Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Lehetséges, hogy autista...

Lehetséges, hogy autista vagyok, vagy valami másról van szó?

Figyelt kérdés

Bevallom őszintén pusztán azért gondolkodtam el rajta, mert a kollégáimban és közelebbi csaladtagokban merült fel először a kérdés.

Alpvetően társaságot kerülő gyerek voltam. Általános iskolás koromban általában órák után a sötét szobámban ücsörögtem. Ha a szomszéd gyerekek játszani hívtak én teljes határozottsággal mondtam, hogy a szüleim nem engednek. Pedig egyszerűen csak nem akartam másokkal lenni. A kamaszkorom szintén így telt.

Mikor a családdal elutaztunk és turaztunk a hegyekbe én mindig jóval előrébb mentem, hogy akkor is egyedül legyek.

Ha valami folt van a ruhámon frusztrált leszek és addig nem tudok másra koncentrálni, amíg valahogy ki nem szedem a foltot.

Mikor édesanyám apjáról kiderült, hogy rákos és haldoklik, anyukám sírva jött oda hozzám. Én nem tudtam a helyzettel mit kezdeni. Nem értettem. Igazából azt gondoltam, hogy ez természetes. Élünk, majd idős korukra, vagy békésen, vagy szörnyű fájdalmak közepette meghalunk. Én akkor nem szóltam egy szót se, mert ha megszolalok megnagyobb pofont adtam volna édesanyámnak. Így a földet néztem és próbáltam kontrollálni magam.

Nem tudok kapcsolatokat teremteni. Nem ösztönös számomra a mosoly és a kedvesség. Az az igazság, hogy tisztában vagyok vele, hogy engem több ember is a barátjának tart, de én nem kötődőm hozzájuk és csak azért írok nekik néha, mert tudom hogy ezt illene. De a válasz már nem különösebben érdekel. Ha valakivel találkozom és beszélgetünk borzasztóan kimerülök. Fizikálisan és mentálisan is. Ezért az időm jelentős részében egyedül vagyok.

Gyermekkoromban dührohamaim voltak, mikor kinevettek, nem vettek komolyan, vagy gúnyt űztek belőlem.

Ma már nincsenek rohamok, de borzasztóan frusztrál még mindig.

Kamaszkoromban bipoláris zavart, majd később borderline személyiségzavart diagnosztizáltak.

