Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mennyi idő alatt válik az...

Mennyi idő alatt válik az ember úgy alkoholistává, hogy abból önerőből már nem tud kilépmi? Mennyi idő múlva alakulhat ki a függőség?

Figyelt kérdés

47 éves férfi vagyok. Engem a környezetem úgy ismer, mint aki kerüli az alkoholt. Igazából részeg szakközépiskola végén voltam. De olyan rossz volt a tapasztalat, hogy kb 33 éves koromig kerültem az alkoholt. Még az ízét is utáltam. Kb ekkor évek teltek úgy, hogy még a nyelvem sem dugtam alkoholos italba. De a párkapcsolatom is iylen volt. Még Szilveszterkort is ásványvízzel koccintottunk. Aztán 6-7 éve néha néha ittam. De az tényleg csak alkalomszerű évente 2-3 alkalom.


És sosem értettem magában miért iszik valaki... Miért akar valaki inni csak úgy, minden ok nélkül...


Pár hónapja már a COVID helyzet is kicsit depissé tett. Aztán több egymásra halmozódó negatív sokk ért (párkapcsolat elvesztése, egy hosszú barátság elvesztése, iszonyat sok munka, nulla szórakozás, egy befektetési nyereség "elvesztése" (BTC) ami lehett volna sokszorosa is, ha még várok.)


És utálni kezdtem magam hogy ilyen vagyok. Hogy, olyan szaros dolgokon aggódok, amin nem szabadna. Egészséges vagyok, mindenem (anyagilag) megvan. Többet keresek, mint amit elköltök. Örülnöm kellene a helyzetemnek. Ami amúgy így is volt kb 2020 végéig.


És a sok depi miatt elkezdtem inni február óta. Ma ott tartok, hogy 2-3 naponta 1-1 üveg aszú. Mert olyan jó hogy ellazít. Mert így nem gondolok a hülye problémáimra. Nem nézem naponta 10x, hogy mennyit nyerhettem volna. És dolgozni (itthon) is csak így ellazítva van kedvem.. amúgy aludnék napestig...


Ma pl. csak azért mentem le a boltba, hogy bor vegyek. Durva. Nem értem. Szégyellem magam. Engem mindenki úgy ismert (és én is magam), hogy engem nem lehet a földre lenyomni. Mert mindenhonnan felállok. Még a jég hátán is megélnék... És most nem értem magam. Nagyot csalódtam magamban... És ez csak tetézi a bajt.


Meddig lehet ilyen állpotban maradni? Mikor kezd önerőből visszafordíthatatlanná válni? Alkesz és depibe ragadva sem akarok maradni. Lehet pszichológus kellene nekem mint egy-egy üveg aszú.



2021. márc. 7. 18:10
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, és az öszinte jótanácsokat. És főleg a bíztatást.


Legalább is most még biztosan nemes egyszerűséggel abba lehet hagyni. Csak nem kell lemenni a boltba venni.


Sztem az elmúlt 3 hét alatt ittam meg 8-10 üveg bort ha jól számolom. Lett is szégyenérzetem... ennyi üres borosüveg még nem is volt a lakásban... Lehet le sem viszem oár hétig őket. Hagy szégyelljem magam...


Annyi, amit előtte Az életemben megittam összesen. Tehát lehet nem is mennyiségtől, hanem a brutál nagy ugrástól vagyok meglepődve. Ha jól számolom, kb 2000-3000x-esére ugrott egyik napról a másikra a bevitt alkohol szintje. :):):):):) A napi átlag 0,1 ml-ről napi 250-300 ml-re :)


Szóval eseti borozás helyett, elkezdtem reggelente ébredés után (amikor a legjobban magam alatt vagyok), meditálni. Elkezdtem végig venni mennyi minden jó történt és történik velem amúgy. Hogy egészséges vagyok, hogy van jó munkám amit élvezek és fizetésem. Holnap még oltást is kapok végre. És hogy a magánéletem is jobb lesz hamarosan. És hogy pont nekem nincs okom arra hogy depizzek...


Megköszönni az égieknek, hogy a BTC befektetésből is mekkora pozitív nyereséggel szálltam ki (kb x100-os). És hogy engem nem érdekel, hogy ez most a akár még 10x-ese is lehetett volna, vagy lehet még több lenne a jövőben. Sőt drukkolok hogy emelkedjen az ára, hogy másoknak is jó legyen. És nem azzal kell foglalkoznom ami "lehetett" volna belőle, hanem annak örülni ami van... :)


Szomorú, hogy ezt a pozitív meditálást tanultam, ismertem is. Csak nem csináltam. Hanem könyebb volt a depibe belecsavarodni.


Az a baj, hogy még despis is csak nagyritkán voltam. És nem ennyire erősen és hosszan, állandóan visszatérve. Régebben max pár órára, 1-2 napra, amik maguktól elmúltak. De most nem.. az Istenért sem akar elmúlni hetek óta. És látom, ezen már dolgozni kell. Ez most nem olyan mint máskor.


