Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Apátia kialakulhat akkor is,...

Apátia kialakulhat akkor is, ha nem szociopata az illető?

Figyelt kérdés

29 éves vagyok és úgy érzem, csökkent az empátiára való készségem, nem érint meg semmi, mintha egy szellem lennék, érzelmek nélkül. Ez az állapot már lassan 2 éve tart, nem tudtam, hogy miért, abban éltem, hogy valószínűleg szociopata vagyok (az sem érintett meg, ha megláttam egy beteg kisgyereket meghalni, nem gyászoltam, az állatok sem izgattak, és magát a járványt is közömbösen vészeltem át). Viszont az elmúlt két évben olyan törések történtek az életemben, hogy csoda, hogy még nem őrültem meg. Először is, tragédia történt a családomban (nem tudtam elmenni az illető temetésére sem a covid miatt), megszakítottam egy szörnyen bántalmazó kapcsolatot , ahol szavakkal voltam ütve-verve heti szinten. Ma végre elsírtam magam, és újra elkezdtem érezni, azonban nem tudom, hogy mennyi ideig fog tartani. Szerintetek szociopata vagyok, vagy csak megnyomorítottak a körülményeim? Nincs depresszióm, a pszichológus kitöltött egy tesztet és negatív lett.


Köszi a válaszokat!


2021. júl. 7. 00:40
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Én depire tippeltem volna, de a végén pont az van, h nem vagy az. Hmmm nekem még vmiért az a tippem, h tudat alatt, tudattalanul valamiért leblokoltad az érzelmeid... Nem akartad kimutatni senki felé, magad felé sem. És ilyen érzelemmentes lettél. Szerintem a bantalmazó kapcsolatod miatt is. Most abból kiléptél, és már nem kell "erősnek=sebezhetetlennek" mutatnod magad. Ezért kb most jönnek ki az elfojtott érzelmeid. És a bantalmazó kapcsolatból is csomó minden most fog felszínre törni, amit akar szakemberrel is fel kellene dolgoznod. Sérült az önbecsülésed is, es ezt visszakell épitened valahogy. Mindenkinek sérül akit bántanak. Jah es nem akkor vagy erős ha nem mutatod ki az érzelmeid.


De az is lehet, h valamiért kiégtél, es ilyen burn out szindromad lett. Ilyenkor is lehet vki ennyire offyes leszarok mindent. Nemtudom. Csak talgatni tudok. Hátha más ír okosabbat.


Aztan az is lehet, h anatomiai dolog all a hatterbe es esetleg valamelyik agyi hormon szinted leépült, pl szerotonin, és visszakellene építeni gyogyszerekkel. Ilyeneket tudok mondani. De nem vgyk orvos.

2021. júl. 7. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Előtte érzelmes voltam, megérintettek a dolgok, tudtam sírni, így a pszichopátia ki van zárva, hiszen akkor születésemtől fogva érzelemmentes lennék. Viszont mi van, ha a körülményeim szociopatává faragtak, azaz kiölték belőlem az érzelmeket? Vagy ez idősebb korban már nem lehetséges?


A burn-out esélyes lehet, de az nemcsak időszakos? Lehet el kellene mennem egy pszichiáterhez.


Köszi a választ!

2021. júl. 7. 01:52
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez szimplán egy védekező mechanizmus részedről. Lehetséges, hogy történt egy olyan esemény az életedben, aminek következtében tudat alatt elkezdted elfojtani az érzelmeid.

Ezt igazából bármi kiválthatja, ami traumaként hat rád. De mindenkire más van nagy hatással, úgyhogy csak találgatni tudok. Az egyik leggyakoribb ok, az az, hogy visszaéltek veled, kihasználtak. Szóval felvontál egyfajta pajzsot magad köré, így már senki nem tud felhasználni a saját céljaira.


Én valami ilyesmire tudok gondolni, ha baromságokat hordtam össze, elnézést. De azért gondolkodj el rajta. Remélem tudtam segíteni :)

2021. júl. 7. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Igen, valóban történt egy ilyen eset, és ha jobban belegondolok, azóta vagyok ilyen.


Köszönöm a választ!

2021. júl. 7. 14:28
 5/7 anonim ***** válasza:

Én is kb ezt akartam leírni a legelső válaszomba, mint az utolsó válaszoló, h nem tudatosan felhúztál egy pajzsot. Védekező mechanizmus. Csak magad előtt is megmaradt ez a pajzs. Amit most leeresztesz lassan, emiatt újra tudsz sírni stb.


Akár tudatosra is alakithatod ezt az egészet, és caak azok előtt kell leérzelemmentesiteni magad, akik előtt nem akarod, h lássák a mély reakcióid.


Azért ha keresel egy terapeutát az sose baj. Önismeret szemponjából sem. Vagy ezt az egész helyzetet akár átbeszélni.

2021. júl. 7. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Felkerestem egyet, de úgy érzem, hogy csak körbe körbe ugyanazt beszélem, és úgy tűnik, hogy ő is azt hiszi, érzelemmentes vagyok, mert nagyon jól el tudom játszani.
2021. júl. 7. 16:30
 7/7 anonim ***** válasza:

Én nagyon sok pszichologusnál voltam, mire megtaláltam a megfelelő terapeutát a sok év alatt. Az enyém ráadásul pszichiáter, aki pszichoterapeuta is, és 45 perces terápiákat tart, és számomra ö a legjobb, igazából hosszú évek óta nála vagyok. Végre megtaláltam a jót az igazit.

Én egyébként nála az elején...hát szóval én is más voltam az elején, én is nagyon fal felhuzós voltam régen, nála is. Aztán szépen leeresztettem a falat,és megtanultam őszinte lenni vele. Mert mielött nem voltam, én háborogtam, h nem is ismeri a valódi énem...Utólag rá is jöttem, igen nehéz, ha nem mutatom az igazi arcom.


Szóval ne játszd el, vagy keress majd olyan valakit, vagy addig ne állj meg amíg nem találsz olyat akibe öszintén megtudsz bízni. Van Országos Intézmény is, Jelenleg a Nyírő Gyula Kórház az. Ha jól tudom van ambuláns bejárós terápia is. Nem hinném, h teljesen érzelemmentes vagy. Ez csak egy védő mechanizmus nálad.

2021. júl. 7. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!