Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Más is ilyen lassan halad a...

Más is ilyen lassan halad a pszichiáterével?

Figyelt kérdés

Magán pszichiáterhez járok az állam fizeti, külföldön élek, le is vagyok százalékolva, skizofrén vagyok. 100%-os egészségkárosodást állapítottak meg a kórházban. Nagyon jó az orvosom, 100%-os gyógyszertámogatást kapok, utazik miattam stb. Viszont már 3 éve járok hozzá és a betegségemről érdemben nem is nagyon beszélgettünk.


Itt van ilyen elektronikus felület, ahol meg lehet nézni, hogy mit írt rólunk az orvos. Legutóbb megnéztem és leírta, hogy "most először nyílt meg annyira 3év alatt, hogy a pszichózisról beszélt néhány mondatot". Vajon nekem kellene magamtól erről többet beszélni? Ő valahogy sosem kérdezett rá ilyen direkten. Általában arról beszélgetünk, hogy milyen az időjárás, mit csinálok otthon, hogy megy a tanulás. De olyan nagyon mély beszélgetéseket nem folytatunk le. Másnál is így van? Nem tudom, lehet már ez is mély, mert ő szószerint mindent tud rólam, hetente jár hozzám házhoz. Viszont úgy konkrétan a betegségemről talán most kezdtük el először beszélgetni és ezen így meg is lepődtem, hogy hónapokig voltam a zárton,de arról pl. semmit se beszéltünk, a pszichózisokról se korábban.


Nem szeretnék orvost váltani, mert nagyon kedves, másfelől nem tudom, hogy ez normális e. Most kicsit meginogtam benne, mert 3 évvel ezelőtt azt mondta, ha 3 évig becsületesen résztveszek a terápiákon, szedem a gyógyszereket, akkor valószínűleg lassan elhagyhatom a gyógyszereket, mert szerinte nagyon rosszak a mellékhatásai, amiket tapasztalatok is. Legutóbb viszont azt mondta, hogy örüljünk, hogy végre volt egy év, hogy nem voltam hónapokig a zárton, megvéd a gyógyszer, folytatjuk,azt nem mondta, hogy meddig. A kórházban viszont azt mondták életem végéig szedni kell majd. Nem értem, hogy miért mondta azt korábban, hogy abbahagyhatom. Egy terápiát se mondtam le és 1nap se volt 3 év alatt, hogy ne vettem volna be a gyógyszerem.


2021. máj. 30. 12:12
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
85%
Milyen tüneteid vannak? Mennyire mély? Nehéz róla beszélned?
2021. máj. 30. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:

Fél évig voltam 2x a zártosztályon, nagyon nehéz volt.


A pszichózisok olyan hosszúak voltak, hogy maradandó károsodást okoztak az agyamban, majdnem teljesen újra kellett tanulnom beszélni, azt is dadogva kezdtem. Szóval eléggé megviselt.


Viszont mióta beállították a gyógyszereim semmilyen tüneteim nincsenek, mármint, amit maga a betegség okoz, mellékhatások vannak, dögivel. 13 órákat alszom és rettentően fáradt vagyok, már évek óta, lassú vagyok, de ez az orvosom szerint lehet magától a betegségtől is,viszont a gyógyszertől is,mert belassít. Valamint szószerint semmit nem érzek szinte, mióta szedem a gyógyszereket, teljesen elsivárodtam érzelmileg. Ebben mondjuk az a jó, hogy sosem vagyok ideges, igaz boldog se. Felhoztak amolyan "középszintre". Se nem jó, se nem rossz, érzelmileg. Nagyon leépültem fizikálisan, alultápláltnak is nyilvánítottak.

2021. máj. 30. 12:45
 3/18 LeonScottKennedy ***** válasza:
0%
Mi a pszichózisod elnevezése? Csak hogy mélyebben tudjunk tájékozódni és ne írjunk hülyeségeket.
2021. máj. 30. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
Ez nem lehet könnyű.
2021. máj. 30. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

Hogy érted, hogy elnevezése? Itt csak ezt írtak az elektronikus zárójelentésemre, hogy végig amíg bent voltam pszichózisom volt, persze hosszabban kifejtve ezt, de semmilyen más elnevezést nem írtak oda ezen meg azon kívül, hogy skizofrén vagyok. Legutóbb megnéztem a járóbeteg jelentésem, oda is csak az van írva, hogy diagnózis: Skizofrénia. Orvosommal viszont sose beszélgettem erről, ezért olyan sokat mélyebben nem tudok elmondani.


