Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Egy közepesen súlyos demenciáb...

Egy közepesen súlyos demenciában szenvedő idős ember számára valóban az idősek otthona a legkézenfekvőbb megoldás?

Figyelt kérdés
Nagyammámról van szó, aki éveken át velünk együtt lakott, de egy családi tragédia következtében nagynéném magához vette őt, mivel nekem ideiglenesen vidékre kellett leköltöznöm édesapámhoz. A pszichiátriai szakvélemény szerint közepesen súlyos demenciában, és kezdődő skizofréniában szenved. Rövid távon mindent elfelejt, ami vele, vagy körülötte történik, olykor pedig helyeket, időpontokat, és embereket kever össze, vagy meg nem történt eseményeket talál ki. Vannak tiszta pillanatai, de egyre többször beszél zavaros dolgokat. Idén 89 éves, és legyengült fizikai és pszichikai állapota miatt folyamatos gondozásra szorul, ugyanakkor arrogáns, makacs tagadó, és olykor kifejezetten durva természetével gyakran készíti ki idegileg a körülötte lévőket. Szinte mindennapos, hogy a szüleit keresi, édesanyámat is beleértve, aki december óta már szintén odafentről figyel bennünket. Gyakori, hogy éjjel mászkálásaival, hallgatózásaival szinte halálra rémíti a körülötte lévőket amikor megjelenik az ajtófélfában, és hallgatózik, és az is mindennapossá vált, hogy követeli hogy hazamehessen, mert meg van győződve arról, hogy semmi baja nincs, ezért gyakori, hogy felöltözve szökni próbál, és úgy kell őt visszafordítani a bejárati ajtónál. A legegyszerűbb feladatok elvégzésében is segítségre szorul, így pl. öltöztetni is kell, és időnként "nem szobatiszta", ezért gyakran a padlót is fertőtleníteni kell utána. Sokan mondják, hogy ilyen állapotban az idősek otthona az egyetlen észszerű opció. Nagynéném férjével együtt romló egészségügyi állapotuk miatt hosszabb távon (és mert idegileg már kikészültek nagymamámtól), bejelentették, hogy a továbbiakban nem hajlandóak vállalni nagymamám gondozását, és hogy az ellátására minél sürgősebb megoldást kell találni. Többször is megkérdezték tőlem, hogy én, mint az unokája vállalom-e a továbbiakban a gondozását, mert ha igen, ők boldogan átadják őt nekem, és a gondjaimra bízzák, mert nekik már a hócipőjük is tele van vele. A történet része, hogy nagymamám gyerekkoromban éveken át együtt nevelt fel édesanyámmal, és most úgy érzem, hálátlan dolog lenne tőlem, ha meggyengült állapotában és utolsó éveiben pont én raknám őt be egy idősek otthonába. Gyakran gondolkodom azon, hogy vállaljam-e, ugyanakkor ez óriási felelősséget is jelentene: többek közt azt, hogy nekem kellene tisztába raknom, öltöztetnem, gyógyszereznem, főznöm, és vásárolnom kellene rá, és folyamatosan figyelnem kellene minden mozdulatát, (nehogy pl. bekapcsolja a gázt, a vasalót, vagy pl. ne kezdjen el egy egyedül matatni kertjében, mert számára még egy könnyebb esés is végzetes is lehet (pl. combnyaktöréssel). Egy homályos pillanatában akár világgá is indulhat, aminek szintén beláthatatlan következményei lehetnek. Egy szóval gondozása teljes beosztást, és teljes embert igényelne, és hiába tudok jelenleg home office-ban dolgozni, (ami csak idő kérdése, hogy mikor szűnik meg, és áll vissza a rendes munkavégzés), úgy érzem, hogy gondozása mindenképpen a munkavégzésem rovására menne, otthoni, szakápolóval történő gondozása ugyanakkor anyagilag nem megoldható, mert nincs rá keret. Egyesek szerint nem várható el tőlem, hogy 36 évesen nagymamám gondozását magamra vállaljam (inkább a saját életemet kellene élnem, és pl. barátnőt kellene találnom), ugyanakkor hálátlan sem akarok lenni nagymamámmal szemben mindazok után, amit az évek során kaptam tőle, és nem akarom megfosztani őt az emberi méltóságától. Szerintetek ilyen helyzetben mi a legjobb megoldás? Ti mit tennétek a helyemben? Kérlek benneteket, adjatok tanácsot, vagy egyszerűen csak mondjátok el a véleményeteket.Állandóan ezen agyalok, az idő pedig sajnos egyre jobban sürget...

