszéled a dolgokat. Ha volt valami aktuális probléma, átbeszéltük, ha nem, akkor önismereti feladatok, jó beszélgetés.


Egyetemen is elmentem mentál higiéniai szakemberhez, az rossz volt :/ A gimis az korlátlan számú volt, az egyetemes úgy van alapból hirdetve, hogy 3-4 alkalom, majd továbbküld, ha olyan. Én 2x mentem egy hét különbséggel, de a második alkalommal ismét bemutatkozott, teljesen elfelejtette, hogy nemrég találkoztunk (szerintem illett volna beleolvasnia a jegyzeteibe, amiket az előző alkalmon készített).


Ezután 2 pszichológusnál jártam. Főleg az elsőnél éreztem úgy, hogy pénzkidobás, még ront is a helyzeten. Az iskola pszichológusnak szerintem nagy előnye, hogy ingyen van. Semmit nem vesztesz, ha elmész :)


Persze, ha embert öltél, felgyújtottál valamit az iskolában, stb. akkor fog valószínűleg szólni másnak. De azzal nem fogja felhívni a szüleidet, hogy pl. "a gyermekük azt mondta ma nekem, hogy úgy érzi, hogy Önök nem szeretik őt". A mi iskolapszichológusunkhoz járt annyi gyerek, hogy nem volt ereje azzal foglalkozni, hogy kinek kellene elmondani, hogy XY miről beszélt ma.

2021. jan. 3. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!