Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mentális betegség okozhat...

Mentális betegség okozhat magas vérnyomást, ha "előjön"?

Figyelt kérdés

Anyukámról lenne szó, és nem tudom pontosan, hogy milyen mentális betegsége van (én laikusként bipoláris zavarra gondolok, de ez messze nem biztos, nem vagyok pszichiáter)... Fiatal korában kezelték gyógyszeresen (is), kórházban is volt (többször is), egyszer volt egy öngyilkossági kísérlete is (amikor én még nagyon kicsi voltam)... De már NAGYON-NAGYON régóta nem szed SEMMILYEN gyógyszert, nem jár pszichiáterhez, nincs ezen a téren betegségtudata... Viszont sajnos a betegsége nem múlt el, időnként mindig újra és újra előjön... Én ezt "kikattanás"-nak hívom (mármint ezt az állapotot), hogy éppen megint "ki van kattanva"... Ilyenkor nagyon sokszor magában / magával beszél (ez a legjellemzőbb és legszembetűnőbb tünete), hangulatingadozásai vannak... A kikattanásos időszakok vége felé cirkuszol, veszekszik, beleköt mindenbe, felhúzza magát mindenen... Viszont amit nem olyan régen észrevettem, hogy a vérnyomása is ilyenkor magasabb, sokszor nagyon megugrik... Pár napja kezdődött megint nála egy ilyen kikattanásos időszak, és azóta mértem 172-es vérnyomást is (és sokszor volt magas)... Régebben a háziorvos felírt neki egy csomó erős vérnyomáscsökkentőt a magas vérnyomása miatt, de ezt követően többször elájult (egyértelműen a gyógyszerektől, mert mióta nem szedi őket már egyszer sem ájult el)... Valószínűleg akkor is éppen kikattant időszakban volt, és azért volt magas a vérnyomása, mert amúgy normális időszakban általában teljesen jó neki a vérnyomás... És amikor nincsen kikattanva, akkor (szinte) teljesen normális, laikus nem gondolná róla SOHA, hogy mentális beteg...

Ami a NAGY baj, hogy egyre gyakrabban vannak ilyen kikattanós időszakai, és ezek egyre tovább tartanak, a normális időszakai meg egyre rövidebb ideig... És ebből következően egyre gyakrabban lesz magas vérnyomása (már ha ettől van...), amire lehet nem elég az a kis dózisú vérnyomáscsökkentő, amit jelenleg szed... Viszont azt sem szeretném, ha megint elájulna egy ilyen gyógyszertől, mert legutoljára úgy összetörte magát (az ájulástól, úgy esett), hogy a traumatológián kötött ki...



2022. nov. 14. 20:44
 1/2 anonim ***** válasza:
56%
Az idegesség, stressz, szorongás okozhat magas vérnyomást. Nekem is emiatt 180+
2022. nov. 14. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
66%
Inkább a pulzust emeli, tapasztalat. De lehet nála a vérnyomást is. A baj az, hogy nincs betegségtudata, így nehéz vele bármit kezdeni.
2022. nov. 15. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!