25/L



2022. febr. 8. 05:47
 1/5 Ypszilon1980 ***** válasza:
27%
Ezt mi honnan tudjuk? Orvos majd megállapítja, ha az.
2022. febr. 8. 06:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
79%
Autizmus Alapítvány tud segíteni.
2022. febr. 8. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
32%
"Lehetséges, hogy autista vagyok?" Bárki lehet autista, te is.
2022. febr. 8. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Lehetséges, az autizmus ugye spektrumzavar, elég széles skálán mozog, igen változatos tünetekkel (pár hete mélyedtem a témába bele, mert szintén gyanús, hogy auti vagyok). Leírom az én tüneteimet, nem tudom, ezek nálad is megvannak-e. Hyperlexia (4 évesen olvastam, számoltam, aminek a szülők örültek, mert "nyugis" gyerek voltam, leraktak egy könyvvel, és elvoltam magamban). Oviban nem játszottam más gyerekekkel, zavart a zsivaj, vagy álltam szerencsétlenkedve az óvónő asztalánál, vagy rajzoltam, vagy a mintákat számoltam a szőnyegen. Iskolai kiránduláson elhagytak egyszer, mert elkóboroltam (idegesítettek a többiek, ki is voltam közösítve). Eltévedek, ha új helyen járok (mindig). Régi ismerősök mellett elmegyek az utcán, ha drasztikusan változik a külsejük (szőkéből fekete stb.), egyszerűen nem ismerem fel az illetőt. Szó szerint értelmezek dolgokat (az egy tucat banánt és pár narancsot vegyél-re én bizony 12, meg 2 darabot hoztam pontosan, ez még aranyosabb példa. Amikor vendégségben gyerekként kínáltak, hogy vegyek bátran sütit, én megettem az egész tállal, mert nem érzékeltem, hogy íratlan szabály az, hogy ezt nem illik). A humort felfogom, sőt alkalmazom így 31 éves koromra, de 14 évesen például még nem tudtam és a mai napig nem nevettet meg a hagyományos. Szituációkat tartok néha viccesnek, amiket persze a legtöbben nem, így totál bolondnak néznek, ha ott hangosan felnevetek, szóval sokszor még szabadon nevetni sem tudok. Az érzéseimet nem mindig tudom realizálni, csak azt, hogy negatív, vagy pozitív, kellemes, vagy rossz, másokénál meg vagyok lőve. Nem tudom pl. testbeszédet értelmezni, célozgatás alapján eldönteni, ha teszek valakinek, csak ha elém áll, és megmondja. Ha beszélgetek, nem mindig tartom a szemkontaktust, mert megkaptam, hogy nagyon mereven bámulok (és amúgy is eltereli a figyelmem, mert minden részletre felfigyelek, egy idő után már azt figyeltem a beszélgetés helyett, hogy a másik szemöldöke aszimmetrikus. Ez zavaró számomra). Nem bírom az érintést elviselni, csak 1-2 embertől (ha túl vagyok telítődve, akkor a páromtól sem). Vannak dührohamaim, bár ritkán, de nem tudom őket kontrollálni, így ilyenkor elvonulok egymagamba, ha tehetem. Ha sokáig állok, hintázok (munkatársak mondták, erre nem figyeltem fel). Mindig valamit babrálok a kezemmel, különben lenne egyféle rám jellemző kényszermozgásom, ami már feltűnőbb (nem a repedés, amit mondanak, én finoman a combomhoz kocogtatom az öklöm). Nehezemre esik hivatalos ügyeket intézni, vagy idegen helyekre menni, pontos tervet készítek előtte és még idegeskedés, ha valami máshogy megy. Szeretem a rutint, a monoton munkát. Van speciális érdeklődési köröm (8 éves korom óta), grafomán vagyok, észreveszem a dolgok között az összefüggéseket, főleg a betűk, szavak kapcsolatát. 2-3 embernél több már zavar, ha csak nem nagyon régóta ismerem őket már, és könnyebben értelmezem a viselkedésüket (illetve, mióta kutatom a saját neurodiverzitásom okát, felfigyeltem rá, hogy a legtöbb jó ismerősöm, akikkel a legjobban kijövök, szintén rendelkeznek eltérő tulajdonságokkal a NT emberekhez képest). Szóval, mindig tudtam, hogy más vagyok (és nem győztek bántani érte eleget), de mikor kitöltöttem egy tesztet, mint kontroll, és magas lett az autizmus pontszám, kitöltöttem még 4 másfélét, és mindegyiknél ez volt. Azt már még figyeltem, hogy eltérések vannak az egyének között, de felnőttként nehéz szerintem ennek az útja (a diagnosztizálásé). Én már annak is örülnék, ha lenne valaki, aki ért az ágyához és ad néha egy jó tanácsot (hogy: héé, te figyelj, annak a pasinak tetszel ám! Vagy, hogy mit mondjak szegény halálos beteg barátomnak - ne azt, hogy reméljük a legjobbakat!) szóval, ha lenne valami "őrangyal".
2022. febr. 8. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Én is hasonló vagyok és már meg is kaptam az autizmus diagnózist. Részletesebb információ kéne rólad, akár privátban is. Nem vagyok ugyan orvos, de felismerem a fajtámat. Nem egy emberről előbb tudtam micsoda, mint a pszichiáter. Benne élni más, mint könyvből tanulni. Ráadásul némely könyv elég elavult.
2022. febr. 9. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!