Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Az altató vagy a kialvatlanság...

Az altató vagy a kialvatlanság károsabb hosszú távon?

Figyelt kérdés

Gyerekkorom óta alvászavaraim vannak, kamasz koromban elmúlt, majd az egyetem alatt újra előjött. Most 28 vagyok. 3 éve szedek altatót, előtte pokol volt az életem. A folyamatos alváshiány, illetve rossz minőségű alvás miatt testi, majd idővel lelki problémáim is lettek és az ital segítségével tudtam csak aludni. Nem akartam alkoholista lenni, ezért még időben leálltam, persze az alvás rovására. Az ingerlékenység miatt romlottak az emberi kapcsolataim, fáradtság miatt a teljesítményem a tanulásban. Annyira nem volt bennem semmi erő, se testileg, se lelkileg, hogy a baráti találkozókon, bulikon se vettem már részt egy idő után, így elveszítettem őket.


Az altató helyrehozott, újra éreztem magamban életenergiát, felvettem a kapcsolatot régi barátaimmal és újakat is szereztem. Lett munkám is.

Mégis úgy döntöttem, hogy inkább leteszem az altatót. Úgyse szedhetem örökké, gyereket is szeretnék majd egyszer. Orvos segítségével sikerült abbahagyni, 3 hónapja „tiszta” vagyok. Viszont az alvásom ismét megkeseríti az életemet. Átlag 4, max. 5 órát alszok egy éjjel, az is rossz minőségű. Most az volt a pont az i-re, hogy elvesztettem a munkahelyemet, ahová a 2 diplomám ellenére is nehezen sikerült bekerülnöm. Egyszerűen nem tudok koncentrálni, állandóan álmos és levert vagyok, a depresszióm megint előjött. Ez az a pont, hogy ELEGEM VAN. Most akkor mit válasszak? A nem alvás, vagy a gyógyszerfüggőség okoz nagyobb károkat?



2021. dec. 16. 13:01
 1/5 anonymousreview60 ***** válasza:
48%

A rendszeres és jelentős alváshiány maradandó idegrendszeri károsodást okoz. Tehát aludni kell. Ha mással nem, akkor altatóval.

Hiányzik a sztoridból, hogy mit mutattak ki a neurológia és a pszichológiai vizsgálatok, azokat mivel kezelték és az milyen eredménnyel járt.

2021. dec. 16. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
47%

Ha nem voltál még alvásvizsgálaton, vizsgáltasd ki az alvásproblémádat. Ha megnézed az alábbi oldalt: [link] itt találhatsz alvásközpontokat, háziorvostól kell beutaló.

Környezetedben nem számolnak be arról esetleg, hogy pl. nagyokat horkantasz alvás közben, vagy légzéskimaradásod van? Ez megmagyarázná a fáradtság okát. Természetesen lehet még sok más alvásbetegség is, de az egyik legáltalánosabb az alvási apnoé, amelyről az alvó fél nem tud.

Gondoltál már arra, hogy alvás közben felvételt készítesz magadról, hogy mi történik? A szakorvosi kivizsgálást mondjuk nem helyettesítheti de ha olyan jellegű ami hallható, akkor megtudod.

Teljesen fix időpontban való lefekvés-felkelés (minden nap, hétvégén is) hátha segítene, vagy már próbáltad?

2021. dec. 16. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
60%

Ó de ismerős, nagyjából én is így alszom. Annyi a különbség, hogy nem nyúltam gyógyszerhez de az alkoholhoz igen.


Az én módszerem a következő: nagyjából belövöm, hogy mikor fogok lefeküdni. Előtte 1 órával bekapok egy szem melatonint, utána már csak relaxálok, könyvet olvasok, ilyesmi. Sem tv, sem telefon, semmi. Amikor a melatonin kezd elálmosítani, lefekszem. Füldugóval alszom, sajnos minden neszre hajlamos vagyok megébredni. Mivel szüntelenül sorjáznak a gondolataim, nagyon lassan bírok csak elaludni, így ezt felváltotta nálam a számolás. Egyszerűen elkezdek számolni. Eljutottam már odáig, hogy 3-400 között elalszom.


Sajnos hajnalban viszont rendszeresen megébredek, ezt követően már csak felszínesen bírok aludni, emiatt sajgó fejfájással kelek reggelente. A napom hasonló, mint a tiéd: levertség, koncentráció hiánya, rossz hangulat. A kávé és a tea segít, de így biztosan nem jó hosszútávon.


Ennek ellenére altatóhoz nem nyúlnék, pedig rengeteg álmatlan éjszaka kacérkodtam a gondolattal, hogy mennyivel könnyebb volna.

2021. dec. 16. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
23%
Óh, mennyivel jobb hogy az alkoholhoz nyúltál:-(((
2021. dec. 16. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Az alkohol a mély alvási fázist kiüti, bár sokan azt gondolják hogy mivel elálmosodik tőle az ember "ezért hatásos" de nem pihentető, sőt egyes alvással kapcsolatos betegségeket jelentősen súlyosbíthat is.
2021. dec. 16. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!