Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ez OCD kényszeres gondolat lehet?

Ez OCD kényszeres gondolat lehet?

Figyelt kérdés

Légyszi csak olyan válaszoljon aki ismert OCD témában, köszönöm!


Egy ideje folyton ismétlődik a fejemben, hogy gyűlölöm a hajmosást. Mióta korpás betegségem van azóta még inkább mert sose találtam jó sampont ami kíméli illetve hajmosás után mindig szenvedés beállítani pedig tök egyszerű egyenes forma frufrus. Annyira idegbe jöttem emiatt, hogy néha már akartam ártani neki, téptem, fésűvel megütöttem de itt inkább véletlen volt többször.

Viszont mostanában mintha kezdeni ez feloldódni, találtam olyan sampont ami még ha nem is a korpára hat de hajmosás után tökéletesen kezelhető és nem száll amit még utáltam, meg korpát is megtanultam kezelni hogy nem kaparom és nem látszik annyira.

ÉS kaptam új hajszárítót is és azzal még kellemesebb. Nagyon azt érzem, hogy ez olyan tolakodó gondolat vagy hogy nevezik ezt OCD nyelven, mert folyamatosan ismétlődött, idegbe jöttem miatta, nem volt sosem tökéletes. Agresszív lettem tőle. Ezt szerintetek annak lehet mondani?


Még talán az is ilyen volt, hogy utálom a piros színt, mostanában már nem olyan agresszívan de egy időben ahogy a hajmosásnál is folyamatosan előjött mint gondolat hogy én utálom (ilyen erősen hogy nem csak nem szeretem, utálom) a piros színt ezért kényelmetlen bármi pirosat hordanom pl.vöröses hátizsák amit szeretek de a szín miatt utálom, és a kedvenc kardigánom is piros de emiatt már kételkedem, hogy hordjam e mert zavaros ha utálom is a színt de hordom pedig van sok más de ez a kedvenc...és sokszor előjött mint gondolat.


-Megjegyzem hogy némelyik ocd kényszer rituálém illetve gondolatom idővel eltűnik de felváltja más, ez lehetséges? Teljesen nem tűnnek el csak úgy érzem, hogy egyes kényszerek eltűnnek de mások jönnek helyére.

PL.eltűnt a faltapogatás ami évekkel ezelőtt volt, az összes falat meg kellett tapogatnom még a plafont is de azt csak imitáltam mivel nem értem el.. de mára már csak a 2 szekrényem oldalát kell, falakra nem érzek késztetést..



2022. jún. 1. 15:04
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Meg folyton halogattam emiatt a hajmosást, volt hogy napokig nem mostam mert utáltam. De mostanában mióta van ez az új sampon azóta nem halasztom, tegnap is csak 1 napot toltam mert fáradt voltam de már egyből mostam amint látszott az állott haj állapot. És ez már a 3. alkalom és nem érzek utálot a mosásra, mosás közben is tökre nyugodt gondolatok jönnek elő.
2022. jún. 1. 15:05
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Ez se közelről, se távolról nem OCD... Ambivalens vagy a kardigánnal kapcsolatban, mert a színért nem vagy oda, de a kardigánban valamiért nem zavar. Ezt ne gondold túl, nincs nagy jelentősége! Lehet, hogy gyerekként ért valami trauma egy olyan tárggyal kapcsolatban, ami piros volt, ezt érdemes lenne átgondolnod, de ennyi. Én a pirosat kifejezetten szeretem, nekem a kék az, ami kb. a dögunalom, és nem szeretem, ha tetőtől-talpig ebben a színben vagyok, annyira semmilyen. Inkább impulzívnak tűnsz a hajmosásos sztori alapján is.


A kényszergondolat az nem ez. Vallásosoknál pl. a legnagyobb, megbocsáthatatlan bűn a Szentlélek-káromlás, és van, aki erre annyira rápörög, hogy állandóan azon marja magát, hogy ő most káromolta-e, esetleg olyan negatív gondolatai támadnak a témával kapcsolatban, ami énidegen, amire sosem gondolna alapból. Nyomasztó, hatalmas szenvedést okozó, önkéntelenül betörő gondolatok ezek, nem olyan, mint bedühödni eg, színen.

2022. jún. 1. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
* egy
2022. jún. 1. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

2.Ezt ne gondold túl, nincs nagy jelentősége

Könnyű mondani, de nekem valamiért nagy jelentőséget bír még hanem is akarom...mellesleg OCD-s vagyok csak azért kérdeztem hogy van e köze hozzá valahogy.


A kényszergondolat az nem ez. Vallásosoknál pl. a legnagyobb, megbocsáthatatlan bűn a Szentlélek-káromlás, és van, aki erre annyira rápörög, hogy állandóan azon marja magát, hogy ő most káromolta-e, esetleg olyan negatív gondolatai támadnak a témával kapcsolatban, ami énidegen, amire sosem gondolna alapból. Nyomasztó, hatalmas szenvedést okozó, önkéntelenül betörő gondolatok ezek, nem olyan, mint bedühödni eg, színen.

Szerintem ez pont hogy nem az de nem hinném hogy ismert vagy ocd-ben...na mind1

2022. jún. 1. 15:28
 5/14 A kérdező kommentje:

Inkább impulzívnak tűnsz a hajmosásos sztori alapján is.

ez mit jelent pontosan?

2022. jún. 1. 15:29
 6/14 anonim ***** válasza:
Mindegy, hogy mit gondolsz, orvosi példája a kényszergondolatnak (ami egyébként teljesen énidegen, az egyénnek akaratán kívül beugró és hatalmas szenvedést okozó gondolatot jelent), segítő szakon tanították is nekünk, és érintett vagyok az OCD-ben, úgyhogy ebben is tévedtél.
2022. jún. 1. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
6.Bocsi én is ocd-s vagyok...nem kell egyből nekem esni.
2022. jún. 1. 15:34
 8/14 A kérdező kommentje:
Kérdezni azért csak szabad...
2022. jún. 1. 15:34
 9/14 anonim ***** válasza:
Az impulzív pedig lobbanékony, hirtelen embert jelent.
2022. jún. 1. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Nem estem neked, te jelentetted ki, hogy szerinted nem az és hogy látatlanban nincs közöm az OCD-hez. Diplomás pszichiáter szemléltette ezzel a példával a kényszergondolatokat.
2022. jún. 1. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!