Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért nincs itthon forgalomban...

Miért nincs itthon forgalomban a külföldön jól bevált Alprazolam Intensol (folyékony alprazolam), illetve miért vonták ki a forgalomból a Xanax Sublingualist?

Figyelt kérdés
Ez a két készítmény a legalkalmasabb pánikbetegség kezelésére, utóbbi nyelv alatt oldódva 2-3 percen belül hat, de megszüntették a forgalmazását. Van valakinek esetleg bármilyen információja arról, hogy lesz-e helyettesítő készítmény vagy bármi más? Azért nagyon nem mindegy, ha egy tömött buszon jön rád a pánikroham akkor 2-3 percen belül vagy bő fél óra múlva leszel jobban (sima xanax).

2021. szept. 18. 17:51
1 2 3
 1/22 Grimfox ***** válasza:
52%

Nekem pánikbetegségem van, és két évig xanaxot adagolt nekem rá a háziorvos. Gyakorlatilag semmit nem csinált a pánikrohammal, sem az általános szorongással, de a mellékhatásaitól nagyon szenvedtem. Az emberek többségétől, akik szintén ilyen hatóanyagú gyógyszert szedtek hasonló kritikákat hallottam. Talán egy betegtől olvastam pozitív véleményt, itt a neten, de sosem találkoztam olyannal, akire bármi pozitív hatása lett volna. Nem állítom, hogy a betegek panaszai, és az ezt követő fogyasztáscsökkenés okozta az általad leírt gyógyszerek kivonását, de szerintem van benne szerepe ennek is. Arról nem is beszélve, hogy nagyon gyakoriak voltak az olyan mellékhatások, amik más pszichés problémákat okozhatnak, esetemben például előfordultak audiohallucinációk. Ha a hatóanyag gyorsan jut be a szervezetbe, az ilyesmi kialakulásának esélye sokkal nagyobb.

Ez mind csak saját tapasztalat, valószínű, hogy nem ilyesmi miatt vonták ki az adott termékeket, hanem gazdasági okokból.

2021. szept. 18. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:

Érdekes amit írsz. A koronavírusos helyzetben egy felmérés szerint 30%al növekedett a forgalom a szorongáscsökkentők, köztük a xanax iránt amit én is többször tapasztaltam a gyógyszertárakban, mivel sokszor jártam úgy, hogy az adott kiszerelés elfogyott és nem tudtam kiváltani.

A kérdés az, hogy a háziorvos milyen mértékben adagolta neked, saját tapasztalatom alapján tökéletesen működik szorongásra és pánikrohamra is. Agorafóbiásként a xanaxnak köszönhetően tudtam újra kimenni egy 10 ezer fős tömegrendezvényre minden féle probléma nélkül és az általános szorongásom is csökkenti. A lényeg a pontos/hatásos adag megtalálása, nem véletlenül a világon a legtöbbet használt szorongáscsökkentő, de ilyen 0.25 meg 0.5-ös adagoktól senki ne várjon csodát, az valóban nem mulasztja el a pánikrohamokat. Az FDA által javasolt adagolás pánikbetegeknél pl. 1-10mg napi 3-4 részletben (egy klinikai kutatás alapján amit több ezer emberen végeztek el a pánikbetegek 70%-án a napi 5-6mg volt a hatásos adag, a maradék 30%nak ennél is többre volt szüksége és nagyjából a 10%nak kellett napi 10mg). Na most amikor a háziorvos kiadagolja neked (ha jól gondolom a napi 3*0.5mg-ot) akkor az egy pánikbetegnek annyit ér, mint halottnak a csók, főleg, ha még jól is bírod az ilyen típusú gyógyszereket.

2021. szept. 18. 19:25
 3/22 A kérdező kommentje:

Itt a xanax hivatalos leírata, annak amit írtam, még mielőtt valaki elmeroggyantnak nézne, az fda oldaláról. Egyébként sajnálom, hogy neked nem jött be.


[link]

2021. szept. 18. 20:05
 4/22 anonim ***** válasza:
54%
Te függő vagy. Nagyon. A hosszú távú hatásai elég rizikosak. Szomorú,H Magyarország itt tart,H mindenkinek felírják és ebből jól megélnek a gyógyszergyártók,orvosok,gyógyszerügynokok és a gyógyszertárosok../az ország maga is-adobevetel/.remélem egy nap rájössz erre és más módokat keresel a gyógyulásra. Lehet nm ezt vartad válaszként de engem megrémit H mindenki kapkodja a bogyokat és pl. Autóba ül és vagy iszik rá.tobb éves meló de fel lehet épülni depresszióbol, pánikbetegségbol is.
2021. szept. 18. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 Grimfox ***** válasza:

Én 15 éve vagyok pánikbeteg, 18-20 éves korom között kaptam a xanaxot(addig a háziorvos nem volt hajlandó beutalni pszichiátriára). Kezdetben persze a 0.25-össel próbálkozott, napi három adagban, ekkor voltam 57-58 kilós. Xanax mellett volt 12 órás pánikrohamom is. A második év végén már napi háromszor 2mg-nál tartottunk, a súlyom mérését abbahagytuk 47 kilónál, jobb volt nem tudni, hogy mennyit vesztettem. A xanax nálam sajnos kiegészítette az alap tüneteimet. Eleve gyomoridegem volt, emiatt nehéz volt enni. A xanax emellé még étvágytalanságot, és depressziós állapotot is okozott(a tompító hatása miatt), ami miatt méginkább csökkent az étványag. A pánik, és szorongás viszont nem csökkent. Te vagy a második, akitől pozitív véleményt olvasok a xanaxról, eddig csak negatívat hallottam/olvastam az ismerőseim, és random beszélgetőtársak által.