Ha arra vagy kiváncsi, hogy mi történt mikor pszichózisban voltam, azt esetleg el tudom mondani, bár igaz, nehéz erről beszélni, meg gondolom más skizofrén is hasonló élményeken ment keresztül. Ami biztos,hogy sosem voltam közveszélyes, a légynek se tudok ártani, agresszív se voltam soha. Vajon minden skizofrént a zártra visznek? Mert ugye akkor nem tudtam gondolkodni tisztán, de így utólag, ha a légynek se tudtam ártani, nem értem miért kerültem a zártra. Az orvosom annyit elmondott, hogy az ilyen betegek többsége ártalmatlan, sőt a statisztikák szerint több az átlag emberek között az agresszív,mint a skizofrének között.

2021. máj. 30. 13:03
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

"most először nyílt meg annyira 3év alatt, hogy a pszichózisról beszélt néhány mondatot". Vajon nekem kellene magamtól erről többet beszélni?"


Igen. A pszichiátereddel már 3 éve vagy munkakapcsolatban, ennyi idő alatt nagyon jól megismert téged. Így azzal is tisztában van, hogy téged ezek a pszichózisok - érthető módon - nagyon megviseltek. Azt várja, hogy magadtól kezdj el beszélni róla, mert ez azt jelenti, hogy már készen állsz arra, hogy mélyebben belemenjetek ebbe a témába.


Nem akarlak elkeseríteni, de a kórházban elhangzottaknak van valóságalapjuk. Skizofrénia esetén életed végéig kell szedned a gyógyszereket, mert csak azok segítségével lehetsz tünetmentes. (Még soha nem hallottam olyan esetről, hogy egy skizofrén elhagyhatta volna a gyógyszereit.)

2021. máj. 30. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
10%
3 év? Hát nagyon nem vagy jó kezekben.
2021. máj. 30. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
Hát... Ez a csak eddig meg addig kell szedni, ez a gyógyszerszedèsbe a becsalogatás. Nekem is azt mondta a pszichiáter, hogy csak egy dobozzal ír az eggyik gyógyszerből, amit nem akartam elkezdeni újra szedni, utána leállunk. Na már a második dobozt is kiváltottam...
2021. máj. 30. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
0%

A pszichológus nem gondolatolvasó, ezért a lehető legaprólékosabban tárd fel előtte a problémáidat. Neked - úgy látom - ez már sikerült. Amit nem mondasz el neki, de érzed, akkor arra nem tud gyógyítani. Egy elhallgatott, netán kitalált dolog FÉLREVEZETI őt és aszerint gyógyít. Ilyenkor szokták azt mondani, hogy semmit sem ér a tanácsa.

A páciensnek előbb fel kell oldódnia a kezelője előtt, neki látnia kell a bizalmadat, ami sokszori látogatás után (vagy utána sem) sikerül. Fő a bizalom.

2021. máj. 30. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
Pszichiáter, de nyilván ő sem gondolatolvasó. Viszont, mikor van kedvem beszélgetni, akkor olyan, mintha "én vezetném" a beszélgetést, tehát arról beszélünk, amit épp felhozok, amikor nincs -általában ez van, mert félénk vagyok, tehát nem az ő személyének szól- akkor meg végig megyünk az előző napjaimon, beszélgetünk az időjárásról, meg erről-arról, aztán így ennyi. Tehát az életem előtte nyitott könyv, de magáról a betegségről alig beszélünk, vagy arról pl. egyáltalán nem beszélgettünk, hogy mik történtek a kórházban. Azt se látom, hogy miért lesz nekem attól jobb, hogy valaki tudja minden lépésem. Én azt gondoltam, hogy ilyenkor speciális eljárás keretében, mindenkinek személyre szabottan gyógyítani próbálják a betegségét, vagy legalábbis valami hasonló. Tehát, hogy van valami metodika, valamilyen "program" erre. Vagy ez ennyi, hogy én elmondom mikor mit csinálok és kész? Lehet ő csinálja jól, nem tudom. Amúgy szeret nagyon beszélni, általában ő beszél, személyes dolgokat is megoszt már velem, pl. tudom mi a felesége kedvenc étele, hol végzett melyik egyetemen stb.
2021. máj. 30. 16:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!