2021. ápr. 6. 21:58
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
69%
Kérdező, na az ilyenek, mint a 9-es, fontos, hogy ne érezz bűntudatot. Mindenki élethelyzete más, a legtöbb esetben az idősnek is az a legjobb ha otthonba kerül. Az, hogy vki feláldozza az egzisztenciáját évekre (mert otthon ápolni és dolgozni egyszerre nem lehet) és még kárt is okoz a hozzátartozójának a nem szakszerű ápolásával, felesleges és hülyeség is. Hozd meg a jó döntést és keress egy jó intézményt neki.
2021. ápr. 7. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 A kérdező kommentje:
9-es: ha nem csinálnék lelkiismereti dilemmát a dologból, ki se írtam volna a kérdést. Gyereket ugyan még nem neveltem, de szerintem egy kisgyermek nevelése, és egy egyre súlyosbodó, demenciában szenvedő ember ellátása között azért igen jelentős a különbség. Persze nem állítom azt, hogy az egyik könnyebb volna a másiknál. Egy demenciában szenvedő embert nehéz beadni bölcsődébe, vagy iskolába, amíg te 8-tól délután 4-ig dolgozol. Egy idős ember mellett nem tudsz elmenni WC-re, gyógyszertárba, ne adj'isten saját egészségügyi problémáddal egy orvoshoz úgy, hogy nincs, aki ez idő alatt felügyeletet tudna biztosítani a beteg családtag számára. Könnyen megeshet ugyanis, hogy távollétedben saját magában, vagy a lakásban tesz kárt, esetleg ne adj'isten útnak indul, mert fejébe veszi, hogy elindul megkeresni a már rég nem élő szüleit. Egy kisgyerek nevelését jó esetben két ember végzi, habár igaz, hogy sok példa van a gyermekét egyedül felnevelő szülőkre is. Az én anyukám is ilyen volt. (nem is hagytam magára, az utolsó pillanatáig próbáltam gondját viselni amikor már súlyos beteg volt. Otthonról szó sem lehetett). Ha viszont saját gyerekedet szeretnéd pár órára magára hagyni, és közeli rokon, vagy ismerős, nincs a közelben, aki biztosítani tudná a felügyeletet, bébiszittert bármikor találsz, aki pár óra tud vigyázni rá. Egy demens, idős ember pár órás felügyeletét aligha vállalná bébiszitter, remélem ezt te is tudod. Ehhez már szakképzett ápoló szükséges, aki ráadásul akkor biztosít felügyeletet, amikor és ahogyan ezt a saját időbeosztása lehetővé teszi. Egy fiatal gyereket le lehet nyugtatni akár simogatással, vagy hatékony kommunikációval - szót lehet vele érteni, ha rájön a hiszti roham, ellenben egy idős demenciában szenvedő embert jóformán csak gyógyszerrel lehet lenyugtatni, mivel saját belső világa van, és gyakran hasztalan, ha megpróbálsz beszélni vele, mivel nem fogja elfogadni, elhinni, vagy befogadni azt, amit éppen mondani készülsz neki, ahogy pedig telnek a hónapok, szellemileg egyre rosszabb állapotban lesz majd. Nem tartozom magyarázattal neked, de elhiheted, hogy nem lepasszolni szeretném nagymamámat. Azt a köztes megoldást próbálom megtalálni, ami mindenki számára a legkedvezőbb, és teszem mindezt úgy, hogy nagymamám emberi méltóságát is próbálom szem előtt tartani. Az, hogy pl. minden nap látogatni fogom őt, alapvető. (még ha járvány idején csak az ablak- ill. ajtóüvegen keresztül láthatjuk is egymást). Nagyon nehéz egy ilyen kényes helyzetben döntést hozni. Nem hiába írtam ki ezt a kérdést az oldalon. Mindenesetre köszönöm, hogy megosztottad velem a gondolataidat, és időt szántál rá, mert hidd el, minden véleményt nagyra értékelek. Köszönöm.
2021. ápr. 7. 22:43
 13/13 anonim válasza:
Kedves Kérdező! Nagyon sajnálom, hogy ilyet kell átélned, kívánom, hogy minél hamarabb lelkileg túljuss ezen! Megkérdezhetem, hogy azóta hogy áll a helyzet? Hogy vagy?
2021. júl. 1. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!