Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ez milyen szorongás?

Ez milyen szorongás?

Figyelt kérdés

Kb 1,5 éve alakult ki a szorongásom, viszont az utóbbi időszakban azt vettem észre, picit javult. Volt olyan, hogy alig mertem elmenni valahova egyedül, szorongtam a boltban is, illetve aztán már csakis akkor mozdultam ki, ha muszáj volt. Ideges voltam a tömegközlekedés miatt is, most már nagyjából elboldogulok vele különösebb probléma nélkül. Ha lemegyek az utcára vagy el kell mennem a boltba, gyógyszertárba, postára stb., gond nélkül elmegyek. Most már picit többet mozdulok ki, akár kicsit messzebbre is, bár még mindig szeretek inkább a környéken maradni, egyedül nem állok neki pl. teljesen egyedül kimenni a város másik végébe kirándulgatni. Szorongást okozott a sok ember, a zsúfoltság, mindig azon gondolkodtam, hogy majd vajon hol hányan lesznek, most már ilyeneken nem agyalok, még mindig jobban szeretem a nyugisabb helyeket, de jobban szokom már a sok embert is. Plázában is simán elvagyok.

De pl. annak a gondolata, hogy moziba vagy színházba menjek, nem valami kellemes, pedig a moziban van, hogy nincsenek is sokan, de nem is tudom, valamiért zavar a gondolata annak, hogy nekem 2 órán keresztül ott kell ülnöm egy teremben.


Viszont, nem tudom mièrt vagy minek nevezik ezt, de ha időpontra kell mennem valahova, akkor ideges vagyok. Nem azért, mert nem tudom betartani, ezzel sosem volt gondom. Ősztől rendszeresen jártam kozmetikushoz, minden alkalommal kicsit szorongtam, amikor mentem, pedig voltam már azon a helyen, kedves volt a nő, 10 perc az egész. Egyszer lebetegedett, azóta nem voltam nála, nem is nagyon mertem betelefonálni időpontért (ez a másik, a telefonpara), találtam egy szalont, ahová nem kell bejelentkezni, amikor úgy gondolom, leugrok, oda tervezek járni a jövőben. Fodrászhoz muszáj volt időpontot kérnem, kicsit stresszeltem is miatta, pedig ott is voltam már. Körmöshöz ezer éve el akarok menni, de mindig csak halogattam meg lemondtam. Pedig régen annyira vártam ezeket. Nem is tudom, talán attól tartok, hogy ott kell ülnöm ~2 órát a körmösnél, akit nem ismerek, nem voltam még nála.

De ha most ettől eltekintünk, ha bárhova máshova időpontra kell mennem, akkor is folyamatosan az órát figyelem, számolgatom mennyi időm van, de ha valahol nem kifejezetten csak velem foglalkoznak, hanem pl. egy vizsgára kell mennem, akkor nem vagyok ideges annyira.


2022. máj. 7. 06:32
 1/3 anonim ***** válasza:
Én szerintem szociális fóbia.
2022. máj. 7. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Arra gyanakodtam én is, meg agorafóbiára, de valahogy egyik sem igaz rám teljes mértékben. Biztonságérzetet ad az, ha valahonnan van kiút, ha valami nem kötelező, dönthetek úgy, hogy elmegyek, nem megyek el, nem csinálom. Tömegközlekedésnél ha mégis rámjönne a szorongás újra, akkor 1 perc és a következő megállónál leszállhatok. A vonattól meg a repülőtől szerintem ezért is félek (a vonattal korábban nem volt problémám, repülőn még nem ültem, mindig is tartottam tőle), mert ott nincs kiszállás, ugye főleg a repülőn... Szóval nálam ez a menekülés tipikus. Meg amikor nem nagyon mertem egyedül elmenni sehova, mert mi van, ha rosszul leszek, történik velem valami, az is agorafóbiára utal, de ez már sokat javult.

A szociális fóbia olyan szinten igaz rám, hogy pl. nem merek telefonálni (ha nagyon muszáj, megcsinálom, de halogatom és ideges vagyok, utálom), néha gondom van a szemkontaktussal és a szociális készségeim sosem voltak a toppon, introvertált vagyok, nekem mindig is nehezebben ment az ismerkedés, barátkozás, beilleszkedés. De én nem arra gondolok, hogy az emberek mit fognak majd gondolni rólam, vagy hogy ki fognak nevetni. Ha meg úgy adódik, el tudok beszélgetni valakivel tök normálisan, nem dadogok, nem blokkolok le. Az iskolában is mertem jelentkezni, ha valamit akartam kérdezni, a szóbeli vizsgákat ugyan utáltam, de amikor már ott voltam, gond nélkül megcsináltam, az sem nagyon érdekelt, hogy mások is hallják.

2022. máj. 7. 08:14
 3/3 A kérdező kommentje:
Néha meg olyan apró hülyeségeken idegeskedek, amik másoknak eszébe nem jutnának. Pl. allergiás vagyok, gyakran tüsszögök, folyik az orrom és akkor ilyenek jutnak eszembe, hogy mi van, ha elmegyek a körmöshöz és elkezd folyni az orrom, elkezdek tüsszögni, milyen kellemetlen, meg ugye miközben csinálja a körmöm, nem tudok orrot fújni.
2022. máj. 7. 08:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!