De kár hogy az emberi agyból, a rossz, gyötrő gondolatokat nem lehet csak úgy kitörölni belőle... Csak iszonyat sok munkával lehet megváltoztatni. És már tapasztalom, az alkohol sem kitörli (bár évtizednyi masszív alkoholizálás lehet igen), csak max eltompítja 1-2 órára. De az meg mire jó? Semmire....

2021. márc. 13. 13:57
 12/17 A kérdező kommentje:

#9 hsz-hoz:

A helyzet rosszabb... Mert nem buktam a BTC-n, és nem veszteséget gyászolok. "Csupán" idő előtt adtam túl rajta.


Azt gyászolom, hogy most még többet lehett volna kaszálni rajta. És ez ahogy írod is, ez rólam szól. Én aki alapvetően úgy ismerte magát hogy nem is anyagias, most teljesen meg vagyok döbbenve ezen a telhetetlenségen amit művelek.


Sőt teszem úgy mindezt úgy, hogy jóval átlag feletti anyagi körülmények között élek (nem vagyok gazdag a középréteg tetejére, max a felső réteg nagyon aljára sorolnám magam).


Szóval szörnyú, hogy nem is a veszteségen, hanem csak meg nem nyert (és amúgy nem is létszükséglet) pénz okoz depressziót.


*************

Hát már látom... az embernek nem másokkal, vagy a körülményekkel... hanem saját megával a legnehezebb megküzdenie.

2021. márc. 13. 14:09
 13/17 anonim ***** válasza:
Mindenkinek a saját démonjaival kell megküzdeni! Sikerülni fog neked is,szorítok! A múlt pedig elmúlt,ne bánkódj rajta!
2021. márc. 13. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
Nekem még eszembe jutott valami, ami segíthet: találj egy hobbit, vagy újítsd fel egy régi szenvedélyed, és öld bele magad. Élvezd ki, hogy nem iszogatással telik az időd. Ami még segíthet: az alvásminőséged javul, ha nem piásan alszol el. Ez egy nagyon észrevehető változás leálláskor, sok zugivó (ami azt hiszem, hogy pont a te alkesz-kategóriád) számol be ilyen jellegű pozitív élményekről, amikor abbahagyja a poharazgatást. Van még egy dolog: ha ezen az oldalon kérsz segítséget, rengeteg tudatlan válaszadóval fogsz találkozni, akik majd ezerrel jönnek azzal, hogy orvoshoz kell menni meg elvonóra. Neked biztosan nem. Fiziológiai képtelenség, hogy komoly függőséggel kelljen szembesülnöd-tehát ha igazak az általad leírt mennyiségek, akkor nem kell attól tartanod, hogy elvonási tüneteid lesznek. Leteheted a piát egyik napról a másikra, egyszerűen csak döntsd el, hogy több üveggel nem veszel. Sok sikert.
2021. márc. 13. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

Nekem barátnőm ivott ugyanennyit és kezdte így mint te, pontosan ugyanezekkel az indokokkal. Diplomás ember volt, vezető beosztásban.


Nála 2 év se kellett, hogy a pszichiátrián kössön ki. Ha nem a saját szememmel kísérem végig a teljes fizikai és szellemi leépülését, el se hiszem. Ezt azoknak írom, akik szerint nyugodtan lehet ráérősen alkesznak lenni, mert van 5-10 év úgyis, mire súlyos lesz. Ha a genetikád nem szerencsés, akkor a leépülésed fénysebességgel következik be. Genetikailag is vannak emberek, akik sokkal rosszabbul reagálnak az alkoholra és a függőségre.


Ma kb egy zöldség szintjén van, árnyéka régi önmagának. Elvileg józan, de néha szerintem már azt se érti, mit kérdezek tőle, nem is nagyon beszélünk már. Számomra elég sokkoló volt látni, hogy mennyire pusztít az alkohol és ez Magyarországon mennyire elfogadott.

2021. márc. 14. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:

Annak lett igaza aki azt írta, hogy egy két-hónap ivászat után nem lesz az ember alkesz még. Kb 2 hónapja a depi is elmúlt, ugyanúgy az alkoholfogysztás is visszacsökkent a nálam normális 0 szintre :D

Lehet hogy ezt kicsit túlizgultam... :D

2021. júl. 21. 14:59
 17/17 anonim ***** válasza:
Nagyon örülök a pozitív fejleményeknek :) Nem izgultad túl, felelősségteljesen reagáltál le egy olyan élethelyzetet, ami valóban vészcsengős volt. Csak így tovább! Legközelebb, ha ilyen helyzetbe kerülsz, már jobban fogod tudni, milyen is vagy igazából. Fogd fel egy komoly önismereti tréningnek.
2021. júl. 21. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!