Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Aki felnottkent jott ra, hogy...

Aki felnottkent jott ra, hogy magasan funkcionalo autista, mennyi belso szenvedest el meg a mindnenapokban az autizmus a miatt?

Figyelt kérdés
Depresszio, szorongas, maszkolas, szenzoros problemak, kirekesztes, munkahely megtartas stb miatt.

2022. okt. 21. 18:03
 1/3 anonim ***** válasza:
19%
A legtöbb esetben semmit.
2022. okt. 21. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
15%
Szorongás előfordul, de ez sok mindentől függ. Milyen szakmája van, mik a nehézségek. Egyébként ezt hamar észre szokták venni. A komolyabb autistákat már 4-5-6 éves korukban, hogy nem beszélnek, rossz a mozgáskordinációjuk, nem tudnak beilleszkedni, nem érdeklik/ nem értik a szabályokat stb... Volt ilyen osztálytársam még annó, meg mostanában sok sorozatot is láttam. Vannak akik csak másokkal élhetnek együtt, mert nem képesek ellátni magukat és azok, akik egyedül is tudnak élni. Az biztos, hogy hátránnyal indulnak a munkakereséssel. Nem sokan szeretik őket felvenni. Ezért a stressz az biztos benne van. De ők is ugyanolyan emberek mit a többiek így ugyan olyan problémákkal küzdenek mit mi. A volt osztálytársam most magas beosztásban dolgozik egy cégnél. Nagyon ért a matematikához. Sok autistának van egy "különleges" képessége. Valakinek jó a memóriája és félóra sétarepülés után képes lerajzolni az egész várost, van aki jó matekból, van aki sok nyelven beszél stb... Persze kialakulhatnak náluk is egyéb mentális betegségek, de ez ugyanúgy van mint nálunk. Olyan sokat nem szenvednek mint én a szociális fóbiámmal az biztos xD.
2022. okt. 22. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Részben érintettként (mivel én nem felnőttként jöttem rá hanem tizenéves korom végén, de a hivatalos diagnózist csak felnőttként kaptam meg) - sok a kínlódás, ráadásul olyan dolgokkal ami az átlaghoz tartozó embereknek nem probléma, nem is feltétlenül értik hogy nekem miért okoz gondot.

Akiket ismerek néhány hasonló helyzetben levő embert, az alapján úgy látom ez nem ritka, inkább ez az általános.


Depresszió, szorongás, önértékelési problémák (csökkent értékűség érzése), stressz a legtöbb ilyen emberre jellemző.


Van akinek nehézséget okoz a közlekedés, pl. nekem a tömegközlekedéssel nincs gondom de az autóvezetés nagyon rosszul megy, vannak akik ezzel pont fordítva vannak, tehát nem tudnak tömegközlekedni


2-es válaszolónak: szociális fóbia éppenséggel elég gyakori. Vagy legalábbis szociális szorongás / diszkomfort, olyan hétköznapi helyzetek is kimerítőek, nehéz megoldandó feladatot jelentenek ami másak könnyű és örömteli.


Munkahely keresése és megtartása is sokaknak nehéz - bár van néhány ember aki pont hogy jól megtalálja azt a szakmai területet és munkakörnyezetet ahol jól tud teljesíteni. Ez utóbbi sajnos ritkábbnak tűnik.


További probléma hogy felnőtt autistákra szakosodott terapeuta, pszichológus, pszichiáter is nagyon kevés van tehát az is egy nehéz kérdés hogy kihez lehet fordulni segítségért ha gond van, akár kommunikációs és szociális problémákkal, akár olyan esetben ha valakinek gyógyszert kell felíratni.

2022. okt. 28. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!