Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Most melyik a trauma?

Most melyik a trauma?

Figyelt kérdés

Autóbaleset, bántalmazás stb…


Vagy mikor ráordítanak valakire, nem kapja meg az ebédjét stb…


Mert az utóbbit is nagyon traumának hívják. Hogy trauma érte, meg traumatizálódott tőle. Hétköznapi értelemben, de sokszor olvasom, hogy pszichológusok is mondják arra, hogy ha valakinek nincsenek flashbackjai, rémálmai valamitől, de trauma érte = rossz

Most hogyan van ez?



2022. aug. 30. 19:08
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Lelki értelemben az is lehet megrázkódtatás, vagyis trauma, ha nagy baj történhetett volna. Ilyenkor beszélek én traumatizálódásról, hiszen nem történt komoly baj, de a lehetőségétől úgy megijedt az alany, mintha megtörtént volna.
2022. aug. 30. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

1

Te magad is két szót használsz. Az egyik lelki megrázkódtatás = trauma, a másik traumatizálódás = nem történt komoly baj. (Téged idézlek nem szó szerint.)


Kérdező, sztem ez egy tök jó kérdés. Kíváncsi vagyok, ki mit fog írni.


"... de sokszor olvasom, hogy pszichológusok is mondják arra, hogy ha valakinek nincsenek flashbackjai, rémálmai valamitől, de trauma érte = rossz."


Átírom kicsit.

Pszichológusok azt is mondják, hogy akkor is érhetett valakit trauma, ha utána nincsenek flashback-jei, rémálmai. {Így kicsit magyarosabb és érthetőbb.}


Trauma volt nekem pl. nagyanyám öngyilkossága. Trauma volt, amikor két ízben is egyedül maradtam nagyon kicsi gyerekekkel (csecsemőkkel). Volt még pár, nem sorolom.


De trauma lehet a hozzátartozóknak a természetes halál is, trauma lehet egy autóbaleset, trauma lehet, ha megvernek.

2022. aug. 30. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

C-PTSD-t okozhat olyan esemény is, ami önmagában párszor előfordulva nem okozna gondot. Pl ha egy gyerek néha tényleg el van hanyagolva, nem tudnak foglalkozni vele, csak fizikai szüksegletei vannak kielégítve, esetleg ordibálnak vele néha, türelmetlenek, durvak.



Ezek sérelmek. Értelemszerűren alapvetően nem hanyagolják el, türelmesek stb.


De ha ez tartósan van, évekig, vagy egész gyetekkorában, akkor C-PTSD-t okozhat. Állandóan ordibálnak, nem értik meg, csak etetik, ruházzák, de lesz@rják, esetleg meg is verik, iskolában kiközösítik, ha gondja van nincs kihez fordulnia, esetleg rendesen kötődni sem tud, szülők is ordítoznak egymással, stb.


PTSD-t egyszeri, komolyabb bántalmazás, baleset, erőszak válthat ki. Akkor is, ha csak szemtanú.


Pl autóbaleset halálos áldozatokkal vagy súlyos sérülésekkel, nemi erőszak vagy laposra verik, túszejtés stb


De mindenkinél más a tolerancia szint. Lehet valaki kezéből kirántják a táskát, odébb lökik közben és PTSD-t okoz. Veszélyben érezheti az életét akkor is, ha valójában nincs.

2022. aug. 30. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Tulajdonképpen nem a traumákkal van a gond, hanem ahogyan megéljük. Ki hogyan.
2022. aug. 30. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

3, Én most nem a C-PTSDről beszélek.


Hanem egyszeri dologról, ami mindenki életében előfordul, pld. veszekedés a munkahelyen. Vannak ismerőseim, akik ezt is traumának hívják már.


Ha ezek az emberek a munkahelyi beszélgetést is traumázzák, akkor ezzel nem degradálják az igazi trauma-túlélőket?


Meg, ha valaki éveknek évek óta flashbackjei vannak, meg rémálmai, stb, az már PTSD vagy trauma?

2022. aug. 30. 20:14
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Sztem egy munkahelyi veszekedésnél esetleg sèrelem éri az embert. Összekeverik a 2 fogalmat.


A flashback, rémálom traumára utal. PTSD-re. Biztosan szakember tudja megítélni.


Igen, degradáló.

2022. aug. 30. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Phoney ***** válasza:
100%

A trauma egy elviselhetetlen élmény, aminek hatására az áldozat vagy azt felejti el (fojtja el), hogy mi történt, vagy azt, hogy milyen élmény volt.


Nincs olyan, hogy valamilyen konkrét esemény "traumának számít". Trauma bármi, ami traumatizál, tehát az elviselhetetlensége okán tartós elfojtásra kényszeríti a pszichét.


Trauma lehet persze olyasmi is, ami hamarabb történt, mint hogy az eszedet tudtad volna (jellemzően 3-4 éves kor előtt), ezért nem is kellett elfojtani (eleve tudattalan maradt, mert még nem voltál elég tudatos), de ugyanúgy nyomot hagyott a személyiségfejlődéseden.

2022. aug. 30. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
De jót írtál, 7-es.
2022. aug. 30. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem, bár nem vagyok szakember, a trauma az egy súlyos dolog. Olyan, amit szakember diagnosztizálni tud. (Pl PTSD) Bár mindenkinél változó, hogy milyen esemény hatására szenved ilyen jellegű traumát, de ezeket többnyire komolyabb dolgok váltják ki, és nem mindenki szenved el ilyet élete során. Azonban rossz események mindenkivel történnek. Ezek jellemzésére szerencsésebbnek tartom az olyan kifejezéseket, mint: "nagyon megviselt", "mély(akár mai napig tartó) nyomot hagyott bennem", stb. Szerintem ezekkel is ki lehet fejezni, hogy mennyire volt nehéz számodra az adott dolog. Azért nem jó szerintem, ha a tarumát hétköznapi értelemben is használjuk, mert keveredik a két jelentés (rossz élmény és orvos által diagnosztizálható traumatikus zavar), és megtéveszti az embereket, és nem lehet tudni, ki mire gondol éppen.
2022. aug. 30. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!