Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Lehet pszichológus miatt...

Lehet pszichológus miatt ilyen negatív változás? Vagy negatív ez egyáltalán?

Figyelt kérdés

Egy barátnőm (30N) másfél éve jár pszichológushoz, eredetileg párkapcsolati problémák miatt. Egy évvel ezelőtt vettem észre először, hogy nagyon durván (szerinte határozottan) beszél kb mindenkivel, aztán fokozatosan egyre rosszabb lett a helyzet. Minden konfliktusban csak és kizárólag a másik felet látja hibásnak, semmi önkritikát nem képes gyakorolni. Kompromisszum nuku, ha nem az van, amit ő akar, "sérülnek az érdekei". Minden apróságot kikér magának, de azt egyszerűen lehetetlen vele megbeszélni, ha ő bánt meg vagy nekem esik rosszul valami. Kis túlzással, de már ott tart, hogy mindenki bántalmazó és nárcisztikus.


Megjegyzem, nem arról van szó, hogy eddig csendes, szende lányka lett volna, aki most magára talált és ez nem tetszik - mindig is beleállt konfliktusokba és ki tudott állni magáért, de normális módon.


Azok alapján, amit elmondott róla, a terápiájának lehet ehhez köze, meg látom, hogy sokat olvas ilyen témában. Mennyire természetes, mennyire "jó" vagy "rossz" ez a változás? Próbálok vele türelmes lenni, de nagyon nehéz. Lehet mondani, hogy semmi közöm hozzá, de gyerekkori barátnőm és eddig napi kapcsolatban voltunk, szóval azért bánt a dolog, és az is, hogy viszonylag rövid idő alatt nagyon sok embert elmart maga mellől.


2022. okt. 22. 16:26
 1/7 anonim ***** válasza:
42%
Nem járok pszichológushoz, de nekem is elegem van abból, hogy mindenki az én energiámat szívja, nekem mindent el kellene néznem, de ha én egy kicsit hibázok, akkor simán kerékbe törik a karrierem. A párkapcsolatomban is sikerült ennek megfelelő alakokat kifogni, nyilván ez a stílus volt ismerős. Szerintem nem baj, hogy gyakorolgatja, hogy kiálljon magáért. Aki az ő érdekét nem tartja fontosnak, az nem is baj, ha lekopik.
2022. okt. 22. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Hmmm... Ennek sokminden lehet az oka. Lehet, hogy a pszichológus azt mondja neki, hogy legyen határozottabb és egyéb dolgokat, amit a páciens félreért. Ez sajnos sokszor fordul elő. Vagy a pszichológusnál kimutassa az érzéseit és ezért sokkal érzékenyebb lesz a hétközapokban is egy ideig, de aztán általában elkezd javulni a helyzet.

Vagy csak szar a pszichológus. ki tudja.

2022. okt. 22. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
33%

#1 "Nem járok pszichológushoz" [...] A párkapcsolatomban is sikerült ennek megfelelő alakokat kifogni"


Szerintem érdemes lenne elmenned pszichológushoz.

2022. okt. 23. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Kérdező és #2: A pszichológus azzal a problémával dolgozik, amit a páciens odavisz hozzá. Ha a kérdéses barátnő úgy éli meg, vagy ezt mondja a pszichológusnak, hogy őt mindenki el nyomja, szívatja, ő maga úgy éli meg, hogy nincs elég önbizalma és ezt akarja erősíteni, akkor nyilván a terápia olyan irányba fog menni, hogy ezekben a dolgokban erősítse őt. Ideális esetben persze a pszichológus megpróbálja valamennyire körüljárni a helyzeteket, feltérképezni, hogy milyen kognitív torzítások játszhatnak szerepet az illető ön- és helyzet értékelésében, vajon tényleg mindent helyesen lát, mindenben igaza van és tényleg az-e a megoldás, ha az eddiginél erélyesebben lép fel önmaga és érdekei védelmében, vagy már eddig is ő terrorizált mindenkit és erre még rá is erősítenek a változások.


Viszont mivel a pszichológus mindenképp csak a páciense szemén keresztül ismeri a helyzeteket, ha az illetőnek nagyon torz a helyzet értékelése és nagyon elfogultan mutatja be a dolgokat, de ez nem bukik ki és nem ismeri fel a terapeuta, akkor előfordulhat, hogy pont egy hibára erősít rá a terápia.


Ha jó kapcsolatban vagytok, akkor érdemes lehet beszélgetni vele ilyen kérdésekről, ki hogyan értékel bizonyos dolgokat, helyzeteket. Ez segíthet pontosabban kalibrálni a saját érzékenységét - persze csak ha nyitott erre...

2022. okt. 23. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
#3: Arra gondoltam, hogy a másik oldalról közelítem meg a kérdést és nem lesz párkapcsolatom. Egy gond letudva olcsón és egyszerűen.
2022. okt. 23. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

#5 Ha számodra ez megoldás, hát lelked rajta. De maga a tény hogy erről írsz más problémája alatt is azt mutatja, hogy nem megy ilyen könnyen elfogadnod és nem oldja meg ilyen egyszerűen a problémáidat. Akkor meg mégis csak dolgozni kéne rajta. Minél előbb elkezded, annál hamarabb kezd el rendbe jönni az életed és annál többet tudsz eredményesebben, elégedettebben, jobban élni belőle.

Persze, ha nem olyan nagy a gond, akkor ne foglalkozz vele. Majd lesz nagyobb is…

2022. okt. 23. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
#6: Köszi, igazad van. Felírom a todo listámra.
2022. okt. 24. 04:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!