Nem hiszem, hogy a napi 6mg az akkori súlyomnak megfelelő adagolás lett volna, de a háziorvos valamiért nem volt hajlandó egyéb hatóanyagú szereket kipróbálni, sem beutalni. Ugyanakkor gasztroenterológiára rendszeresen küldözgetett. Emetophobiával, és gyomorideggel. Sajnos a xanax hosszútávú mellékhatásait sem úsztam meg. Már amíg szedtem, erősen csökkent a rövidtávú memóriám, és a hosszútávú sem olyan, mint azelőtt, és ez a mai napig megmaradt. Szerencsére a koncentrációs képességem nagyrészt visszatért. Végül antidepresszánssal, és rilex-el, majd amikor annak a forgalmazása megszűnt, rivotrillal sikerült nagyjából élhető szintre visszatornászni a helyzetet, de ezt már szakember koordinálta.

2021. szept. 18. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 Grimfox ***** válasza:
66%

4, fel lehet épülni, de csak gyógyszerrel. Anélkül a pánikbetegség, és a depresszió teljesen lepusztítja a szervezeted-miután a pszichédet végleg tönkretette. Vannak alternatívák, persze, én is kiegészítettem a saját kezelésemet(orvosi javaslatra) ilyesmivel, de bármilyen szomorú is, gyógyszer nélkül nincs lehetőség a felgyógyulásra. Próbáltam, több hasonló helyzetű ismerősöm is próbálta, egyiknek sem sikerült, függetlenül a terápiától, vagy módszertől, amit próbáltak.

Ha a test kémiai egyensúlya felborul, az kihat a pszichére is. Amíg a kémiai egyensúly helyre nem billen, addig a test produkálja a tüneteket. Ha a test kémiai egyensúlya korrigálva van, akkor a pszichére ható terápiák sikeresek lehetnek. Szomorú, persze, hogy ennyi ember szed antipszichotikumokat, antidepresszánsokat, kedélyjavítókat, de a szomorúbb az, hogy ezekre szükség van, mert az ilyen gyógyszereket igénylő megbetegedések szaporodnak, mint cefrén a muslica.

2021. szept. 18. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 A kérdező kommentje:

A függőség sajnos mindenkinél kialakul, nagyon, nyilván ez az egyik negatív oldala az egésznek, én egyébként csak pár hónapja használom, de van az a helyzet amikor szükséges a gyógyszeres kezelés, esetemben még a lakásból se mertem egyedül kimenni. Járok pszichoterápiára is, ideiglenes megoldásként tekintek csak a gyógyszeres kezelésre, ellenben amíg szükséges addig is csak a megfelelő adag használatának van értelme.

Egyébként az összes többiben egyetértek veled, mélységesen elítélem aki ilyen gyógyszerek használata mellett autót vezet és mások testi épségét veszélyezteti. Nekem is van jogosítványom, de meg ae fordul a fejemben autót vezetni. Az alkohol szintén ilyen, még azt is megnézem ha alkalmanként sörözök, hogy 0.5 vagy 0.0%-os az az alkoholmentes sör.

Egyébként szedek mellé antidepresszánst is+ amit írtam is heti rendszerességgel járok klinikai szakpszichológishoz, ezeknek a kombinációjánál többet nem tehetek a teljes gyógyulás érdekében.

2021. szept. 18. 20:54
 8/22 A kérdező kommentje:
Ezt az utolsót még a negyedik válaszolónal írtam. :)
2021. szept. 18. 20:55
 9/22 A kérdező kommentje:

Grimfoxnak írnám még, hogy érdekes módon engem soha nem tompít, nem is vagyok tőle álmos és a reflexeimet se befolyásolja már amennyire észrevettem, csak célzottan a problémákra hat. Alváshoz nem is használom, simán alszok 7-8 órákat gyógyszer nélkül is.

A hízás/fogyás sajnos elég gyakori mellékhatás, sajnálom, hogy ezt csinálta veled az a doki.

Nálam az egyedüli mellékhatása az, hogy ahogy a leírásban is szerepel a dohányosok akár 50%al is gyorsabban metabozizálják a hatóanyagot. Ez nálam a gyakorlatban úgy néz ki, hogy 3 maximum 3 és fél óra a hatása és így a napi 3szori adagolás mellett maradnak "lyukak" ami nem olyan kellemes érzés.

2021. szept. 18. 21:14
 10/22 anonim ***** válasza:

#5 súlyod helyre állt?


Amúgy kérdezlek titeket: az élet fizikai része rendben van? Anyagiakra gondolok, meg arra, hogy nem borítanak el nyakig a feladatok?


Mert én meg adhd-s vagyok és azt vettem észre, hogy ezek nagyon számítanak. Ha nem kell félnem pénzbeli dolgok miatt, vagy hogy mi lesz ha kirúgnak és ha nem vagyok elmaradva mindennel, akkor a pszichés dolgok is sokkal kezelhetőbbé válnak. Szóval tudom tök más de nekem valahogy kicsit olyan hogy ezeknek a fizikai dolgoknak a rendbetétele legalább olyan fontos mint a lelkieké.

2021. szept. 18. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!