Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Nyíltan autistának lenni a...

Nyíltan autistának lenni a mai világban mennyire elfogadott?

Figyelt kérdés

Budapesti multinál dolgozva például.

Pénzügyi területen.


Gondolom sok az előítélet és téves infó, de sokszor úgy érzem jó lenne ha tudnák hogy emiatt vagyok kicsit más. (Asperger)



2022. okt. 9. 18:57
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Változó, meg azon is műlik, hogy mennyire vagy aspergeres, és ez mennyire hat a munkádra. Nálam a főnök tud róla, a többiek nem, így beszéltük mge a főnökkel (szintn aspi)
2022. okt. 9. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
58%
Bevallom nem vagyok képben, úgyhogy kérlek ne vedd rámadásnak, hanem tényleg csak kérdezném: hogy lehetsz nyíltan autista vagy nem nyíltan? Ha annyira az vagy, hogy az meglátszik, akkor észreveszik úgyis, ha meg nem, akkor tökmindegy, nem? De ez persze csak az én kibic hangos gondolkodásom.
2022. okt. 9. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
2: (1-es vagyok) nálam nem mindenki veszi észre. PEdig orvosilag elég súlyos aspergerem van. Megtanultam már (úgy-ahogy) kezelni. Sajnos sok helyen félnek ha kiderül hogy valaki aspergeres (vagy autista). Nagyon sok téves infó kering erről a világban. És pl. én munkahelyen nem mennék bele egy olyanba, hogy órákon át beszélgessek arról, hogy nálam ez mit okoz. Nyilván lehet, hogy valaki felvállalja, de az nehéz, mert el kell magyarázni a kollégáknak, hogy nem kell félni. Legalábbis én ezt tapasztaltam eddig.
2022. okt. 9. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Elképesztő sötétség és tudatlanság uralkodik ezen a területen (is) ebben az országban, úgyhogy én ezt inkább nem reklámoznám, ha nem feltétlenül szükséges. Arrogáns, lekezelő, értetlenkedő, ostoba, esetenként durva reakciókra számíts leginkább, ha mégis felvállalod, 10 emberből talán 1 tudja egyáltalán elfogadható pontossággal, hogy mi az Asperger, és nagyjából ennyien tudják a helyén kezelni és megértően/elfogadóan viszonyulni hozzá.
2022. okt. 10. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A 3. és kimondottan a 4. válaszolóval is egyetértve annyit szeretnék hozzáfűzni - saját tapasztalat alapján is - hogy még ha a vezetőség úgy is dönt, hogy ők most "autistabarát munkahely" lesznek (mert azt már hiába is magyarázom hogy én nem autista vagyok, hanem aspergeres) a munkavállalók/kollégák szintjére már nem jut el ez a kezdeményezés.

A tapasztalataim alapján jobb egy magáncég, ahova a képességeid alapján vesznek fel, mint egy állami intézmény vagy vállalat, ahova megváltozott munkaképességűként vesznek fel.

Azért a profitorientáltságnak is megvannak az előnyei - ha értitek hogy mire gondolok.

Ha valaki tud, akkor tud. A főnököt nem érdekli a papír.

De még a kollégák terén is sokkal több értetlenséget, félreértést, esetenként ellenségességet tapasztaltam úgynevezett "védett" munkakörben, mint a csúnya magáncégeknél.

Tisztelet a kivételnek, mert most megyek vissza a Posta egyik logisztikai központjába, ahol semmilyen hátrányos megkülönböztetés nem ért.

De ahol igen, ott nem csak engem, hanem egymást is nyírták a kollégák.


A legnagyobb gond, hogy még a magukat szakértőnek tartó "segítők" is sötétek.

Volt olyan a Jamba-nál dolgozó nő, akitől az egyik mentorom kérdezte, hogy hol tanult az autistákról és kezelésükről. Mire ő azt válaszolta, hogy neki nem volt szüksége rá, mert "az autizmus a véremben van."

Ő egyébként nem autista.

Hát sok ilyen "segítő" szerepben tetszelgő ember van, és a legtöbb, segítségre váró ember nem is tud felszólalni az ilyenek ellen.


Ugyanakkor a legtöbb munkahelyen, ahol eddig voltam, voltak olyan emberek, akiknek semmilyen felvilágosítás nem kellett, egyszerűen természetesen viselkedtek velem szemben. Ők azt kérdezték, hogy "Te mitől vagy fogyatékos? Mert én nem látom rajtad." Ők is zavarban voltak, idő kellett nekik, amíg fel merték tenni a kérdést, de akkor legalább el tudtam mondani, hogy mi is az Asperger.

És nagyon jó munkakapcsolat volt kezdettől fogva.

Voltak problémásabb esetek, de volt ahol sikerült megoldani, és szintén jó munkakapcsolat alakult ki.


De lezárásként sajnos muszáj a 4. válaszoló írására hivatkoznom. Sajnos ez a helyzet többnyire.

Valójában neked, fogyatékosként kell értelmesebbnek és felkészültebbnek lenned még egy olyan munkahelyen is, ahol külön programot csináltak a megváltozott munkaképességűeknek.

2022. okt. 12. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
48%
Egy ilyen minden téren primitív és maradi országban nem lehet semmilyen másságot nyíltan felvállalni
2022. okt. 21. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Kedves 6. válaszoló, én írtam az 5. választ. Látom, rendesen leszavaztak, ebben a pillanatban, amikor írok, 40%.

Értem a haragos és frusztrált reakciód, és nem is szavaztam le. Mert igazad van.

Ugyanakkor nem előremutató. Én sem tudom, hogy hogyan lehetne megoldani, mert legszívesebben külföldre mennék, csak gyáva vagyok hozzá.

De tapasztalatból tudom, hogy vannak normális munkahelyek és egészséges személyiségű főnökök. Most fogok egy ilyen helyen kezdeni.

De azért inkább mennék Svédországba vagy Dániába. :)

Ha mernék...


A gyakorikerdesek.hu oldalon nagyon sok a rosszindulatú adok-kapok, én ezért igyekszem kerülni az olyan szóhasználatot, amibe beleköthetnek.

A Redditen egész más hangnemben megy az ilyen témák megbeszélése.


Mindenesetre ment a zöld pipa a hozzászólásodra, mert értem.

Persze lehet, hogy csak túlságosan frusztrált hangulatban vagyok.

Erre az esetre inkább az 5. válaszomat tartom olvasásra érdemesnek.


A lényeg, amiért írtam: Remélem, hogy Magyarország idővel jobb hely lesz.

És ez alatt nem azt értem, hogy sajnáljanak, meg hasonlók.

Ahogy a vakok és a süketek és a keresszékesek sem lesajnálást várnak.

Én reménykedem.

2022. nov. 7. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!